“İnnovasiya” İşçi qrupuna daxil olan dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022 – 2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 3.2-ci Məqsədi: “Yaradıcı və İnnovativ Cəmiyyət” üzrə tədbirlərinin 2025-ci il üzrə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) apardığı monitorinq və qiymətləndirmənin nəticələri müzakirə edilib. Qarşıya qoyulan vəzifələrin vaxtında və yüksək keyfiyyətlə icrası istiqamətində təklif və tövsiyələr səsləndirilib. Eyni zamanda həmin Strategiyanın icra müddətinin son ili olduğunu nəzərə alaraq, icrası tamamlanmamış tədbirlərin 2026-cı ilin sonunadək yekunlaşdırılmasına dair tapşırıqlar verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, 2025-ci il üzrə İİTKM tərəfindən aparılan monitorinq və qiymətləndirmənin operativ nəticələrinə əsasən tədbirlər üzrə ilkin və aralıq nəticə indikatorların icra göstəriciləri müvafiq olaraq 80% və 75% təşkil edib.
Bununla yanaşı, “Azərbaycan Respublikasının 2022 – 2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” tədbirlərinin tam və vaxtında icrasının təmin edilməsi, aidiyyəti dövlət qurumlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 12 iyun tarixli 487s nömrəli Sərəncamı ilə müxtəlif işçi qrupları, o cümlədən Strategiyanın 3.2-ci Məqsədinin yerinə yetirilməsi istiqamətində “İnnovasiya” İşçi qrupu yaradılıb.
“İnnovasiya” İşçi qrupuna rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov sədrlik edir və İşçi qrupda İİTKM, İqtisadiyyat, Elm və Təhsil, Xarici İşlər, Maliyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Ədliyyə, Müdafiə Sənayesi, Kənd Təsərrüfatı, Mədəniyyət və Energetika nazirlikləri, həmçinin Mərkəzi Bank, Dövlət Gömrük Komitəsi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Sərhəd Xidməti, Əqli Mülkiyyət Agentliyi və AMEA-nın rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_52d20626ccd072956b283b75d_o.jpg
С участием представителей государственных учреждений, входящих в Рабочую группу по инновациям, были обсуждены результаты мониторинга и оценки, проведенных Центром анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК) в 2025 году по мерам в рамках Цели 3.2 «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы»: «Творческое и инновационное общество». Были высказаны предложения и рекомендации по своевременному и качественному выполнению поставленных задач. В то же время, учитывая, что это последний год реализации Стратегии, были даны указания завершить незавершенные мероприятия к концу 2026 года.
Следует отметить, что по результатам оперативного мониторинга и оценки, проведенной ЦАЭРК в 2025 году, показатели выполнения начальных и промежуточных индикаторов эффективности по мерам составили 80% и 75% соответственно.
Помимо этого, в целях обеспечения полной и своевременной реализации мероприятий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы» и координации деятельности соответствующих государственных структур Распоряжением Кабинета Министров от 12 июня 2022 года № 487с были созданы различные рабочие группы, в том числе Рабочая группа по инновациям для реализации Цели 3.2 Стратегии.
Рабочую группу по инновациям возглавляет заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов. В Рабочую группу входят руководящие лица ЦАЭРК, министерств Экономики, Науки и образования, Иностранных дел, Финансов, Труда и социальной защиты населения, Юстиции, Оборонной промышленности, Сельского хозяйства, Культуры и Энергетики, а также Центрального банка, Государственного таможенного комитета, Государственного комитета по работе с диаспорой, Государственного агентства по услугам гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики, Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана, Государственной миграционной службы, Государственной пограничной службы, Агентства интеллектуальной собственности и Национальной академии наук Азербайджана.