VTB (Azərbaycan) Vladimir Vısotskiyə həsr olunmuş konsertinə dəstək olub
VTB (Azərbaycan) Vladimir Vısotskiyə həsr olunmuş konsertinə dəstək olub VTB (Azərbaycan) Vladimir Vısotskiyə həsr olunmuş konsertinə dəstək olub
Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının Şövkət Məmmədova adına Opera Studiyasının səhnəsində Vladimir Vısotskinin doğum gününə həsr olunmuş ədəbi-musiqili gecə keçirilib. Tədbir VTB (Azərbaycan)-ın sponsorluğu ilə təşkil olunub.
Gecənin proqramında Azərbaycanın əməkdar artistlərinin, teatr və kino aktyorlarının, estrada müğənnilərinin, eləcə də “Bakı” Müəllif Mahnıları Klubunun nümayəndələrinin ifasında mahnılar və şeirlər yeni təqdimatda səsləndirilib. Rəqs nömrələrini isə dövlət teatrlarının solistləri və quruluşçu-xoreoqraflar təqdim ediblər.
Tədbir çərçivəsində Vladimir Vısotskinin Azərbaycanla şəxsi və yaradıcılıq əlaqələri xüsusi olaraq vurğulanıb. O, gənclik illərində ailəsi ilə birlikdə dəfələrlə Bakıya səfər edib, yetkin yaşlarında isə burada istirahətdə və çəkilişlərdə iştirak edib. Sənətkarın Bakıya son səfəri onun vəfatından az əvvəl baş tutub və bu səfər rejissor Mixail Şveytserin “Kiçik faciələr” filminin bəzi epizodları üzərində işləmək məqsədi daşıyıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_7f9cd258fa0d3f423e9831c27_o.jpg
В Оперной студии при Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли состоялся литературно-музыкальный вечер, приуроченный ко дню рождения Владимира Высоцкого. Мероприятие прошло при поддержке ВТБ (Азербайджан).
В программе вечера прозвучали песни и стихи в новом прочтении, исполненные заслуженными артистами Азербайджана, актерами театра и кино, эстрадными певцами и представителями Клуба Авторской Песни Баку. Танцевальные номера исполнили солисты государственных театров, хореографы - постановщики.
В рамках мероприятия подчеркивалась личная и творческая связь Владимира Высоцкого с Азербайджаном. В юности он неоднократно приезжал в Баку с семьей, а в зрелые годы бывал здесь на отдыхе, творческих встречах и съемках. Последний визит артиста в столицу республики состоялся незадолго до его кончины – для работы над эпизодами фильма Михаила Швейцера «Маленькие трагедии», часть которых снималась в Баку.
Мероприятие стало частью серии культурных инициатив ВТБ (Азербайджан), направленных на поддержку проектов, укрепляющих культурно-исторические связи.