https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_390d5861ca228412975a5417d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Əbu-Dabidə keçirilən Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Qadın Parlament Forumunun 2-ci sessiyasında iştirak edib.
Sessiyanın açılış mərasimində çıxış edən spiker Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının dialoq, həmrəylik və qarşılıqlı anlaşma üçün bir platforma olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, gender bərabərliyinə və qadınların səlahiyyətləndirilməsinə xüsusi önəm verilməsi Assambleyanın ümumi məqsədlərə nail olmaq naminə kollektiv fəaliyyətə davamlı sadiqliyinin bariz nümunəsidir.
Azərbaycan Milli Məclisinin Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasında müşahidəçi statusu əldə etmək üçün rəsmi müraciət etdiyini xatırladan Sahibə Qafarova bu müraciətin dəstəklənməsinin daha sıx əməkdaşlıq və daha səmərəli birgə fəaliyyət üçün yeni imkanlar açacağına inamını ifadə edib. O, eyni zamanda, hazırda Milli Məclisin sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ilə Aralıq Dənizi Parlament Assambleyası arasında əlaqələrin də inkişafında maraqlı olduğumuzu qeyd edib. Vurğulanıb ki, Assambleyanın nümayəndəsi Parlament Şəbəkəsinin ötən ilin aprel ayında Daşkənddə keçirilmiş 4-cü konfransında iştirak edib. Milli Məclisin sədri deyib ki, iki qurum arasında qarşılıqlı müşahidəçi statusunun verilməsi və əməkdaşlıq sazişinin imzalanması yolu ilə institusional əlaqələrin qurulması parlament diplomatiyasının ümumi məqsədlərinə əhəmiyyətli töhfə verəcək.
Çıxışında tədbirin mövzusunun əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətləndirilməsi haqlı olaraq Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən biri kimi müəyyən edilib. Bu məqsədlər yalnız arzuolunan deyil, həm də daha ədalətli dünyanın qurulması və gələcək nəsillər üçün daha yaxşı gələcəyin təmin olunması baxımından zəruridir. Bununla belə, ciddi çağırışların hələ də mövcud olduğunu deyən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, bu çağırışların hər hansı bir ölkə və ya regionla məhdudlaşmır, qlobal xarakter daşıyır. Ona görə də bu istiqamətdə tərəqqi yalnız milli səylərlə deyil, beynəlxalq səviyyədə davamlı və əlaqələndirilmiş fəaliyyətlə mümkündür. Bu baxımdan, bugünkü müzakirələr bir daha beynəlxalq əməkdaşlığın, xüsusilə də xalqlarımızın nümayəndələri olan parlamentarilər arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini önə çəkir.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, ilk növbədə real və davamlı irəliləyiş cəmiyyətdə mövcud olan düşüncə tərzinin dəyişdirilməsindən asılıdır. Qadın və kişilərin mahiyyət etibarilə bərabər olması prinsipi cəmiyyətin əsas dəyəri kimi möhkəmləndirilməlidir. Digər tərəfdən qadınların ictimai həyatda və qərar qəbuletmə proseslərində tam və bərabər iştirakı olmadan güclü, firavan və dayanıqlı cəmiyyət qurmaq mümkün deyil. Onun sözlərinə görə, cəmiyyətin yarısının hüquq və potensialını nəzərə almayan hər hansı təşəbbüs qaçılmaz olaraq dayanıqsızdır.
Azərbaycanda gender bərabərliyi sahəsində mövcud olan vəziyyət haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, güclü ailə və mədəni ənənələrə söykənən Azərbaycan cəmiyyətində qadınlar ailənin - cəmiyyətin ən kiçik vahidinin - formalaşmasında və dəyərlərin gələcək nəsillərə ötürülməsində daim mərkəzi rol oynayıb. Qadınlar cəmiyyətdə həmişə bərabər tərəfdaş kimi qəbul edilib və onun inkişafına həlledici təsir göstərib. Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, müsəlman dünyasında qızlar üçün ilk dünyəvi məktəbin 1901-ci ildə Bakıda açılması və qadınlara 1918-ci ildə seçki hüququnun verilməsi bu yanaşmanı əks etdirir və Azərbaycan cəmiyyətində qadınların mühüm rolunu bir daha təsdiqləyir. Bu gün Azərbaycan qadınları siyasət, iqtisadiyyat, elm və təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə fəal şəkildə təmsil olunurlar. Qadınlar qanunverici və icraedici hakimiyyət orqanlarında, məhkəmə sistemində və diplomatik fəaliyyətdə yüksək vəzifələr tutur. O, 2026–2028-ci illəri əhatə edən Gender Bərabərliyi üzrə Milli Fəaliyyət Planının qəbul edilməsinin Azərbaycan hökuməti tərəfindən bu sahədə ardıcıl şəkildə həyata keçirilən tədbirlərin davamı olduğunu söyləyib.
