Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində fəaliyyət göstərən Konfutsi İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Çin Yaz Festivalı təşkil olunub.
Tədbirdə BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov, Çinin Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Ding Tao, Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan, BDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Konfutsi İnstitutunun direktoru Vanq Haoqiang və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BDU-nun prorektoru Şahin Pənahov Çin Xalq Respublikası ilə Azərbaycan arasında son illərdə daha da möhkəmlənən ikitərəfli münasibətlərdən, xüsusilə də BDU ilə Çin ali təhsil müəssisələri arasında mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Prorektor Universitetdə təhsil alan çinli tələbələrin sayı və təhsil göstəriciləri barədə də iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Çinin Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Ding Tao Çin Yaz Festivalının Çin xalqının ən mühüm milli bayramlarından biri olduğunu vurğulayıb. Bu bayramın Çin mədəniyyətinin əsas və ayrılmaz komponentlərindən hesab edildiyini bildirib. O, tədbirin yüksək səviyyədə təşkili üçün BDU rəhbərliyinə və Konfutsi İnstitutuna minnətdarlığını bildirib.
Tədbir Konfutsi İnstitutunun və BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin müəllim və tələbələrinin fəal iştirakı ilə hazırlanmış rəngarəng bədii proqramla davam edib. Festival çərçivəsində Çin milli musiqi və rəqs nümunələri təqdim olunub, eləcə də iştirakçılar üçün şans lotoreyası təşkil edilib.

Институт Конфуция при Бакинском государственном университете (БГУ) организовал Китайский фестиваль весны.
В мероприятии приняли участие проректор БГУ Шахин Панахов, временный поверенный в делах Китая в Азербайджане Дин Тао, декан факультета востоковедения Айдан Хандан, директор Института Конфуция при БГУ Ванг Хаокианг и другие гости.
Открывая мероприятие вступительной речью, проректор Шахин Панахов рассказал об укреплении отношений между Китайской Народной Республикой и Азербайджаном, особенно о сотрудничестве между БГУ и китайскими вузами. Проректор также предоставил участникам информацию о количестве китайских студентов, обучающихся в университете, и их образовательных показателях.
Временный поверенный в делах Китая в Азербайджане Дин Тао подчеркнул, что Китайский фестиваль весны является одним из важнейших национальных праздников китайского народа. Он сказал, что этот праздник считается одной из главных и неотъемлемых составляющих китайской культуры.
Мероприятие продолжилось красочной художественной программой, подготовленной при участии преподавателей и студентов Института Конфуция и факультета востоковедения БГУ. В рамках фестиваля представлены образцы китайской национальной музыки и танцев, а также организована лотерея для участников.