https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_802808a044ead69aba7b2b87b_o.jpg
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 2025-ci il üzrə icrasına dair illik hesabat layihəsinin müzakirəsi məqsədilə “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunun hibrid formada növbəti iclası keçirilib.
İclasa sədrlik edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev “Yaşıl enerji məkanı” məqsədinin sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasında mühüm yer tutduğunu və ölkəmizin gələcək inkişaf modelinin əsas sütunlarından biri olduğunu qeyd edib. Nazir müavini bildirib ki, bu istiqamətdə nəzərdə tutulan tədbirlər Azərbaycanın dayanıqlı, ekoloji cəhətdən təmiz və innovativ enerji sisteminə keçidini təmin etməklə yanaşı, qlobal iqlim məqsədlərinə də töhfə verəcəkdir. Samir Vəliyev ötən il üçün planlaşdırılmış 18 tədbirin icra vəziyyətini diqqətə çatdırıb, ümumilikdə Strategiyanın həyata keçirilməsinin müsbət dinamika ilə müşayiət olunduğunu vurğulayıb.
Sonra İşçi qrupun sədr müavini, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn 2025-ci il üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlər və onların icrasına dair təqdimatla çıxış edib. İclasda hesabata dair rəy və təkliflər dinlənilib, müvafiq qeydlər aparılıb.
“Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunda Energetika Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, Dövlət Statistika Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, SOCAR, Mərkəzi Bank, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, “Azərenerji”, “Azərişıq”, “Azəristiliktəchizat” ASC-lərin nümayəndələri təmsil olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_802808a044ead69aba7b2b87b_o.jpg
The next meeting of the Green energy space working group was held in a hybrid form regarding the discussion of the draft annual report prepared on the implementation of Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026 for 2025.
Deputy Energy Minister Samir Valiyev, who chairs the meeting, noted that the goal of green energy space occupies an important place in the socio-economic development strategy and is one of the main pillars of the future development model of our country. The Deputy Minister said that the measures envisaged in this direction will not only ensure Azerbaijan's transition to a sustainable, environmentally friendly and innovative energy system, but also contribute to global climate goals. Samir Valiyev brought to the attention the implementation status of 18 events planned for the past year, and stressed that the implementation of the strategy in general is accompanied by positive dynamics.
Then, Deputy Chairman of the Working Group, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Ramil Huseyn made a presentation on the measures planned for 2025 and their implementation. At the meeting, opinions and suggestions on the report were heard, relevant notes were made.
In addition to the Ministry of Energy and CAERC, the Green Energy Space Working Group included representatives of the Ministries of Economy, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, Finance, Emergency Situations, State Statistics Committee, State Urban Planning and Architecture Committee, State Customs Committee, SOCAR, Central Bank, Azerbaijan Investment Holding, Azerbaijan National Academy of Sciences, Azersu, Azerbaijan State Water Resources Agency, Azerenergy, Azerishig, Azeristiliktehizat OJSCs.