AZAL bayramlarla əlaqədar Naxçıvana səfərləri əvvəlcədən planlaşdırmağı tövsiyə edir
AZAL bayramlarla əlaqədar Naxçıvana səfərləri əvvəlcədən planlaşdırmağı tövsiyə edir AZAL bayramlarla əlaqədar Naxçıvana səfərləri əvvəlcədən planlaşdırmağı tövsiyə edir
Novruz və Ramazan bayramları ərəfəsində, xüsusilə də bayram günlərində Bakı–Naxçıvan–Bakı marşrutu üzrə hava daşımalarına tələbat ənənəvi olaraq artır. Bu səbəbdən Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL qeyd olunan dövrdə bu istiqamətdə səyahət etməyi planlaşdıran sərnişinlərə aviabiletləri əvvəlcədən əldə etməyi tövsiyə edir.
Hazırda qüvvədə olan uçuş cədvəlinə əsasən, bayramlar ərəfəsində və istirahət günlərində Bakı–Naxçıvan–Bakı marşrutu üzrə gün ərzində 8–10 müntəzəm reysin (gediş-gəliş 16–20 reys) yerinə yetirilməsi planlaşdırılıb. Zərurət yarandığı halda tələbata uyğun olaraq uçuşların sayının daha da artırılması nəzərdə tutulur. Beləliklə, Naxçıvan istiqamətində hava nəqliyyatı əlaqəsinin müntəzəmliyi və fasiləsizliyi planlama zamanı əsas götürülür.
Qeyd edək ki, mülki aviasiya fəaliyyəti təsdiq edilmiş uçuş əməliyyat planı çərçivəsində həyata keçirilir. Sözügedən plan uçuş cədvəlinin formalaşdırılmasını, hava gəmilərinin uçuşlara hazırlanmasını, məcburi texniki və əməliyyat yoxlamalarının aparılmasını, eləcə də təhlükəsizlik və xidmət keyfiyyətinə yönəlmiş digər tədbirləri əhatə edir. Bununla əlaqədar olaraq hava daşımalarının səmərəli təşkili məqsədilə sərnişinlərə səyahətlərini öncədən planlaşdırmaq məsləhət görülür.
Aviabiletləri aviaşirkətin azal.az rəsmi saytından, mobil tətbiqindən və ya AZAL-ın kassalarından əldə etmək mümkündür.

В преддверии праздников Новруз и Рамазан, а также в период продолжительных выходных спрос на перевозки по маршруту Баку–Нахчыван–Баку традиционно возрастает. В этой связи Национальный авиаперевозчик Азербайджана AZAL рекомендует пассажирам, планирующим поездки в указанный период, заблаговременно приобретать авиабилеты.
В соответствии с действующим расписанием полетов, в преддверии праздничных и выходных дней по маршруту Баку – Нахчыван – Баку планируется выполнение от 8 до 10 регулярных рейсов в сутки (16–20 рейсов в обоих направлениях). При необходимости, с учетом пассажирского спроса, предусматривается дальнейшее увеличение количества рейсов. Таким образом, при планировании полетов приоритетное внимание уделяется обеспечению регулярного и бесперебойного авиасообщения по направлению Нахчыван.
Отметим, что деятельность гражданской авиации осуществляется в рамках утвержденного плана полетных операций. Данный план включает формирование расписания рейсов, подготовку воздушных судов к полетам, проведение обязательных технических и операционных проверок, а также другие меры, направленные на обеспечение безопасности перевозок и высокого качества обслуживания. В этой связи пассажирам рекомендуется заблаговременно планировать свои поездки, что позволяет учитывать пассажирский спрос и обеспечивать эффективную организацию авиаперевозок.
Авиабилеты доступны для приобретения на официальном сайте авиакомпании azal.az, через мобильное приложение AZAL, а также в кассах авиакомпании.