https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5ca0f6349eecbb554f90dd0c5_o.jpg
Küveytdə Rəqəmsal Əməkdaşlıq Təşkilatının 5-ci Baş Assambleyası keçirilib. Tədbirdə ölkəmiz rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub.
Baş Assambleya çərçivəsində süni intellektə dair dəyirmi masa müzakirələrində çıxış edən nazir müavini Samir Məmmədov ölkəmizdə süni intellekt sahəsində həyata keçirilən tədbir və layihələrdən danışıb. O, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Azərbaycanın Süni İntellekt Strategiyası 2025 – 2028”, Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası, Süni İntellekt Akademiyası, eləcə də Azərbaycanın rəqəmsal məhsul və həlləri (mygov, SİMA, Digital Bridge və s.) barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində nazir müavini Samir Məmmədov Rəqəmsal Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Deemah Al Yahya ilə görüş keçirib, Azərbaycanın rəqəmsal siyasəti və ölkəmizdə rəqəmsal inkişaf istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini Samir Məmmədovun Mərakeş, Pakistan, Keniya, Nigeriya və Omanın müvafiq qurumlarının rəhbər şəxsləri ilə ikitərəfli görüşləri olub. Əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri və perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin “BMC Helix” və “500 Global” şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüşdə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5ca0f6349eecbb554f90dd0c5_o.jpg
The 5th General Assembly of the Digital Cooperation Organization (DCO) was held in Kuwait. Azerbaijan was represented at the event by a delegation led by Samir Mammadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport.
Within the framework of the General Assembly, Deputy Minister Samir Mammadov delivered remarks at roundtable discussions on artificial intelligence, highlighting the initiatives and projects being implemented in this field in Azerbaijan. He provided detailed information on the Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028, approved by President Ilham Aliyev, the Digital Development Strategy, the Artificial Intelligence Academy, as well as the country’s digital products and solutions, including “MyGov”, SİMA, and Digital Bridge.
As part of the event, Deputy Minister Samir Mammadov met with DCO Secretary-General Deemah Al Yahya and briefed her on Azerbaijan’s digital policy, as well as the initiatives being implemented to advance digital development in the country.
Deputy Minister Samir Mammadov also held bilateral meetings with senior officials of the relevant institutions of Morocco, Pakistan, Kenya, Nigeria, and Oman. They exchanged views on priority areas and prospects for cooperation.
Cooperation opportunities were also discussed during a meeting with representatives of BMC Helix and 500 Global.