https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_390d5861ca228412975a5417d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Əbu-Dabidə keçirilən Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Qadın Parlament Forumunun 2-ci sessiyasında iştirak edib.
Sessiyanın açılış mərasimində çıxış edən spiker Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının dialoq, həmrəylik və qarşılıqlı anlaşma üçün bir platforma olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, gender bərabərliyinə və qadınların səlahiyyətləndirilməsinə xüsusi önəm verilməsi Assambleyanın ümumi məqsədlərə nail olmaq naminə kollektiv fəaliyyətə davamlı sadiqliyinin bariz nümunəsidir.
Azərbaycan Milli Məclisinin Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasında müşahidəçi statusu əldə etmək üçün rəsmi müraciət etdiyini xatırladan Sahibə Qafarova bu müraciətin dəstəklənməsinin daha sıx əməkdaşlıq və daha səmərəli birgə fəaliyyət üçün yeni imkanlar açacağına inamını ifadə edib. O, eyni zamanda, hazırda Milli Məclisin sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ilə Aralıq Dənizi Parlament Assambleyası arasında əlaqələrin də inkişafında maraqlı olduğumuzu qeyd edib. Vurğulanıb ki, Assambleyanın nümayəndəsi Parlament Şəbəkəsinin ötən ilin aprel ayında Daşkənddə keçirilmiş 4-cü konfransında iştirak edib. Milli Məclisin sədri deyib ki, iki qurum arasında qarşılıqlı müşahidəçi statusunun verilməsi və əməkdaşlıq sazişinin imzalanması yolu ilə institusional əlaqələrin qurulması parlament diplomatiyasının ümumi məqsədlərinə əhəmiyyətli töhfə verəcək.
Çıxışında tədbirin mövzusunun əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətləndirilməsi haqlı olaraq Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən biri kimi müəyyən edilib. Bu məqsədlər yalnız arzuolunan deyil, həm də daha ədalətli dünyanın qurulması və gələcək nəsillər üçün daha yaxşı gələcəyin təmin olunması baxımından zəruridir. Bununla belə, ciddi çağırışların hələ də mövcud olduğunu deyən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, bu çağırışların hər hansı bir ölkə və ya regionla məhdudlaşmır, qlobal xarakter daşıyır. Ona görə də bu istiqamətdə tərəqqi yalnız milli səylərlə deyil, beynəlxalq səviyyədə davamlı və əlaqələndirilmiş fəaliyyətlə mümkündür. Bu baxımdan, bugünkü müzakirələr bir daha beynəlxalq əməkdaşlığın, xüsusilə də xalqlarımızın nümayəndələri olan parlamentarilər arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini önə çəkir.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, ilk növbədə real və davamlı irəliləyiş cəmiyyətdə mövcud olan düşüncə tərzinin dəyişdirilməsindən asılıdır. Qadın və kişilərin mahiyyət etibarilə bərabər olması prinsipi cəmiyyətin əsas dəyəri kimi möhkəmləndirilməlidir. Digər tərəfdən qadınların ictimai həyatda və qərar qəbuletmə proseslərində tam və bərabər iştirakı olmadan güclü, firavan və dayanıqlı cəmiyyət qurmaq mümkün deyil. Onun sözlərinə görə, cəmiyyətin yarısının hüquq və potensialını nəzərə almayan hər hansı təşəbbüs qaçılmaz olaraq dayanıqsızdır.
Azərbaycanda gender bərabərliyi sahəsində mövcud olan vəziyyət haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, güclü ailə və mədəni ənənələrə söykənən Azərbaycan cəmiyyətində qadınlar ailənin - cəmiyyətin ən kiçik vahidinin - formalaşmasında və dəyərlərin gələcək nəsillərə ötürülməsində daim mərkəzi rol oynayıb. Qadınlar cəmiyyətdə həmişə bərabər tərəfdaş kimi qəbul edilib və onun inkişafına həlledici təsir göstərib. Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, müsəlman dünyasında qızlar üçün ilk dünyəvi məktəbin 1901-ci ildə Bakıda açılması və qadınlara 1918-ci ildə seçki hüququnun verilməsi bu yanaşmanı əks etdirir və Azərbaycan cəmiyyətində qadınların mühüm rolunu bir daha təsdiqləyir. Bu gün Azərbaycan qadınları siyasət, iqtisadiyyat, elm və təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə fəal şəkildə təmsil olunurlar. Qadınlar qanunverici və icraedici hakimiyyət orqanlarında, məhkəmə sistemində və diplomatik fəaliyyətdə yüksək vəzifələr tutur. O, 2026–2028-ci illəri əhatə edən Gender Bərabərliyi üzrə Milli Fəaliyyət Planının qəbul edilməsinin Azərbaycan hökuməti tərəfindən bu sahədə ardıcıl şəkildə həyata keçirilən tədbirlərin davamı olduğunu söyləyib.
