Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan və Türkmənistan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdırlar
Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan və Türkmənistan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdırlar Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan və Türkmənistan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdırlar
10 fevral 2026-cı il tarixində Aşqabad şəhərində AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov, Türkmənistanın dəmir yolu nəqliyyatı naziri Mammed Akmammedov, “Özbəkistan Dəmir Yolları” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Zufar Narzullayev və “Gürcüstan Dəmir Yolları” SC-nin baş direktoru Laşa Abaşidze arasında dördtərəfli görüş keçirilib.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələləri, dəmir yolu sahəsində, eləcə də regionun əsas tranzit marşrutlarından olan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını nəzərdən keçiriblər.
Həmçinin Orta Dəhlizin rəqabətqabiliyyətinin yüksəldilməsi, bu marşrut üzrə daşımaların həcminin artırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb, əməliyyatların rəqəmsallaşdırılmasının yük nəqlinin daha operativ həyata keçirilməsi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ötən ilin avqustunda Türkmənbaşı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Türkmənistanın Dəmir Yolu Nəqliyyatı Nazirliyi və Özbəkistan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi arasında nəqliyyat-logistika əməkdaşlığı sahəsində Anlaşma Memorandumu”nun əməkdaşlığın genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Dördtərəfli görüşün yekunu olaraq Orta Dəhliz üzrə rəqəmsallaşma və yükdaşımaların inkişafı, dəhlizin diaqnostikası kimi istiqamətləri əhatə edən protokol imzalanıb.

10 февраля 2026 года в Ашхабаде состоялась четырехсторонняя встреча между председателем ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; входит в группу компаний AZCON Holding) Ровшаном Рустамовым, министром железнодорожного транспорта Туркменистана Маммедом Акмаммедовым, председателем правления АО «Узбекистон темир йуллари» Зуфаром Нарзуллаевым и генеральным директором АО «Грузинская железная дорога» Лашой Абашидзе.
На встрече были рассмотрены представляющие взаимный интерес вопросы и возможности расширения сотрудничества в железнодорожной сфере, в том числе в рамках Среднего коридора, являющегося одним из основных транзитных маршрутов региона.
Также состоялся обмен мнениями о повышении конкурентоспособности Среднего коридора, увеличении объемов перевозок по этому маршруту; была подчеркнута значимость цифровизации операций с точки зрения более оперативного осуществления транспортировки грузов.
Было отмечено, что подписанный в августе прошлого года в городе Туркменбаши Меморандум о взаимопонимании в области транспортно-логистического сотрудничества между министерством цифрового развития и транспорта Азербайджана, министерством железнодорожного транспорта Туркменистана и министерством транспорта Узбекистана внесет важный вклад в расширение сотрудничества между сторонами.
По итогам четырехсторонней встречи был подписан протокол, охватывающий вопросы цифровизации и развития грузоперевозок по Среднему коридору и диагностики коридора.