https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_5a2dc888a9fd29e84bf665b61_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Əbu-Dabidə keçirilən Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Qadın Parlament Forumunun 2-ci sessiyasının açılış mərasimində çıxışında Azərbaycanda gender bərabərliyi sahəsində mövcud olan vəziyyət haqqında məlumat verib. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, güclü ailə və mədəni ənənələrə söykənən Azərbaycan cəmiyyətində qadınlar ailənin — cəmiyyətin ən kiçik vahidinin - formalaşmasında və dəyərlərin gələcək nəsillərə ötürülməsində daim mərkəzi rol oynayıb. Onun sözlərinə görə, qadınlar cəmiyyətdə həmişə bərabər tərəfdaş kimi qəbul edilib və onun inkişafına həlledici təsir göstərib.
Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycan qadınları siyasət, iqtisadiyyat, elm və təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə fəal şəkildə təmsil olunurlar. Qadınlar qanunverici və icraedici hakimiyyət orqanlarında, məhkəmə sistemində və diplomatik fəaliyyətdə yüksək vəzifələr tuturlar. O, 2026–2028-ci illəri əhatə edən Gender Bərabərliyi üzrə Milli Fəaliyyət Planının qəbul edilməsinin Azərbaycan hökuməti tərəfindən bu sahədə ardıcıl şəkildə həyata keçirilən tədbirlərin davamı olduğunu söyləyib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_5a2dc888a9fd29e84bf665b61_o.jpg
In the course of her working visit to the United Arab Emirates, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova gave information about the gender equality situation in our country as she spoke at the 2nd session of the Women Parliamentary Forum of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean held in Abu Dhabi. Speaker Sahiba Gafarova let it be known that women have always been central to forming family as the crucial minor societal cell and in communicating the values to the future generations in the Azerbaijani society which is based on solid familial and cultural traditions. According to her, women have invariably been regarded socially as equal partners and have always exerted a decisive influence on its development.
The Speaker of the Milli Majlis emphasised that Azerbaijani women are actively represented in politics, economy, science and education, health care and other areas today. Women occupy elevated positions in the legislative and executive authorities, within the court system and in the diplomatic field. The adoption of the 2026-2028 National Gender Equality Action Plan is a continuation of the steps in this area that the Government of Azerbaijan is taking consistently, she said.