https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b3ea0a1002e297ebef87003f1_o.jpg
Azərbaycan nümayəndə heyəti İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının Avrasiya Həftəsi çərçivəsində keçirilən plenar sessiyada iştirak edib. “Transxəzər nəqliyyat dəhlizi və regional iqtisadi bağlantılar” mövzusuna həsr olunan tədbirdə Orta Dəhlizin artan strateji əhəmiyyəti və ölkəmizin bu marşrutun inkişafındakı aparıcı rolu diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Orta Dəhliz tranzit marşrut olmaqla yanaşı, regional iqtisadi inteqrasiya və Avrasiya məkanında əməkdaşlıq üçün əsas platformaya çevrilib. Azərbaycanın son illərdə dəmir yolu, liman, dəniz və logistika infrastrukturlarına yatırdığı investisiyalar dəhlizin mövqeyini gücləndirib.
Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirakçılara Bakı – Tbilisi – Qars dəmir yolu xəttində modernləşdirmə işlərinin tamamlanması, Xəzər dənizində limanların və flotiliyanın birgə genişləndirilməsi, Zəngəzur dəhlizinin mühüm diversifikasiya elementi olması barədə də məlumat verib.
Həmçinin vurğulanıb ki, Transxəzər nəqliyyat dəhlizinin uzun müddət rəqabətədavamlı olması təkcə yolların və infrastrukturun qurulmasından asılı deyil. Bunun üçün sərhəd prosedurlarının sadələşdirilməsi, qaydaların uyğunlaşdırılması, iş prosesinin sürətləndirilməsi və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi də vacibdir. Azərbaycan bu istiqamətdə təşəbbüslərini genişləndirir. Qanunvericilikdə dəyişiklik edilib, müvafiq hüquqi baza formalaşdırılıb, dövlət başçısının Fərmanı ilə əməliyyatların səmərəliliyi və proqnozlaşdırma keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldəcək “Bir pəncərə” informasiya sistemi yaradılır. Hazırlanmaqda olan Rəqəmsal Logistika Platforması nəqliyyat, gömrük və logistika iştirakçılarını vahid elektron sistemdə birləşdirərək real vaxt rejimində məlumat mübadiləsini təmin edəcək. Nəticədə proseslər daha şəffaf və çevik həyata keçiriləcək.
Plenar sessiyada Azərbaycanın İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı yanında Beynəlxalq Nəqliyyat Forumuna prezidentliyindən də danışılıb. Qeyd edilib ki, nəqliyyat əlaqələrinin gücləndirilməsi prezidentliyin prioritetlərindən biridir. Azərbaycan Orta Dəhlizin dayanıqlı, rəqabətli, rəqəmsal və inteqrasiya olunmuş regional bağlantı xəttinə çevrilməsi istiqamətində əməkdaşlığı davam etdirməkdə maraqlıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b3ea0a1002e297ebef87003f1_o.jpg
Азербайджанская делегация приняла участие в пленарном заседании в рамках Евразийской недели Организации экономического сотрудничества и развития. На мероприятии на тему «Транскаспийский транспортный коридор и региональные экономические связи» была подчеркнута растущая стратегическая важность Среднего коридора и ведущая роль нашей страны в развитии этого маршрута.
Было отмечено, что Средний коридор, помимо транзитного маршрута, превратился в ключевую платформу региональной экономической интеграции и сотрудничества на евразийском пространстве. Инвестиции, вложенные Азербайджаном в последние годы в железнодорожную, портовую, морскую и логистическую инфраструктуру, укрепили позиции коридора.
Азербайджанская делегация также проинформировала участников о завершении модернизации железнодорожной линии Баку–Тбилиси–Карс, совместном расширении портовой инфраструктуры и флотилии на Каспийском море, а также о значении Зангезурского коридора как важного элемента диверсификации маршрутов.
Также было подчеркнуто, что долгосрочная конкурентоспособность Транскаспийского транспортного коридора зависит не только от строительства дорог и инфраструктуры, но и от упрощения пограничных процедур, ускорения рабочих процессов и внедрения цифровых технологий. Азербайджан расширяет свои инициативы в этом направлении. Внесены изменения в законодательство, сформирована соответствующая правовая база, указом главы государства создается информационная система «Единое окно», которая значительно повысит эффективность операций и качество прогнозирования. Разрабатываемая Цифровая логистическая платформа объединит участников транспортной, таможенной и логистической сфер в единой электронной системе с обменом данными в режиме реального времени, что повысит прозрачность, гибкость и эффективность всех процессов.
На пленарной сессии также говорилось о президентстве Азербайджана в Международном транспортном форуме при Организации экономического сотрудничества и развития. Было отмечено, что укрепление транспортных связей является одним из приоритетов президентства, и Азербайджан заинтересован в продолжении сотрудничества в целях преобразования Среднего коридора в устойчивую, конкурентоспособную, цифровую и интегрированную региональную транспортную сеть.