https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_540e4712eb5396ff7ca222726_o.jpg
ABŞ Ticarət Palatasının Yaxın Şərq və Türkiyə üzrə baş vitse-prezidenti Kuş Çoksinin başçılıq etdiyi biznes missiyası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovun rəhbərliyi və SOCAR, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azəristiliktəchizat” ASC, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib.
Dəyirmi masada Azərbaycan-ABŞ enerji tərəfdaşlığından məmnunluq ifadə edilib. Bildirilib ki, bu tərəfdaşlıq təkcə milli layihələrin deyil, eyni zamanda regional və beynəlxalq enerji təhlükəsizliyi layihələrinin uğurla reallaşdırılmasına mühüm töhfə verib. ABŞ şirkətlərinin texnologiyaları, təcrübəsi və investisiyaları iri transmilli enerji layihələrinin formalaşmasında həlledici rol oynayıb.
Dövlət başçılarının regionda sülhü təmin edən və Azərbaycan-ABŞ münasibətlərini strateji tərəfdaşlıq əsasında möhkəmləndirən siyasətinin enerji əməkdaşlığının inkişafına da təkan verdiyi vurğulanıb. Azərbaycanın bütün enerji növlərini bərabərhüquqlu əsasda inkişaf etdirməsi, regional enerji bağlantılarını şaxələndirməsi, enerji təchizatçısı rolunu elektrik enerjisi ilə genişləndirməsi və enerjinin mühüm bir hisssəsinin məlumat mərkəzlərinin tələbatına yönəldilməsi ilə bağlı kursu diqqətə çatdırılıb. Neft, qaz, bərpa olunan enerji, elektrik enerjisi, hidrogen və enerji səmərəliliyi sahələrində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. SOCAR və “ExxonMobil” arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Həmçinin Azərbaycan, Türkiyə, Mərkəzi Asiya və Avropa arasında elektrik enerjisi dəhlizlərinin icrası, “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu” üzərindən elektrik enerjisinin nəqli və bu layihələr çərçivəsində ABŞ şirkətləri ilə əməkdaşlıq perspektivləri dəyərləndirilib. Azərbaycan və ABŞ arasında enerji sahəsində texnologiya, bilik, təcrübə və investisiya istiqamətlərində əməkdaşlığa qarşılıqlı maraq nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinə “Apple”, “Ardea Energy Technologies Inc.”, “Ericsson AB”, “ExxonMobil”, “Herbalife”, “Illumina”, “Meta”, “Visa”, “Wabtec”, “Baker Hughes”, bp, “Boeing Global”, “Honeywell”, “J.P. Morgan”, “Lummus Technology”, “Marriott”, “Mastercard”, “Shell International”, “Motorola Solutions”, “Fuji Engineering”, “Global Data Risk”, “Hill International”, “Lummus Technology”, “Straife” və digər şirkətlərin rəhbər şəxsləri daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_540e4712eb5396ff7ca222726_o.jpg
A roundtable meeting was held as a part of a business mission led by Khush Choksy, Senior Vice President, Middle East & Türkiye, under the leadership of Minister of Energy Parviz Shahbazov, with the participation of SOCAR, Azerenergy OJSC, Azerishiq OJSC, Azeristiliktechizat OJSC, Azerbaijan Renewable Energy Agency, and Azerbaijan Energy Regulatory Agency.
The sides expressed satisfaction with the Azerbaijan-U.S. Energy Partnership at the roundtable. It was noted that this partnership made a significant contribution to the successful implementation of not only national projects, but also regional and international energy security projects. Technologies, experience and investments of U.S. companies played a decisive role in the formation of large transnational energy projects.
It was emphasized that the policy of the Heads of State, which ensures peace in the region and strengthens Azerbaijani-U.S. relations on the basis of strategic partnership, gave an impetus to the development of energy cooperation. The course on the development of all types of energy in Azerbaijan on an equal basis, diversification of regional energy links, expansion of the role of energy supplier with electricity and the orientation of an important part of energy to the needs of data centers was brought to the attention. Cooperation opportunities in the fields of oil, gas, renewable energy, electricity, hydrogen and energy efficiency were discussed. The current status of cooperation between SOCAR and ExxonMobil was reviewed. The implementation of electricity corridors between Azerbaijan, Türkiye, Central Asia and Europe, transportation of electricity via the Trump Route for International Peace and Prosperity and cooperation prospects with U.S. companies within these projects were also evaluated. Mutual interest in cooperation between Azerbaijan and the United States in the fields of technology, knowledge, experience and investment in the field of energy was demonstrated.