Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan və Türkmənistan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdırlar
Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan və Türkmənistan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdırlar Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan və Türkmənistan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdırlar
10 fevral 2026-cı il tarixində Aşqabad şəhərində AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov, Türkmənistanın dəmir yolu nəqliyyatı naziri Mammed Akmammedov, “Özbəkistan Dəmir Yolları” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Zufar Narzullayev və “Gürcüstan Dəmir Yolları” SC-nin baş direktoru Laşa Abaşidze arasında dördtərəfli görüş keçirilib.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələləri, dəmir yolu sahəsində, eləcə də regionun əsas tranzit marşrutlarından olan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını nəzərdən keçiriblər.
Həmçinin Orta Dəhlizin rəqabətqabiliyyətinin yüksəldilməsi, bu marşrut üzrə daşımaların həcminin artırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb, əməliyyatların rəqəmsallaşdırılmasının yük nəqlinin daha operativ həyata keçirilməsi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ötən ilin avqustunda Türkmənbaşı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Türkmənistanın Dəmir Yolu Nəqliyyatı Nazirliyi və Özbəkistan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi arasında nəqliyyat-logistika əməkdaşlığı sahəsində Anlaşma Memorandumu”nun əməkdaşlığın genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Dördtərəfli görüşün yekunu olaraq Orta Dəhliz üzrə rəqəmsallaşma və yükdaşımaların inkişafı, dəhlizin diaqnostikası kimi istiqamətləri əhatə edən protokol imzalanıb.

On February 10, 2026, in Ashgabat, a quadrilateral meeting was held between Rovshan Rustamov, Chairman of “Azerbaijan Railways” CJSC (ADY), a company within AZCON Holding, Mammed Akmammedov, Minister of Railway Transport of Turkmenistan, Zufar Narzullayev, Chairman of the Board of “Uzbekistan Railways” JSC, and Lasha Abashidze, Director General of “Georgian Railways” JSC.
They reviewed issues of mutual interest in the railway sector and opportunities to expand cooperation on the Middle Corridor, one of the region’s main transit routes, also sharing views on enhancing the competitiveness of this corridor and increasing the volume of freight transported along this route. The importance of digitizing operations to ensure faster, more efficient cargo transportation was emphasized.
It was noted that the “Memorandum of Understanding on Transport and Logistics Cooperation between the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Railway Transport of Turkmenistan, and the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan,” signed last August in the city of Turkmenbashi, will make an important contribution to expanding cooperation.
The quadrilateral meeting wrapped up in the signing of a protocol covering multiple directions such as digitalization, the development of freight transportation along the Middle Corridor, and diagnostics of the corridor.