https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_413d5c4203006c872713b81c7_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) nümayəndə heyəti Daşkənd şəhərində Özbəkistanın aparıcı yükdaşıma xidmətləri göstərən şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşdə Orta Dəhlizin artan strateji əhəmiyyəti, Azərbaycanın bu marşrut üzrə tranzit imkanları və regionlararası yükdaşımaların inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
ADY-nin müasir dəmir yolu və liman infrastrukturu, eləcə də multimodal daşımalar üçün təqdim etdiyi çevik və rəqabətqabiliyyətli həllər barədə ətraflı məlumat verilib.
Tərəflər yükdaşımaların həcminin artırılması, logistika proseslərinin optimallaşdırılması və uzunmüddətli əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Özbəkistanlı yükgöndərənlər ADY ilə əməkdaşlıqda və Orta Dəhliz, o cümlədən Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.

A delegation from “Azerbaijan Railways” CJSC (ADY), an AZCON Holding company, met in Tashkent with representatives of Uzbekistan’s leading freight service providers, discussing the growing strategic importance of the Middle Corridor.
ADY representatives highlighted Azerbaijan’s transit capabilities along this route, outlining the development of interregional freight transportation as a possible momentum for this corridor's expansion.
ADY’s advanced rail and port infrastructure, along with its flexible and competitive multimodal transport solutions, were presented during the meeting.
The parties also exchanged views on increasing the volume of freight transportation, optimizing logistics processes, and exploring opportunities for long-term cooperation.
Uzbek freight forwarders voiced their interest in cooperating with ADY and in implementing joint projects along the Middle Corridor, including its southern branch - the Eurasian Transport Route.