https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_0424dfc43a29276a41e7fc67f_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) və Ərəb Enerji Fondu (“TAEF”) “CVC DIF” ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində, “DIF VII” fondunun “PAL Cooling Holding” (“PAL”) şirkətində 50 faizlik pay əldə etməsi məqsədilə yaradılmış müştərək investisiya strukturuna sərmayə yatırıb. “TAEF” və ARDNF arasında bu əməkdaşlıq regionda enerji səmərəliliyini artıran infrastruktur layihələrinin inkişafına yönəlmiş ortaq strateji yanaşmanı əks etdirir.
2025-ci ilin iyununda qlobal özəl bazarlar üzrə aparıcı investisiya meneceri “CVC”-nin infrastruktur strategiyası olan “CVC DIF” və “Tabreed” dünyanın aparıcı mərkəzləşdirilmiş soyutma şirkətlərindən biri olan “PAL Cooling Holding”in alınması ilə bağlı razılığa gəlib. Beləliklə, “CVC DIF” və “Tabreed” tərəfindən yaradılmış birgə müəssisə vasitəsilə “PAL” şirkəti 50/50 faizlik pay bölgüsü əsasında əldə olunub, sövdələşmənin kapital dəyəri isə təxminən 3,8 milyard BƏƏ dirhəmi təşkil edib.
“PAL Cooling Holding” Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində mərkəzləşdirilmiş soyutma xidmətləri üzrə ikinci ən böyük operatordur. Şirkət orta hesabla 25 il müddətinə qüvvədə olan səkkiz uzunmüddətli konsessiya çərçivəsində fəaliyyət göstərir və 45 mindən çox müştəriyə xidmət edir. “PAL” ölkənin əsas inkişaf zonalarında etibarlı, səmərəli və dayanıqlı soyutma infrastrukturunun qurulmasında mühüm rol oynayır.
“TAEF” və ARDNF-nin “CVC DIF” ilə birgə əməkdaşlığı kapital imkanları və sahə üzrə dərin təcrübəsi ilə seçilən üç institusional investoru vahid platformada birləşdirərək “PAL”ın əməliyyat dayanıqlığını gücləndirməklə yanaşı, şirkətin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının icrasına dəstək verir.
“Tabreed” isə “CVC DIF” ilə birgə müəssisədə 50 %-lik payını saxlayaraq mərkəzləşdirilmiş soyutma sahəsindəki geniş təcrübəsini layihəyə cəlb edir. 1998-ci ildə təsis edilən “Tabreed” BƏƏ-də bu sahədə fəaliyyət göstərən ilk şirkətlərdən biridir, “Dubai Financial Market”-də listinqdədir və hazırda altı ölkədə 99 obyektə sahib olmaqla onları idarə edir.
“TAEF”in baş icraçı direktoru Xalid Al-Ruvey bildirib: ““PAL” layihəsi üzrə bu əhəmiyyətli investisiya çərçivəsində “CVC” və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu ilə tərəfdaşlıq etməkdən məmnunuq. Mərkəzləşdirilmiş soyutma enerji səmərəliliyinin artırılmasında mühüm rol oynayır və biz əməliyyat baxımından yüksək göstəricilərə malik bir platformaya dəstək veririk. Bu əməkdaşlıq “TAEF”-in uzunmüddətli dəyər və real təsir yaradan keyfiyyətli investisiya platformalarına və tərəfdaşlıqlara yönəlmiş strateji yanaşmasını əks etdirir.”
ARDNF-nin İcraçı direktorunun müavini Rövşən Cavadov qeyd edib:
“Bu mühüm layihədə iştirakımız ARDNF-nin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə və ümumilikdə Körfəz regionuna olan strateji marağının bariz göstəricisidir. Mərkəzləşdirilmiş soyutma enerji səmərəliliyinə əsaslanan müasir şəhərsalmanın vacib tərkib hissəsidir və bu investisiya transmilli iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, eləcə də strateji tərəfdaşlıqların qurulması ilə bağlı məqsədlərimizə xidmət edir. Etibarlı tərəfdaşlarla birlikdə, regionun daha geniş dayanıqlılıq hədəflərinə töhfə verən konsorsium çərçivəsində Əbu-Dabidə investisiya fəaliyyətimizi genişləndirməkdən məmnunuq.”
