“Bakcell” “Peerstack Academy”nin innovasiya tərəfdaşıdır
“Bakcell” “Peerstack Academy”nin innovasiya tərəfdaşıdır “Bakcell” “Peerstack Academy”nin innovasiya tərəfdaşıdır
İnnovasiya lideri “Bakcell” 21-ci əsrin proqramlaşdırma akademiyası olan “Peerstack Academy” ilə strateji tərəfdaşlığa başlayıb.
Əməkdaşlıq çərçivəsində innovasiya və süni intellekt sahəsində potensial layihələrin icrası, real sənaye ehtiyaclarına uyğun proqramlaşdırma bacarıqlarının inkişafı və texnologiya sahəsində ixtisaslı kadrların yetişdirilməsi əsas istiqamətlər kimi müəyyən edilib.
“Peerstack Academy” layihəyönümlü və praktiki yanaşmaya əsaslanan proqramlaşdırma təlimləri təqdim edən müasir IT akademiyasıdır. Akademiyanın kampusu Azərbaycan Texniki Universitetinin binasında yerləşir. Tədris modeli real iş mühitinə uyğun bacarıqların formalaşdırılmasına və beynəlxalq standartlara cavab verən texnoloji mütəxəssislərin hazırlanmasına fokuslanır.
Hazırda “Peerstack Academy”də 100-dən çox aktiv tələbə təhsil alır. Tərəfdaşlıq çərçivəsində ilk il ərzində 250 tələbənin təqaüd proqramı ilə əhatə olunması nəzərdə tutulur.
Təlim çərçivəsində tələbələr “Ruby”, “JavaScript”, “React”, “PostgreSQL” və “REST API” kimi texnologiyalar üzrə praktiki təcrübə qazanır, proqramı uğurla tamamladıqdan sonra isə iki beynəlxalq akkreditasiyalı diplom və işlək tətbiqlərdən ibarət portfoliolarla məzun olurlar.
“Bakcell” və “Peerstack Academy” arasında qurulan bu əməkdaşlıq innovativ ideyaların real texnoloji həllərə çevrilməsi üçün yeni imkanlar yaratmaqla yanaşı, ölkədə texnologiya sahəsində insan kapitalının inkişafına töhfə verməyi hədəfləyir.
“Bakcell” Azərbaycanın ilk və ən böyük özəl telekommunikasiya şirkətidir. Hazırda şirkət üç milyondan çox müştərini yüksəkkeyfiyyətli və sürətli telekommunikasiya xidmətləri ilə təmin edir. Ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun ən böyük investorlarından biri olan “Bakcell” süni intellekt əsaslı innovativ həllərlə Azərbaycanın dayanıqlı inkişafına töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_d2958cbb938620868de5f5338_o.jpg
Лидер инноваций Bakcell начал стратегическое партнерство с Peerstack Academy — программной академией XXI века.
В рамках сотрудничества в качестве ключевых направлений определены реализация потенциальных проектов в области инноваций и искусственного интеллекта, развитие навыков программирования с учетом реальных потребностей отрасли, а также подготовка квалифицированных кадров для технологического сектора.
Peerstack Academy - это современная IT-академия, предлагающая обучение программированию на основе проектно-ориентированного и практического подхода. Кампус академии расположен в здании Азербайджанского технического университета. Модель обучения нацелена на формирование навыков, соответствующих реальной рабочей среде, и подготовку технологических специалистов, отвечающих международным стандартам.
В настоящее время в Peerstack Academy обучается более 100 активных студентов. В рамках партнёрства в течение первого года планируется охватить стипендиальной программой 250 студентов.
В ходе обучения студенты получают практический опыт работы с такими технологиями, как Ruby, JavaScript, React, PostgreSQL и REST API. После успешного завершения программы выпускники получают два диплома с международной аккредитацией, а также портфолио с готовыми и функционирующими приложениями.
Сотрудничество между Bakcell и Peerstack Academy направлено не только на создание новых возможностей для преобразования инновационных идей в реальные технологические решения, но и на содействие развитию человеческого капитала в сфере технологий в стране.
О компании Bakcell:
Bakcell — первая и крупнейшая частная телекоммуникационная компания Азербайджана. В настоящее время компания обеспечивает более трех миллионов клиентов высококачественными и скоростными услугами связи. Являясь одним из крупнейших инвесторов в ненефтяной сектор экономики страны, Bakcell вносит вклад в устойчивое развитие Азербайджана через инновационные решения на базе искусственного интеллекта.
Bakcell входит в состав международного холдинга NEQSOL Holding, осуществляющего деятельность в сферах телекоммуникаций, энергетики, высоких технологий и строительства в различных странах мира.