Azərbaycan parlamentinin bu prosesdə cəmiyyətin dəyişən tələblərinə uyğun olaraq qanunvericilik bazasının hazırlanması və daim təkmilləşdirilməsində fəal rol oynadığını bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, ötən çağırış Milli Məclisdə gender bərabərliyi və ailə siyasəti ilə bağlı 53 qanun layihəsi müzakirə edilib, 17 ictimai dinləmə keçirilib. İnstitusional səviyyədə gender bərabərliyi fəal şəkildə təşviq olunur və qadın deputatlar parlament komitələrinin əksəriyyətində təmsil olunaraq qanunvericilik müzakirələrində öz baxışlarının əks olunmasını təmin edirlər. Bununla yanaşı, spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycan Parlamenti gender bərabərliyinin təşviqi və qadınların səlahiyyətləndirilməsi sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı qətiyyətlə dəstəkləyir və müxtəlif beynəlxalq platformaların işində fəal iştirak edir. O, bu forum çərçivəsində aparılan müzakirələrin real nəticələr verəcəyinə və qadınların səlahiyyətləndirilməsi kimi ümumi məqsədin - regionumuzda sosial həmrəyliyin, dayanıqlığın və davamlı inkişafın möhkəmləndirilməsinin əsas şərti olan bu məqsədin — irəlilədilməsinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_390d5861ca228412975a5417d_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has taken part in the 2nd Session of the Women’s Parliamentary Forum of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean in Abu Dhabi as part of her working visit to the United Arab Emirates.
In her speech at the opening ceremony of the Session, Speaker Sahiba Gafarova remarked that the Parliamentary Assembly of the Mediterranean is a forum for dialogue, solidarity and mutual understanding. According to her, the special attention given to gender equality and empowerment of women demonstrates vividly the Assembly’s unwavering commitment to collective action aiming to achieve common goals.
It was recalled that the Milli Majlis of Azerbaijan had submitted an official application for the observer status in the Parliamentary Assembly of the Mediterranean. Sahiba Gafarova said at that that she was certain supporting that application would give rise to new opportunities of yet closer co-operation and more efficient joint activities. As she put it, we are interested in promoting the links between the Parliamentary Network of the non-Aligned Movement, currently chaired by the Milli Majlis, and the Parliamentary Assembly of the Mediterranean. The participation of an Assembly delegates in the 4th Conference of the Network in Tashkent in April last year was high-lit. The Speaker of the Milli Majlis stated that the building of institutional bonds between the two entities via granting observer statuses reciprocally and signing a co-operation accord will contribute dramatically to the shared goals of parliamentary diplomacy.
As she was voicing her thoughts about the significance of the topic of the event in her speech, Speaker Sahiba Gafarova remarked that gender equality and empowerment of women had rightly been adopted as one of the Sustainable Development Goals. Not only those goals desirable but they are also necessary for building a fairer world and securing a better future for the coming generations. Having mentioned the persistent serious challenges, however, the Speaker of the Milli Majlis pointed out that those challenges were not confined to any one country and any one region but, rather, were global in character. Progress is therefore possible through not only national endeavours but also thanks to sustained and co-ordinated activities on the national level. Given that, today’s deliberations once again draw attention to the importance of international co-operation, especially, amongst parliamentarians as representatives of our nations.
According to Speaker Sahiba Gafarova, a real and sustained progress firstly depends on modifying the societal mindset. The principle of the equality of women and men by their essence ought to be formed and affirmed as an underpinning social value. On the other hand, no strong, prosperous and sustainable society is buildable without women’s complete and equitable involvement in all the facets of society life and decision-making process. In her opinion, any initiative ignoring the rights and the potential of half the society will be unsteady inevitably.
As she was informing the event participants of the gender equality situation in Azerbaijan, Speaker Sahiba Gafarova announced that women have always been central to forming family as the crucial minor societal cell and in communicating the values to the future generations in the Azerbaijani society which is based on solid familial and cultural traditions. Women have invariably been regarded socially as equal partners and have always exerted a decisive influence on its development. The Speaker of the Milli Majlis mentioned the opening in Baku in 1901 of the first secular girls’ school in the Muslim World and the suffrage having been granted to women in 1918, which reflected that approach and which once again confirms women’s important role in the Azerbaijani society. Now, Azerbaijani women are actively represented in politics, economy, science and education, health care and other areas. Women occupy elevated positions in the legislative and executive authorities, within the court system and in the diplomatic field. The adoption of the 2026-2028 National Gender Equality Action Plan is a continuation of the steps in this area that the Government of Azerbaijan is taking consistently.
Pointing up the active role of the Azerbaijani Parliament in drafting and improving continually the legislative frameworks to match the changing demands of the society in this process, Speaker Sahiba Gafarova remarked said that the Milli Majlis of the last convocation had discussed 53 gender equality and family policy draft laws and had held 17 relevant public hearings. Gender equality is promoted energetically on the institutional level whilst women MPs are on the majority of the parliamentary committees thus making certain their views are included in legislative discussions. With all that, Speaker Sahiba Gafarova continued, the Parliament of Azerbaijan supports international co-operation to promote gender equality and empowerment of women, and is actively engaged in the work of various international platforms. She expressed a hope that this Forum’s discussions would bring forth tangible outcomes and would contribute to the advancement to such a common goal as empowerment of women as the key prerequisite to the strengthening of social cohesion, sustainability and progressive development in our region.