“CVC DIF”-in investisiya üzrə direktoru və partnyoru Allard Ruis bildirib:
“ARDNF və “TAEF” ilə qurduğumuz bu tərəfdaşlığı yüksək qiymətləndiririk. Bu əməkdaşlıq “CVC”nin regiona, xüsusilə də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə olan uzunmüddətli öhdəliyi və ölkə üzrə inkişafı dəstəkləyən bizneslərə investisiya strategiyası ilə tam uzlaşır. “PAL Cooling” yüksək keyfiyyətli investisiya layihəsidir və bütün investorlarımız üçün sabit gəlirlilik təmin etməklə yanaşı, uzunmüddətli artım və dayanıqlı dəyər yaradılması baxımından da əhəmiyyətli potensiala malikdir.”
Ərəb Enerji Fondu haqqında
Ərəb Enerji Fondu (“TAEF”) Yaxın Şərq və Şimali Afrika regionunda enerji və kommunal xidmətlər sahəsində fəaliyyət göstərən çoxtərəfli maliyyə institutudur. Fond 1974-cü ildə neft ixrac edən on ərəb ölkəsinin təşəbbüsü ilə təsis edilib. “TAEF” regionun enerji sektorunun inkişafını dəstəkləmək məqsədilə kredit və pay iştirakı alətləri vasitəsilə maliyyələşdirmə həyata keçirir. Fondun fəaliyyəti enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, dayanıqlı enerji həllərinin təşviqinə, eləcə də “MENA” regionunda yerli dəyər zəncirlərinin və xidmətlərin genişləndirilməsinə yönəlib. Fond 35-dən artıq bazarda dövlət və özəl sektorun aparıcı tərəfdaşları ilə əməkdaşlıq edir və enerji dəyər zəncirinin bütün mərhələlərini əhatə edən kompleks maliyyə həlləri təqdim edir. “TAEF” fəaliyyətində ətraf mühit, sosial məsuliyyət və korporativ idarəetmə (ESG) prinsiplərini əsas götürür. Ətraf mühit və sosial yönümlü layihələr Fondun 5,8 milyard ABŞ dolları həcmində kredit portfelinin təxminən 20 faizini təşkil edir. Ərəb Enerji Fondu “MENA” regionunda yalnız enerji sektoruna fokuslanan və beynəlxalq kredit reytinqlərinə malik yeganə maliyyə institutudur. Fond “Moody’s” tərəfindən “Aa2”, “Fitch” tərəfindən “AA+”,” S&P” tərəfindən isə “AA-” reytinqləri ilə qiymətləndirilib.
“CVC DIF” haqqında
“CVC DIF” qlobal miqyasda orta bazar seqmentində infrastruktur üzrə fəaliyyət göstərən aparıcı özəl kapital fond meneceridir. 2005-ci ildə təsis olunan və baş ofisi Niderlandın Amsterdam şəhərində yerləşən “CVC DIF” hazırda enerji keçidi, nəqliyyat, kommunal xidmətlər və rəqəmsallaşma sahələrində təxminən 19 milyard avro həcmində infrastruktur aktivlərini idarə edir. 12 ölkədə yerləşən ofislərində 250-dən çox əməkdaşı olan şirkət qlobal fəaliyyətini güclü yerli şəbəkələr, eləcə də sahə üzrə ixtisaslaşmış investisiya imkanları ilə birləşdirən unikal bazar yanaşması təklif edir. “CVC DIF” qlobal özəl bazarlar üzrə aparıcı investisiya meneceri olan “CVC”-nin infrastruktur strategiyasını təşkil edir. Bu tərəfdaşlıq “CVC DIF”ə “CVC”nin altı qitədə yerləşən 30 ofisi vasitəsilə formalaşmış geniş qlobal platformasından faydalanmaq imkanı yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_0424dfc43a29276a41e7fc67f_o.jpg
The Arab Energy Fund and The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) are pleased to announce that they have agreed to partner with CVC DIF to invest in a co-investment vehicle that invests alongside DIF VII, which recently acquired a 50 percent stake in PAL Cooling Holding (“PAL”), a principal district cooling operator in UAE. The investment from The Arab Energy Fund and SOFAZ reflects a shared commitment to advancing energy-efficient infrastructure solutions across the region.
