https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_c8850ede0877a18bd17cbe7d5_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Oman Sultanlığına rəsmi səfəri çərçivəsində Oman Sultanlığı Dövlət Şurasının sədri Şeyx Əbdülməlik Al Xəlili ilə görüşüb. Görüşdə ölkələrimiz arasında dostluq, qarşılıqlı hörmət və anlayışa əsaslanan ikitərəfli münasibətlərin mövcudluğu vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, xalqlarımız arasında mövcud tarixi, dini və mədəni oxşarlıqlar ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradır. Söhbət zamanı iki ölkənin qanunverici orqanları arasındakı əlaqələrə dair fikir mübadiləsi aparılıb və parlamentlər arasındakı qarşılıqlı fəaliyyətin münasibətlərin daha da inkişafına töhfə verdiyi vurğulanıb.
Tərəflər son illərdə parlamentlər səviyyəsində əlaqələrin dərinləşməsindən məmnunluq ifadə ediblər. Xüsusilə parlament sədrləri səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər və müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində təmasların gücləndirilməsi əlaqələrimizin genişlənməsində mühüm amil kimi qiymətləndirilib.
Oman Sultanlığı Dövlət Şurasının sədri Şeyx Əbdülməlik Al Xəlili Milli Məclis sədrinin Oman Sultanlığına ilk rəsmi səfərinin iki tərəfli əlaqələrin daha da inkişafına təkan verəcəyinə inamını bildirib.
Vurğulanıb ki, parlamentlərimiz həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq parlament platformalarında uğurlu əməkdaşlığa malikdir. O cümlədən Parlamentlərarası İttifaq, Asiya Parlament Assambleyası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi qurumlarda qarşılıqlı dəstək nümayiş olunur.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulma Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq Oman parlamentinin təşkilatda fəal iştirakından məmnunluğunu ifadə edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_c8850ede0877a18bd17cbe7d5_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках официального визита в Султанат Оман встретилась с председателем Государственного Совета Султаната Оман Шейхом Абдульмаликом Аль Халили. На встрече было подчёркнуто наличие двусторонних отношений, опирающихся на дружбу, взаимоуважение и взаимопонимание между нашими странами.
Было отмечено, что историческое, религиозное и культурное сходство между нашими народами предоставляет широкие возможности для развития отношений между нашими странами. Во время беседы состоялся обмен мнениями о связях между законодательными органами двух стран, и подчёркивалось, что межпарламентское взаимодействие вносит вклад в дальнейшее развитие отношений.
Собеседники высказали удовлетворение углублением в последние годы связей на парламентском уровне. Особенно отмечалось, что встречные визиты на уровне председателей парламентов и усиление контактов в рамках различных международных организаций превратились в существенный фактор расширения наших связей.
Председатель Государственного Совета Султаната Оман Шейх Абдульмалик Аль Халили выразил веру в то, что первый официальный визит спикера Милли Меджлиса в Султанат Оман будет способствовать ещё большему развитию двусторонних связей.
Как было подчёркнуто, у наших парламентов имеется успешный опыт сотрудничества – как на двусторонней основе, так и на международных парламентских площадках. В том числе, демонстрируется взаимоподдержка в таких организациях, как Межпарламентский Союз, Азиатская Парламентская Ассамблея и Организация Исламского Сотрудничества.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, подчёркивая значимость сотрудничества под эгидой в основанной по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева Парламентской Сети Движения Неприсоединения, выразила удовлетворение активной вовлечённостью парламента Омана в организации.