https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b4058b87fe1e67c3a795f8fda_o.jpg
Azərbaycanın qeyri-neft-qaz sektoru üzrə əsas ixracatçı dövlət şirkətlərindən biri olan “AzerGold” QSC cari ilin yanvar ayında 2026-cı il üzrə ilk ixrac əməliyyatını uğurla həyata keçirib.
Şirkət tərəfindən ixrac edilən ilk partiya qızıl və gümüşün beynəlxalq bazarlarda satışı nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına 32,9 milyon manat həcmində vəsait cəlb edilib.
Ötən il ərzində dövlət şirkəti beynəlxalq və yerli bazarlarda ümumilikdə 73,2 min unsiya qızıl və 93,2 min unsiya gümüşün satışını həyata keçirib. Bu satışlardan əldə olunan ümumi gəlir 439,3 milyon manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki illə (2024-cü il) müqayisədə 43 faiz çoxdur.
Qeyd edək ki, dövlət şirkəti fəaliyyət göstərdiyi müddət ərzində ümumilikdə 560,5 min unsiya qızıl və 1,04 milyon unsiya gümüş satışını həyata keçirərək ölkə iqtisadiyyatına 1,9 milyard manat dəyərində vəsait cəlb edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b4058b87fe1e67c3a795f8fda_o.jpg
AzerGold CJSC, one of Azerbaijan’s leading state-owned companies in the non-oil and gas sector, successfully completed its first export operation of 2026 in January.
As a result of the sale of the first batch of gold and silver exported by the company on international markets this year, 32.9 million manats of funds were attracted to the country's economy.
Over the past year, AzerGold sold a total of 73,200 ounces of gold and 93,200 ounces of silver on international and local markets. The total revenue from these sales amounted to 439.3 million manats, representing a 43 percent increase over the previous year (2024).
It should be noted that since the start of its operations, the state-owned company has sold a total of 560.5 thousand ounces of gold and 1.04 million ounces of silver, attracting 1.9 billion manats of funds to the country's economy.