In June 2025, CVC DIF, the infrastructure strategy of leading global private markets manager CVC, and Tabreed, one of the world’s leading district cooling companies, agreed on the acquisition of PAL in a 50/50 joint venture with an equity value of approximately AED 3.8 billion.
PAL Cooling Holding is the second-largest district cooling provider in the UAE, managing eight long-term concessions with an average remaining duration of 25 years and serving over 45,000 customers. The company plays a critical role in enabling efficient, reliable, and sustainable cooling services across several of the UAE’s key developing districts.
The participation of The Arab Energy Fund and SOFAZ alongside CVC DIF brings together three institutional investors whose combined capital strength and sector-specific expertise reinforce the platform’s operational resilience and long-term strategic development. Tabreed, which retains its 50 per cent stake in the JV with CVC DIF, brings unrivalled experience in the district cooling sector, being the UAE’s first such company. Founded in 1998, Tabreed is publicly listed on the Dubai Financial Market and now owns and operates 99 plants in six countries.
Khalid Al-Ruwaigh, Chief Executive Officer, The Arab Energy Fund, said: “We are proud to partner with CVC and the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan on this landmark investment in PAL. District cooling plays a vital role in achieving greater energy efficiency, and we are supporting a group that exemplifies operational excellence. This collaboration reflects The Arab Energy Fund’s focus on high-quality platforms and partnerships that deliver long-term value and impact.”
SOFAZ Deputy CEO Rovshan Javadov stated: “SOFAZ’s participation in this transaction underscores our strong interest in the UAE and broadly in the Gulf region. District cooling is a vital component of energy-efficient urban development, and this transaction supports our objective to deepen cross-border economic cooperation and build strategic partnerships. We are pleased to expand our investment presence in Abu Dhabi alongside reputable partners in a consortium contributing to the region’s broader sustainability goals.”
Allard Ruijs, Partner and CIO at CVC DIF, said: “We very much appreciate the partnership with SOFAZ and The Arab Energy Fund, which fully aligns with CVC’s commitment to the region and investment in the UAE, where we look to back businesses that support development across the country. PAL Cooling is a high-quality investment that will provide all our investors with solid returns, while offering the potential for long-term growth and sustainable value creation.”
About The Arab Energy Fund
The Arab Energy Fund (The Fund) is a multilateral impact financial institution focused on the MENA energy and utility sectors, established in 1974 by ten Arab oil-exporting countries. The Fund’s mission is to support the energy ecosystem with debt and equity solutions to enable energy security and sustainability and to develop local value chains and services in the MENA region. The Arab Energy Fund creates impact by contributing to economic prosperity and enabling local communities via talent development and knowledge creation. The Fund offers a comprehensive range of funding solutions across the entire energy value chain to leading public and private sector business partners in over 35 markets. The Arab Energy Fund applies best-practice ESG principles across all operations, with environmental and socially linked projects comprising c.20% of its USD 5.8bn loan portfolio. The Arab Energy Fund is the only energy-focused financial institution in the MENA region rated ‘Aa2’ by Moody’s, ‘AA+’ by Fitch and ‘AA-’ by S&P.
About SOFAZ
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), established in 1999, is a sovereign wealth fund dedicated to managing the nation’s oil and gas revenues, with a commitment to safeguarding and enhancing wealth for future generations. As a long-term investor with over USD 70 billion in assets under management, SOFAZ pursues a diversified investment strategy that encompasses global opportunities across various sectors, including fixed income, equities, gold, real estate, and infrastructure.
About CVC DIF
CVC DIF is a leading global mid-market infrastructure equity fund manager. Founded in 2005 and headquartered in Amsterdam, the Netherlands, CVC DIF has c.€19 billion of infrastructure assets under management in energy transition, transport, utilities and digitalisation. With more than 250 people in 12 offices, CVC DIF offers a unique market approach, combining a global presence with the benefits of strong local networks and sector-focused investment capabilities. CVC DIF forms the infrastructure strategy of leading global private markets manager, CVC. This partnership allows CVC DIF to benefit from CVC’s global platform, with 30 offices across six continents.