https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_2b7b6a579126072d8efb5762c_o.jpg
2 fevral 2026-cı il tarixində SOCAR-ın vitse-prezidentləri Anar Məmmədovun və Babək Hüseynovun iştirakı ilə “Yokogawa Europe B.V.” şirkətinin prezidenti, “Yokogawa Electric Corporation”ın vitse-prezidenti və Avropa, Rusiya və MDB üzrə regional baş icraçı direktoru Seita Hagihara ilə görüş keçirilib.
Görüşdə ötən ilin sentyabrında Azərbaycan Respublikası ilə Yaponiya arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının 12-ci birgə iclası çərçivəsində əldə olunan razılaşmaların icrası istiqamətində atılan addımlar məmnunluqla qeyd olunub.
Söhbət zamanı tərəflər SOCAR ilə “Yokogawa Europe B.V.” şirkəti arasında enerji sahəsində qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətləri nəzərdən keçirib, o cümlədən “downstream” və “upstream” sahələrində birgə fəaliyyət imkanlarını müzakirə ediblər.
Görüş çərçivəsində tərəflər arasında potensial əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

SOCAR and Yokogawa Europe B.V. sign Memorandum of Understanding
SOCAR and Yokogawa Europe B.V. sign Memorandum of Understanding SOCAR and Yokogawa Europe B.V. sign Memorandum of Understanding
On 2 February 2026, a meeting was held with Seita Hagihara, President of Yokogawa Europe B.V., Vice President of Yokogawa Electric Corporation, and Regional Chief Executive Officer for Europe, Russia, and the CIS, with the participation of SOCAR Vice Presidents Anar Mammadov and Babek Huseynov.
During the meeting, satisfaction was expressed with the steps taken toward the implementation of the agreements reached within the framework of the 12th Joint Meeting of the State Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and Japan held in September last year.
The parties reviewed areas of mutual interest in the energy sector between SOCAR and Yokogawa Europe B.V., including opportunities for joint activities in the downstream and upstream segments.
Within the framework of the meeting, a Memorandum of Understanding was signed between the parties with the aim of exploring potential cooperation opportunities.