https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a15019051d2f4eac054e68111_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Oman Sultanlığına rəsmi səfəri çərçivəsində yanvarın 29-da bu ölkənin Şura Məclisinin sədri Şeyx Xalid bin Hilal Al Mavali ilə görüşüb.
Şura Məclisinin sədri Milli Məclisin sədrini salamlayaraq, dəvəti qəbul edib Oman Sultanlığına səfər etdiyinə görə spiker Sahibə Qafarovaya təşəkkürünü bildirib. Oman və Azərbaycan arasında siyasi və digər əlaqələrin yaxşı səviyyədə olmasından məmnunluğunu ifadə edən Şura Məclisinin sədri qarşılıqlı münasibətlərin inkişafında parlamentlərin xüsusi rolunu qeyd edib. Diqqətə çatdırılıb ki, Milli Məclis sədrinin bu səfəri qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə öz töhfəsini verəcək.
Şura Məclisinin sədri bildirib ki, xalqlarımızın yaxınlığı da ölkələrarası münasibətlərimizi daha da inkişaf etdirməyə əsas verir.
Oman Sultanlığına rəsmi səfərə dəvətə və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova 2023-cü ilin yanvarında Əlcəzairdə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin Parlament İttifaqının 17-ci konfransı çərçivəsində həmsöhbəti ilə ilk dəfə görüşünü və o vaxtdan etibarən həmişə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində görüşüb müzakirələr apardıqlarını məmnunluqla xatırlayıb.
Həmsöhbətinin 2024-cü ilin fevralında və 2025-ci ilin fevralında APA-nın 14-cü və 15-ci plenar sessiyalarında iştirak etmək üçün Azərbaycana iki səfərinin ardınca bu gün Omanda rəsmi səfərdə olmasından məmnunluqla danışan Milli Məclisin sədri bu səfərin əhəmiyyətini qeyd edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, bütün sahələr üzrə münasibətləri inkişaf etdirmək üçün böyük potensial mövcuddur. Vurğulanıb ki, Azərbaycanın Omanda səfirlik açması ikitərəfli münasibətlərimizi yeni səviyyəyə qaldırıb. Söhbət zamanı Azərbaycan və Omanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində hər zaman biri-birini dəstəkləməsindən məmnunluq ifadə olunub.
Söhbətdə bildirilib ki, iqtisadiyyat, ticarət, investisiya, nəqliyyat, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı potensial var.
Görüşdə təhsil və mədəniyyət sahələrində münasibətlərin əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb. Milli Məclisin sədri bildirib ki, bu mənada, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın bu ilin yanvar ayının əvvəlində Omana səfəri və bu səfər çərçivəsində aparılan müzakirələr mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığımızı intensivləşdirəcək.
Vurğulanıb ki, parlamentlərin qarşılıqlı əlaqəsi ölkələrimiz arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm töhfə verir. Bu sahədə parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyəti çox vacibdir. Qeyd edilib ki, Asiya Parlament Assambleyası və Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi bu sahədə mühüm platformalardır.
Söhbət zamanı Oman Sultanlığı Şura Məclisinin sədri Şeyx Xalid bin Hilal Al Mavali Azərbaycanın müdrik rəhbərinin başçılığı ilə iqtisadi inkişafının şahidi olduqlarını diqqətə çatdırıb.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Chairman of Consultative Council of Sultanate of Oman
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Chairman of Consultative Council of Sultanate of Oman Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Chairman of Consultative Council of Sultanate of Oman
As part of her official visit to the Sultanate of Oman, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Chairman of the Consultative Council of this country Sheikh Khalid bin Hilal al-Maawali on 29 January.
Greeting the Speaker of the Milli Majlis, the Chairman of the Consultative Council thanked Speaker Sahiba Gafarova for her acceptance of the invitation and visit to the Sultanate of Oman. Having witnessed contentment with the sound level of the relations between Oman and Azerbaijan, the Chairman of the Consultative Council referred to the parliaments’ special role in the progress of the relationship. Sheikh Khalid bin Hilal al-Maawali declared his confidence that this visit of the Speaker of the Milli Majlis was going to expand the relationship further still.
The Chairman of the Consultative Council also remarked upon the good level of the political relations, adding that the closeness of our peoples and countries provides grounds for a continued evolution of the relations.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova voiced her appreciation of the invitation to pay an official visit to the Sultanate of Oman and for the hospitality extended before recalling fondly her first meeting with the vis-à-vis on the margins of the 17th Conference of the Parliamentary Union of the OIC Member States in Algeria in 2023 as well as their continual meetings and discussions in international organisations ever since.
The Speaker of the Milli Majlis said with pleasure that she is in Oman on an official visit today after the two visits of her vis-à-vis to Azerbaijan in February 2024 and February 2025 for the 14th and 15th Plenary Sessions of the APA; she said she was certain that this visit would make an input in the progress of the relations between our countries and parliaments.
They talked about the great potential to underpin the growth of the relations in all the areas. The decision of Azerbaijan to open the embassy clearly demonstrates our bilateral relations’ transition to a new level.
The existing strong potential to further co-operation in the economic, trade, investment, energy, transport, agricultural, tourism and other fields was brought up during the conversation.
The importance of the relations in education and culture was high-lit especially at the meeting. The Speaker of the Milli Majlis said that, in this sense, the visit of Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva to Oman in early January this year and the discussions held during that visit activated our co-operation in culture and tourism.
What else was emphasised was that the interaction of the parliaments contributes importantly to the bilateral and multilateral relations between our countries. The work that the inter-parliamentary friendship groups are doing is extremely important in this regard. Besides, the Speaker of the Milli Majlis mentioned in the conversation the high appreciation of Oman’s staunch support for Azerbaijan in international organisations. The Asian Parliamentary Assembly and the Non-Aligned Movement Parliamentary Network were referenced as important platforms in this regard.
As the conversation went on, Chairman of the Consultative Council of the Sultanate of Oman Sheikh Khalid bin Hilal al-Maawali remarked that they are witnessing the economic growth of Azerbaijan under the guidance of her wise leader. He said he was certain that this visit, too, will contribute to the advancement of the relations between the two countries.