https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5ca0f6349eecbb554f90dd0c5_o.jpg
Küveytdə Rəqəmsal Əməkdaşlıq Təşkilatının 5-ci Baş Assambleyası keçirilib. Tədbirdə ölkəmiz rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub.
Baş Assambleya çərçivəsində süni intellektə dair dəyirmi masa müzakirələrində çıxış edən nazir müavini Samir Məmmədov ölkəmizdə süni intellekt sahəsində həyata keçirilən tədbir və layihələrdən danışıb. O, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Azərbaycanın Süni İntellekt Strategiyası 2025 – 2028”, Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası, Süni İntellekt Akademiyası, eləcə də Azərbaycanın rəqəmsal məhsul və həlləri (mygov, SİMA, Digital Bridge və s.) barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində nazir müavini Samir Məmmədov Rəqəmsal Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Deemah Al Yahya ilə görüş keçirib, Azərbaycanın rəqəmsal siyasəti və ölkəmizdə rəqəmsal inkişaf istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini Samir Məmmədovun Mərakeş, Pakistan, Keniya, Nigeriya və Omanın müvafiq qurumlarının rəhbər şəxsləri ilə ikitərəfli görüşləri olub. Əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri və perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin “BMC Helix” və “500 Global” şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüşdə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

Заместитель министра принял участие в 5-й Генассамблее Организации цифрового сотрудничества
Заместитель министра принял участие в 5-й Генассамблее Организации цифрового сотрудничества Заместитель министра принял участие в 5-й Генассамблее Организации цифрового сотрудничества
В Кувейте состоялась 5-я Генеральная ассамблея Организации цифрового сотрудничества. На мероприятии нашу страну представила делегация, возглавляемая заместителем министра цифрового развития и транспорта Самиром Мамедовым.
Выступая на круглых столах по искусственному интеллекту, Самир Мамедов рассказал о мероприятиях и проектах, реализуемых в Азербайджане в области искусственного интеллекта. Он представил подробную информацию об утвержденной президентом Ильхамом Алиевым «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджана на 2025-2028 годы», Стратегии цифрового развития, Академии искусственного интеллекта, а также о цифровых продуктах и решениях Азербайджана (mygov, SİMA, Digital Bridge и др.).
В рамках мероприятия Самир Мамедов провел встречу с генеральным секретарем Организации цифрового сотрудничества Деемой Аль-Яхья, обратив внимание на цифровую политику Азербайджана и меры, осуществляемые в нашей стране в направлении цифрового развития.
Заместитель министра Самир Мамедов провел двусторонние встречи с руководителями соответствующих структур Марокко, Пакистана, Кении, Нигерии и Омана. Состоялся обмен мнениями по приоритетным направлениям и перспективам сотрудничества.
Кроме этого, на встрече с представителями компаний BMC Helix и 500 Global обсуждались возможности сотрудничества.