“Bakcell” “Peerstack Academy”nin innovasiya tərəfdaşıdır
“Bakcell” “Peerstack Academy”nin innovasiya tərəfdaşıdır “Bakcell” “Peerstack Academy”nin innovasiya tərəfdaşıdır
İnnovasiya lideri “Bakcell” 21-ci əsrin proqramlaşdırma akademiyası olan “Peerstack Academy” ilə strateji tərəfdaşlığa başlayıb.
Əməkdaşlıq çərçivəsində innovasiya və süni intellekt sahəsində potensial layihələrin icrası, real sənaye ehtiyaclarına uyğun proqramlaşdırma bacarıqlarının inkişafı və texnologiya sahəsində ixtisaslı kadrların yetişdirilməsi əsas istiqamətlər kimi müəyyən edilib.
“Peerstack Academy” layihəyönümlü və praktiki yanaşmaya əsaslanan proqramlaşdırma təlimləri təqdim edən müasir IT akademiyasıdır. Akademiyanın kampusu Azərbaycan Texniki Universitetinin binasında yerləşir. Tədris modeli real iş mühitinə uyğun bacarıqların formalaşdırılmasına və beynəlxalq standartlara cavab verən texnoloji mütəxəssislərin hazırlanmasına fokuslanır.
Hazırda “Peerstack Academy”də 100-dən çox aktiv tələbə təhsil alır. Tərəfdaşlıq çərçivəsində ilk il ərzində 250 tələbənin təqaüd proqramı ilə əhatə olunması nəzərdə tutulur.
Təlim çərçivəsində tələbələr “Ruby”, “JavaScript”, “React”, “PostgreSQL” və “REST API” kimi texnologiyalar üzrə praktiki təcrübə qazanır, proqramı uğurla tamamladıqdan sonra isə iki beynəlxalq akkreditasiyalı diplom və işlək tətbiqlərdən ibarət portfoliolarla məzun olurlar.
“Bakcell” və “Peerstack Academy” arasında qurulan bu əməkdaşlıq innovativ ideyaların real texnoloji həllərə çevrilməsi üçün yeni imkanlar yaratmaqla yanaşı, ölkədə texnologiya sahəsində insan kapitalının inkişafına töhfə verməyi hədəfləyir.
“Bakcell” Azərbaycanın ilk və ən böyük özəl telekommunikasiya şirkətidir. Hazırda şirkət üç milyondan çox müştərini yüksəkkeyfiyyətli və sürətli telekommunikasiya xidmətləri ilə təmin edir. Ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun ən böyük investorlarından biri olan “Bakcell” süni intellekt əsaslı innovativ həllərlə Azərbaycanın dayanıqlı inkişafına töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_d2958cbb938620868de5f5338_o.jpg
Within the collaboration, the key focus areas include the implementation of potential projects in innovation and artificial intelligence, the development of programming skills aligned with real industry needs, and the training of highly qualified specialists in the technology sector.
Peerstack Academy is a modern IT academy that delivers programming education based on a project focused and hands-on approach. The academy’s campus is located in the building of Azerbaijan Technical University. Its educational model focuses on building skills relevant to real working environments and preparing technology professionals who meet international standards.
Currently, more than 100 active students are studying at Peerstack Academy. As part of the partnership, it is planned that 250 students will be covered by a scholarship program during the first year.
Throughout the training, students gain practical experience in technologies such as Ruby, JavaScript, React, PostgreSQL, and REST API. Upon successful completion of the program, graduates receive two internationally accredited diplomas and portfolios consisting of fully functional applications.
This collaboration between Bakcell and Peerstack Academy aims not only to create new opportunities for transforming innovative ideas into real technological solutions, but also to contribute to the development of human capital in the technology sector in the country.