https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_3bdca7b4892a9d60b97be679e_o.jpg
Gənclər Günü ərəfəsində “Azercell”in dəstəyi ilə informatika üzrə beynəlxalq olimpiadalara hazırlaşan Azərbaycan milli komandasının üzvləri şirkətin qonağı olub. Görüş gənc istedadların beynəlxalq arenada əldə etdikləri nailiyyətləri, eləcə də bu uğurların arxasında dayanan uzunmüddətli və sistemli əməkdaşlıq modelini ön plana çıxarıb.
Tədbirdə “Azercell Telekom” MMC-nin Korporativ və Marketinq Ünsiyyət Vasitələri Departamentinin direktoru Sona Abbasova, şirkətin nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun direktor müavini Fuad Qarayev, eləcə də milli komandanın müəllimləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, “Azercell” və Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutu arasında informatika üzrə yığmanın hazırlanması istiqamətində əməkdaşlıq 2017-ci ildən etibarən həyata keçirilir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində şagirdlər üçün əlavə hazırlıq dərsləri təşkil olunur, beynəlxalq olimpiadalara sistemli hazırlıq prosesi dəstəklənir, eləcə də gənclərin proqramlaşdırma və İT sahəsində bilik və bacarıqlarının inkişafına töhfə verilir. Hazırda proqram çərçivəsində illik olaraq 90 şagird əlavə hazırlıq prosesinə cəlb olunur.
Bu müddət ərzində milli komandanın üzvləri informatika üzrə nüfuzlu beynəlxalq və regional olimpiadalarda uğurla çıxış edərək 6 qızıl, 33 gümüş və 65 bürünc olmaqla ümumilikdə 104 medal qazanıblar.
Tədbiri açan Sona Abbasova bildirib: “Şirkətimiz istedadlı gənclərin inkişafına, İT və proqramlaşdırma istiqamətlərində bilikyönümlü və ixtisaslı insan kapitalının formalaşmasına xüsusi diqqət yetirir. Sizin beynəlxalq olimpiadalarda əldə etdiyiniz nəticələr bizi həm qürurlandırır, həm də bu təşəbbüsün əhəmiyyətini bir daha gündəmə gətirir. İnanıram ki, bu gün dəstək göstərdiyimiz gənclər sabah ölkənin texnoloji inkişafına töhfə verən peşəkar kadrlara çevriləcəklər”.
Fuad Qarayev də bu tərəfdaşlığı yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib: “Azercell”in dəstəyi sayəsində informatika üzrə milli komandanın üzvləri beynəlxalq yarışlara daha sistemli və peşəkar şəkildə hazırlanır. Şagirdlər üçün əlavə hazırlıq dərslərinin təşkili, məqsədyönlü hazırlıq proqramlarının həyata keçirilməsi və xüsusi tədris mühitinin yaradılması gənclərin potensialının üzə çıxarılmasına şərait yaradır. Bu cür kompleks yanaşma onların beynəlxalq olimpiadalarda göstərdikləri nəticələrə birbaşa təsir göstərir və eyni zamanda, ölkədə yeni nəsil İT və İKT mütəxəssislərinin formalaşmasına töhfə verir”.
Tədbirin sonunda informatika üzrə beynəlxalq olimpiadaların medalçıları sertifikatlar və hədiyyələrlə təltif olunublar.

Ahead of Youth Day, Azercell welcomed members of Azerbaijan’s national team preparing for international Informatics Olympiads with the company’s support. The meeting highlighted the young talents’ achievements on the international stage, as well as the long-term, systematic cooperation model that underpins these successes.
Sona Abbasova, Director of the Corporate and Marketing Communications Department at “Azercell Telecom” LLC, company representatives, Fuad Garayev, Deputy Director of the Institute of Education of the Republic of Azerbaijan, and the coaches of the national Informatics team participated at the event.
Cooperation between Azercell and the Institute of Education, aimed at training the national Informatics team, has been ongoing since 2017. Through this collaboration, students have the opportunity to participate in additional training sessions. The partnership also supports a structured and comprehensive program for international Olympiad preparation and the development of young people’s programming and IT skills. Currently, about 90 students involved to the additional training program each year.
As a result of this long-term cooperation, members of the national team have successfully represented Azerbaijan at prestigious international and regional Informatics Olympiads, winning a total of 104 medals, including 6 gold, 33 silver, and 65 bronze medals.
Opening the event, Sona Abbasova stated: “Our company is committed to developing talented young people and fostering a knowledge-driven, highly qualified human capital in the fields of IT and programming. In this context, the Institute of Education is one of our key partners. Your achievements at international Olympiads once again demonstrate the significance of this initiative. I am confident that the young people we support today will become the professionals driving the country’s technological development tomorrow.”
Fuad Garayev also commended the partnership, noting: “With Azercell’s support, members of the national Informatics team undertake international competition preparation in a structured and professional manner. Additional training classes, implementation of targeted training programs, and the establishment of a dedicated learning environment empower students to fully develop their potential. This comprehensive approach enhances their performance at international Olympiads and contributes to nurturing the next generation of IT and ICT specialists in the country.”
At the conclusion of the event, medalists of international Informatics Olympiads were presented with certificates and special gifts.