https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_4a4982a2c2eaf18868521520e_o.jpg
2026-cı il 22–24 aprel tarixlərində Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində ilk dəfə olaraq Regional Ekoloji Sammit keçiriləcək.
Bu mühüm beynəlxalq tədbir - dövlət başçılarını, aparıcı ekspertləri və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini bir araya gətirəcək.
Bu sammit qlobal miqyasda aktuallığı sürətlə artan ekoloji və su ehtiyatları problemlərinin müzakirəsi üçün vahid platforma rolunu oynayacaq.
Sammitin əsas məqsədi ekoloji çağırışlara qarşı ortaq və praktik həll mexanizmlərinin hazırlanması, eləcə də dövlətlərarası əməkdaşlığın gücləndirilməsidir.
Tədbirdə Mərkəzi Asiya ölkələri ilə yanaşı, Avropa İttifaqı, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı və Yaxın Şərq regionundan təxminən 1500 iştirakçının iştirakı gözlənilir.
Bu geniş coğrafi təmsilçilik Sammitin beynəlxalq əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir.
Müzakirələr səkkiz əsas istiqaməti əhatə edəcək.
Bunlara ekoloji risklərə uyğunlaşma və iqtisadi dayanıqlıq, ərzaq təhlükəsizliyi və regional ekosistemlərin qorunması, təbii resursların davamlı idarə olunması, atmosfer çirklənməsi və tullantıların idarə edilməsi, ekoloji ambisiyalara nail olma mexanizmləri, ədalətli və inklüziv keçid, ekoloji və rəqəmsal bacarıqların inkişafı, həmçinin iqlim keçidinin dəstəklənməsi daxildir.
Sammitin ən mühüm nəticələrindən biri Mərkəzi Asiya dövlət başçılarının ekoloji deklarasiyasının birgə qəbul edilməsi olacaq.
Bu sənəd regionda ekoloji siyasətin gələcək konturlarını müəyyənləşdirən strateji yol xəritəsi rolunu oynaya bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, Regional Ekoloji Sammit - 2026 təşəbbüsü, BMT ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev tərəfindən 2023-cü ildə BMT Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasında irəli sürülmüşdür.
Bu fakt Qazaxıstanın qlobal ekoloji gündəmdə artan rolunu və məsuliyyətini aydın şəkildə ortaya qoyur.
Nəticə etibarilə, Regional Ekoloji Sammit təkcə ekoloji problemlərin müzakirə olunduğu bir platforma deyil, eyni zamanda gələcək nəsillər üçün dayanıqlı və təhlükəsiz mühitin formalaşdırılması yolunda beynəlxalq həmrəyliyin real təzahürüdür.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_4a4982a2c2eaf18868521520e_o.jpg
22–24 апреля 2026 года в столице Казахстана — городе Астане — впервые состоится Региональный экологический саммит.
Это важное международное мероприятие объединит глав государств, ведущих экспертов и руководителей авторитетных международных организаций.
Данный саммит станет единой платформой для обсуждения экологических проблем и вопросов водных ресурсов, актуальность которых стремительно возрастает в глобальном масштабе.
Основной целью саммита является разработка совместных и практических механизмов реагирования на экологические вызовы, а также укрепление межгосударственного сотрудничества.
Ожидается участие около 1500 представителей стран Центральной Азии, а также Европейского союза, Шанхайской организации сотрудничества и региона Ближнего Востока.
Такое широкое географическое представительство ещё раз подчёркивает международную значимость Саммита.
Обсуждения охватят восемь ключевых направлений.
К ним относятся адаптация к экологическим рискам и экономическая устойчивость, продовольственная безопасность и защита региональных экосистем, устойчивое управление природными ресурсами, загрязнение атмосферы и управление отходами, механизмы достижения экологических амбиций, справедливый и инклюзивный переход, развитие экологических и цифровых навыков, а также поддержка климатического перехода.
Одним из важнейших итогов Саммита станет совместное принятие экологической декларации глав государств Центральной Азии.
Этот документ может сыграть роль стратегической дорожной карты, определяющей будущие контуры экологической политики в регионе.
Следует отметить, что инициатива «Региональный экологический саммит — 2026» была выдвинута Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым в 2023 году на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в рамках партнёрства с Организацией Объединённых Наций.
Данный факт наглядно демонстрирует возрастающую роль и ответственность Казахстана в глобальной экологической повестке.
В конечном итоге Региональный экологический саммит является не только платформой для обсуждения экологических проблем, но и реальным проявлением международной солидарности на пути формирования устойчивой и безопасной среды для будущих поколений.