Azərbaycan parlamentinin bu prosesdə cəmiyyətin dəyişən tələblərinə uyğun olaraq qanunvericilik bazasının hazırlanması və daim təkmilləşdirilməsində fəal rol oynadığını bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, ötən çağırış Milli Məclisdə gender bərabərliyi və ailə siyasəti ilə bağlı 53 qanun layihəsi müzakirə edilib, 17 ictimai dinləmə keçirilib. İnstitusional səviyyədə gender bərabərliyi fəal şəkildə təşviq olunur və qadın deputatlar parlament komitələrinin əksəriyyətində təmsil olunaraq qanunvericilik müzakirələrində öz baxışlarının əks olunmasını təmin edirlər. Bununla yanaşı, spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycan Parlamenti gender bərabərliyinin təşviqi və qadınların səlahiyyətləndirilməsi sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı qətiyyətlə dəstəkləyir və müxtəlif beynəlxalq platformaların işində fəal iştirak edir. O, bu forum çərçivəsində aparılan müzakirələrin real nəticələr verəcəyinə və qadınların səlahiyyətləndirilməsi kimi ümumi məqsədin - regionumuzda sosial həmrəyliyin, dayanıqlığın və davamlı inkişafın möhkəmləndirilməsinin əsas şərti olan bu məqsədin — irəlilədilməsinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_390d5861ca228412975a5417d_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках рабочего визита в Объединённые Арабские Эмираты приняла участие во 2-й сессии Женского Парламентского Форума Парламентской Ассамблеи Средиземноморья, прошедшей в Абу-Даби.
Выступая с речью на церемонии открытия сессии, спикер Сагиба Гафарова отметила, что Парламентская Ассамблея Средиземноморья является площадкой для диалога, солидарности и взаимопонимания. По её словам, уделяемое гендерному равенству и расширению прав и возможностей женщин особое внимание ярко демонстрирует неизменную приверженность Ассамблеи коллективным действиям во имя достижения общих целей.
Напомнив, что Милли Меджлис Азербайджана подал официальную заявку на получение статуса наблюдателя в Парламентской Ассамблее Средиземноморья, Сагиба Гафарова выразила уверенность в том, что поддержка этой заявки создаст новые возможности для более тесного сотрудничества и более эффективной совместной деятельности. Как она также отметила, мы заинтересованы в развитии связей между Парламентской Сетью Движения Неприсоединения, в которой в настоящее время председательствует Милли Меджлис, и Парламентской Ассамблеей Средиземноморья. Было подчёркнуто участие представителя Ассамблеи в прошедшей в Ташкенте в апреле прошлого года 4-й Конференции Сети. Спикер Милли Меджлиса заявила, что налаживание институциональных связей между двумя организациями через взаимное предоставления статусов наблюдателя и подписание соглашения о сотрудничестве внесёт существенный вклад в общие цели парламентской дипломатии.
Делясь в своей речи мыслями о значимости темы мероприятия, спикер Сагиба Гафарова сказала, что гендерное равенство и расширение прав и возможностей женщин по праву приняты в качестве одной из Целей Устойчивого Развития. Эти цели не только желательны, но и необходимы для построения более справедливого мира и обеспечения лучшего будущего для грядущих поколений. Однако, упомянув продолжающееся присутствие серьёзных вызовов, спикер Милли Меджлиса подчеркнула, что эти вызовы не ограничены какой-либо одной страной или регионом, но носят глобальный характер. Поэтому прогресс возможен не только за счёт национальных усилий, но и благодаря устойчивой и скоординированной деятельности на международном уровне. C этой точки зрения, сегодняшние обсуждения вновь акцентируют внимание на важности международного сотрудничества, особенно, среди парламентариев, являющихся представителями наших народов.
По словам спикера Сагибы Гафаровой, реальный и устойчивый прогресс в первую очередь зависит от изменения существующего в обществе стиля мышления. В качестве основополагающей ценности общества должен быть сформирован и закреплён принцип равенства женщин и мужчин по существу. С другой стороны, невозможно построить сильное, процветающее и устойчивое общество без полного и равноправного участия женщин во всех сферах общественной жизни и процессов принятия решений. По её словам, неизбежно неустойчивой является любая инициатива, не учитывающая права и потенциал половины общества.
Информируя участников мероприятия о ситуации с гендерным равенством в Азербайджане, спикер Сагиба Гафарова заявила, что в основанном на прочных семейных и культурных традициях азербайджанском обществе женщины всегда играли центральную роль в формировании семьи – наиважнейшей малой ячейки общества – и в передаче ценностей будущим поколениям. Женщины неизменно воспринимались в обществе как равноправные партнёры и оказывали решающее влияние на его развитие. Спикер Милли Меджлиса упомянула открытие в 1901-м году в Баку первой в мусульманском мире светской школы для девочек и предоставление женщинам избирательного права в 1918-м году, что отразило данный подход и вновь подтверждает важную роль женщин в азербайджанском обществе. Ныне азербайджанские женщины активно представлены в политике, экономике, науке и образовании, здравоохранении и других сферах. Женщины занимают высокие посты в законодательных и исполнительных органах власти, в судебной системе и на дипломатическом поприще. Принятие охватывающего 2026–2028-й годы Национального Плана Действий по Гендерному Равенству есть продолжение мер, последовательно осуществляемых азербайджанским правительством в данной области, отметила она.
Указав на активную роль парламента Азербайджана в подготовке и постоянном совершенствовании законодательной базы в соответствии с меняющимися потребностями общества в этом процессе, спикер Сагиба Гафарова заявила, что Милли Меджлис прошлого созыва обсудил 53 законопроекта, связанных с гендерным равенством и семейной политикой, а также провёл 17 общественных слушаний. Гендерное равенство активно продвигается на институциональном уровне, а женщины-депутаты представлены в большинстве парламентских комитетов, обеспечивая отражение своих взглядов в законодательных дискуссиях. Наряду с этим, продолжила спикер Сагиба Гафарова, парламент Азербайджана решительно поддерживает международное сотрудничество в области поощрения гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин и принимает активное участие в работе различных международных платформ. Она выразила надежду на то, что обсуждения, в рамках данного форума дадут реальные результаты и внесут вклад в продвижение такой общей цели, как расширение прав и возможностей женщин – ключевого предусловия усиления социальной сплочённости, устойчивости и поступательного развития в нашем регионе.