“İnnovasiya” İşçi qrupuna daxil olan dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022 – 2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 3.2-ci Məqsədi: “Yaradıcı və İnnovativ Cəmiyyət” üzrə tədbirlərinin 2025-ci il üzrə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) apardığı monitorinq və qiymətləndirmənin nəticələri müzakirə edilib. Qarşıya qoyulan vəzifələrin vaxtında və yüksək keyfiyyətlə icrası istiqamətində təklif və tövsiyələr səsləndirilib. Eyni zamanda həmin Strategiyanın icra müddətinin son ili olduğunu nəzərə alaraq, icrası tamamlanmamış tədbirlərin 2026-cı ilin sonunadək yekunlaşdırılmasına dair tapşırıqlar verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, 2025-ci il üzrə İİTKM tərəfindən aparılan monitorinq və qiymətləndirmənin operativ nəticələrinə əsasən tədbirlər üzrə ilkin və aralıq nəticə indikatorların icra göstəriciləri müvafiq olaraq 80% və 75% təşkil edib.
Bununla yanaşı, “Azərbaycan Respublikasının 2022 – 2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” tədbirlərinin tam və vaxtında icrasının təmin edilməsi, aidiyyəti dövlət qurumlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 12 iyun tarixli 487s nömrəli Sərəncamı ilə müxtəlif işçi qrupları, o cümlədən Strategiyanın 3.2-ci Məqsədinin yerinə yetirilməsi istiqamətində “İnnovasiya” İşçi qrupu yaradılıb.
“İnnovasiya” İşçi qrupuna rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov sədrlik edir və İşçi qrupda İİTKM, İqtisadiyyat, Elm və Təhsil, Xarici İşlər, Maliyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Ədliyyə, Müdafiə Sənayesi, Kənd Təsərrüfatı, Mədəniyyət və Energetika nazirlikləri, həmçinin Mərkəzi Bank, Dövlət Gömrük Komitəsi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Sərhəd Xidməti, Əqli Mülkiyyət Agentliyi və AMEA-nın rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_52d20626ccd072956b283b75d_o.jpg
The results of the monitoring and evaluation conducted by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) in 2025, regarding the activities under Goal 3.2: “Creative and Innovative Society” of the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026”, were discussed with the participation of representatives from the government bodies included in the Innovation Working Group. Recommendations and proposals were presented to ensure the timely and high-quality implementation of the assigned tasks. At the same time, considering that this is the final year of the Strategy’s implementation, instructions were issued to complete any remaining activities by the end of 2026.
For your information, based on the preliminary results of the monitoring and evaluation conducted by the CAERC for 2025, the implementation rates of the initial and interim outcome indicators for the activities were 80% and 75%, respectively.
In addition, to ensure the full and timely implementation of the activities under the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026” and to coordinate the activities of the relevant state bodies, various working groups were established under the Cabinet of Ministers’ Decree No. 487 dated June 12, 2022, including the Innovation Working Group, which is specifically tasked with overseeing the achievement of Goal 3.2 of the Strategy.
The Innovation Working Group is chaired by Samir Mammadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport, and includes representatives from the CAERC, as well as the Ministries of Economy, Science and Education, Foreign Affairs, Finance, Labor and Social Protection of the Population, Justice, Defense Industry, Agriculture, Culture, and Energy. Additionally, the Working Group comprises officials from the Central Bank, State Customs Committee, State Committee for Work with Diaspora, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, State Water Resources Agency, State Migration Service, State Border Service, Intellectual Property Agency, and the leadership of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).