https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_8225ab410c61184aa1f7354bc_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov Çad Respublikasının rabitə, rəqəmsal iqtisadiyyat və rəqəmsallaşma naziri Boukar Mişel ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında İKT sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Ölkəmizdə bu sahədə həyata keçirilən layihələr, xüsusilə “mygov” platforması, SİMA rəqəmsal imza sistemi barədə məlumat verilib. Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf təcrübəsinin Çadda tətbiqi imkanları nəzərdən keçirilib.
Bununla yanaşı, kibertəhlükəsizlik, Çadda insan kapitalının inkişafı istiqamətində Azərbaycanın mümkün dəstəyi, tələbələrin ölkəmizdə İKT sahəsində təlimlərə cəlb olunmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə əməkdaşlığın bütün sahələrini əhatə edəcək fəaliyyət planının qısa müddətdə hazırlanması məsələsi razılaşdırılıb. Bu məqsədlə Azərbaycandan mütəxəssislərin Çada səfəri gözlənilir. Çad data mərkəzinin yaradılması istiqamətində də ölkəmizin təcrübəsini öyrənəcək.
Məlumat üçün bildirək ki, nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri çərçivəsində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, həmçinin Azərkosmos ilə rəqəmsal transformasiya, innovasiya, rəqəmsal məhsulların ixracı sahəsində əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumları imzalanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_8225ab410c61184aa1f7354bc_o.jpg
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов встретился с министром связи, цифровой экономики и цифровизации Республики Чад Букаром Мишелем.
На встрече обсуждались возможности сотрудничества между двумя странами в сфере ИКТ. Была предоставлена информация о проектах, реализуемых в этой области в нашей стране, в частности о платформе mygov и системе цифровой подписи SİMA. Были рассмотрены возможности применения опыта цифрового развития Азербайджана в Чаде.
Кроме того, состоялся обмен мнениями по вопросам кибербезопасности, возможной поддержки Азербайджаном развития человеческого капитала в Чаде, а также вовлечения студентов в тренинги в сфере ИКТ в нашей стране.
На встрече было решено подготовить план действий, охватывающий все области сотрудничества, в кратчайшие сроки. С этой целью ожидается визит специалистов из Азербайджана в Чад. Чад также изучить опыт нашей страны по созданию дата-центра.
Отметим, что в рамках визита делегации в нашу страну были подписаны меморандумы о взаимопонимании с Агентством инноваций и цифрового развития и «Азеркосмос» о сотрудничестве в области цифровой трансформации, инноваций и экспорта цифровой продукции.