https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_413d5c4203006c872713b81c7_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) nümayəndə heyəti Daşkənd şəhərində Özbəkistanın aparıcı yükdaşıma xidmətləri göstərən şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşdə Orta Dəhlizin artan strateji əhəmiyyəti, Azərbaycanın bu marşrut üzrə tranzit imkanları və regionlararası yükdaşımaların inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
ADY-nin müasir dəmir yolu və liman infrastrukturu, eləcə də multimodal daşımalar üçün təqdim etdiyi çevik və rəqabətqabiliyyətli həllər barədə ətraflı məlumat verilib.
Tərəflər yükdaşımaların həcminin artırılması, logistika proseslərinin optimallaşdırılması və uzunmüddətli əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Özbəkistanlı yükgöndərənlər ADY ilə əməkdaşlıqda və Orta Dəhliz, o cümlədən Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_413d5c4203006c872713b81c7_o.jpg
Делегация ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; входит в группу компаний AZCON Holding) встретилась в Ташкенте с представителями ведущих компаний Узбекистана, оказывающих услуги по грузоперевозкам.
На встрече обсуждались растущее стратегическое значение Среднего коридора, транзитные возможности Азербайджана на этом маршруте и перспективы развития межрегиональных грузоперевозок.
Была представлена подробная информация о современной железнодорожной и портовой инфраструктуре АЖД, а также о гибких и конкурентоспособных решениях, предлагаемых компанией в рамках мультимодальных перевозок.
Стороны обменялись мнениями относительно увеличения объема грузоперевозок, оптимизации логистических процессов и возможностей долгосрочного сотрудничества.
Узбекские грузоотправители выразили заинтересованность в сотрудничестве с АЖД, а также осуществлении совместных проектов по Среднему коридору, включая Евразийский транспортный маршрут.