https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_a9d2806c061924d44e5cd76a6_o.jpg
3 fevral 2026-cı il tarixində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin, Mərkəzi Gömrük Hospitalının və Britaniya-Azərbaycan Həkim və Stomatoloqlar Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə "Yenidoğulmuşlarda eşitmənin qiymətləndirilməsi və klinik əhəmiyyəti" mövzusunda Dəyirmi Masa həyata keçirilib.
Müxtəlif dövlət və özəl tibb müəssisələrinin yüksəkixtisaslı otorinolarinqoloq və pediatr ixtisasına malik həkim və rezidentlərinin iştirak etdiyi Dəyirmi Masada Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Mərkəzi Hospitalının rəisi, Baş həkimi Bəxtiyar Musayev və Birmingem Qadın və uşaq hospitalının mama-ginekoloqu, Britaniya-Azərbaycan Həkim və Stomatoloqlar Assosiasiyasının sədri, t.ü.f.d. Fidan İsrafil-Bəyli salamlama nitqi ilə çıxış ediblər.
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev salamlama nitqi ilə çıxış edərək beynəlxalq əməkdaşlıqla həyata keçirilən mütəxəssislərarası müzakirələrin tibb işçilərinin peşəkar inkişafında olduqca mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib və Tibbi Xidmət İdarəsi tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən davamlı tibbi təhsil tədbirləri və gələcək hədəflər haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Rəsmi açılış hissəsində Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi, Baş həkim Bəxtiyar Musayev də çıxış edərək, tədbirin mövzusunun aktuallığını vurğulayıb, sahə üzrə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin və tətbiqinin əhəmiyyətindən danışıb. O, eyni zamanda, tərəflər arasında imzalanmış memorandumun gələcək əməkdaşlıqlar və birgə fəaliyyətlər üçün mühüm baza yaratdığını qeyd edib.
Zoom platforması üzərindən onlayn formatda tədbirə qoşularaq çıxış edən Birmingem Qadın və uşaq hospitalının mama-ginekoloqu, Britaniya-Azərbaycan Həkim və Stomatoloqlar Assosiasiyasının sədri, t.ü.f.d. Fidan İsrafil-Bəyli də Mərkəzi Gömrük Hospitalı ilə Assosiasiya arasında imzalanmış memorandumun əhəmiyyətindən bəhs edib, bu sənədin beynəlxalq əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi baxımından yeni imkanlar yaratdığını diqqətə çatdırıb. O, sözügedən tədbirin memorandum çərçivəsində keçirilən ilk tədbir olduğunu xüsusi vurğulayaraq, iştirakçıları müzakirələrdə aktiv olmağa dəvət edib.
Daha sonra Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəis müavini Nahidə Mahmudova və otorinolorinqoloqu Elvin Əzizovun moderatorluğu ilə davam edən Dəyirmi Masada East & North Hertfordshire Teaching NHS Trust-a bağlı Lister Hospitalın otorinolorinqoloqu Natavan Ramazanzadə tərəfindən “Yenidoğulmuşlarda eşitmənin qiymətləndirilməsi və klinik əhəmiyyəti” mövzusunda geniş məruzə təqdim edilib. Məruzə zamanı yenidoğulmuşlarda eşitmənin qiymətləndirilməsinin müxtəlif patologiyaların erkən aşkarlanması və uşaqların sağlam inkişafının təmin edilməsində mühüm əhəmiyyətə malik olduğu vurğulanıb. Bildirilib ki, həyatın ilk günlərində aparılan eşitmə skrininqi mümkün pozuntuların vaxtında aşkarlanmasına və erkən tibbi müdaxilə ilə nitq və ünsiyyət bacarıqlarının normal formalaşmasına şərait yaradır və bu istiqamətdə sistemli müayinələrin tətbiqi gələcəkdə sosial və inkişaf problemlərinin qarşısının alınmasında vacib rol oynayır.
Mövzu üzrə aktual yanaşmalar və real təcrübədə rast gəlinən klinik halların müzakirə edildiyi Dəyirmi masa iştirakçıların suallarının cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_a9d2806c061924d44e5cd76a6_o.jpg
3 февраля 2026 года по совместной инициативе Научно-практического и учебного центра Медицинской службы Государственного таможенного комитета, Центрального таможенного госпиталя и Британско-Азербайджанской ассоциации врачей и стоматологов был проведён круглый стол на тему «Оценка слуха у новорождённых и её клиническое значение».
В круглом столе приняли участие высококвалифицированные врачи-оториноларингологи и педиатры, а также резиденты из различных государственных и частных медицинских учреждений. С приветственными речами выступили заместитель начальника Медицинской службы Государственного таможенного комитета, к.м.н., доцент Исмаил Афендиев, начальник Центрального таможенного госпиталя, главный врач Бахтияр Мусаев, а также акушер-гинеколог Бирмингемского женского и детского госпиталя, председатель Британско-Азербайджанской ассоциации врачей и стоматологов, к.м.н. Фидан Исрафил-Бейли.
Выступая с приветственной речью, заместитель начальника Медицинской службы Государственного таможенного комитета, к.м.н., доцент Исмаил Афендиев отметил, что междисциплинарные обсуждения, реализуемые в рамках международного сотрудничества, имеют важное значение для профессионального развития медицинских работников. Он также проинформировал участников о мероприятиях по непрерывному медицинскому образованию, проводимых Медицинской службой, и о будущих целях в этом направлении.
В официальной части открытия начальник Центрального таможенного госпиталя, главный врач Бахтияр Мусаев подчеркнул актуальность темы мероприятия, отметил важность изучения и внедрения международного опыта в данной области, а также указал, что подписанный между сторонами меморандум создаёт прочную основу для будущего сотрудничества и совместной деятельности.
Подключившись к мероприятию в онлайн-формате через платформу Zoom, акушер-гинеколог Бирмингемского женского и детского госпиталя, председатель Британско-Азербайджанской ассоциации врачей и стоматологов, к.м.н. Фидан Исрафил-Бейли также рассказала о значении меморандума, подписанного между Ассоциацией и Центральным таможенным госпиталем, подчеркнув, что данный документ открывает новые возможности для международного сотрудничества и обмена опытом. Она особо отметила, что данное мероприятие является первым, проведённым в рамках меморандума, и призвала участников к активному участию в обсуждениях.
Далее круглый стол продолжился под модераторством заместителя начальника Центрального таможенного госпиталя Нахиды Махмудовой и врача-оториноларинголога Эльвина Азизова. С развернутым докладом на тему «Оценка слуха у новорождённых и её клиническое значение» выступила врач-оториноларинголог госпиталя Lister, входящего в состав East & North Hertfordshire Teaching NHS Trust, Натаван Рамазанзаде.
В ходе доклада было отмечено, что оценка слуха у новорождённых играет важную роль в раннем выявлении различных патологий и обеспечении здорового развития детей. Подчёркивалось, что проведение слухового скрининга в первые дни жизни позволяет своевременно выявлять возможные нарушения и благодаря раннему медицинскому вмешательству способствует нормальному формированию речевых и коммуникативных навыков. Было также отмечено, что систематическое проведение подобных обследований играет важную роль в профилактике социальных и developmental проблем в будущем.
Круглый стол, в ходе которого обсуждались актуальные подходы и клинические случаи, встречающиеся в реальной практике, завершился ответами на вопросы участников.