https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_df75aecbe0c62944ee425d372_o.jpg
Bəhreyn Krallığında rəsmi səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 26-da Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 16-cı plenar sessiyasında çıxış edib.
Milli Məclisin sədri çıxışında bildirib ki, 2024-cü ilin fevralında Bakıda keçirilmiş 14-cü plenar sessiyada Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi APA-ya sədrliyi öz üzərinə götürüb. Azərbaycanın sədrliyi dövründə ölkəmiz Assambleya çərçivəsində əməkdaşlığın və dialoqun dərinləşdirilməsi istiqamətində fəal səylər göstərib. Bu, Azərbaycanın APA-ya mühüm parlamentlərarası platforma kimi verdiyi əhəmiyyətin göstəricisidir. Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, cari ildə APA-nın yaradılmasının 20-ci ildönümünün qeyd edildiyi bir məqamda Assambleya artıq konstruktiv dialoq və həmrəylik üçün mühüm çoxtərəfli təsisata çevrilib.
Son iki ildə görülən işlər barədə məlumat verən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın sədrliyi dövründə təşkilatın tərkibinin genişləndiyini qeyd edib. Belə ki, ötən il Bakıda keçirilən 15-ci plenar sessiyada Oman Sultanlığının Şura Məclisi APA-nın tamhüquqlu üzvü olub, Belarus Respublikası Milli Assambleyasının Respublika Şurası isə müşahidəçi statusu alıb. Həmçinin APA-da müşahidəçi statusuna malik beynəlxalq təşkilatların sayı artırılaraq, Ərəb Parlamentləri Baş Katibləri Assosiasiyasına da müvafiq status verilib.
Sahibə Qafarova Azərbaycanın sədrliyi dövründə institusional inkişaf məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini, Büro iclaslarının yenidən keçirilməyə başlandığını və onların Daimi Komitələrin iclasları çərçivəsində keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu öz növbəsində təşkilatın gündəliyindəki məsələləri daha operativ şəkildə nəzərdən keçirməyə və müzakirə etməyə imkan verir. Bununla yanaşı, Assambleyanın fəaliyyətini gücləndirəcək yeni mexanizmlərin yaradılmasına böyük diqqət yetirildiyi, o cümlədən Azərbaycan tərəfindən Qadınlar üzrə Komissiyanın təsis edilməsi təşəbbüsünün irəli sürüldüyü vurğulanıb. Həmçinin bildirilib ki, sədrliyimiz dövründə APA-nın büdcəsinin formalaşdırılmasına dair qərar üzrə konsensus əldə edilib ki, bu da Assambleyanın imkanlarının genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Məlumat verilib ki, APA-nın əlaqələndirmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində geniş iş aparılıb, sədrliyimiz dövründə Parlamentlərarası İttifaq çərçivəsində təşkilatın 4 əlaqələndirmə iclası keçirilib. Bu görüşlər ortaq maraq doğuran beynəlxalq məsələlər üzrə əməkdaşlığın və koordinasiyanın gücləndirilməsi baxımından səmərəli olub.
Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Azərbaycanın sədrliyi dövründə APA-nın parlament diplomatiyasında rolunun və beynəlxalq müstəvidə nüfuzunun artırılması məsələlərinə də xüsusi diqqət yetirilib. O, APA ilə digər parlamentlərarası təşkilatlar arasında əməkdaşlığın inkişafını bu məqsədə çatmaqda təsirli vasitə hesab etdiyini qeyd edib. Xüsusilə, APA ilə hazırda Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi arasında səmərəli əlaqələr qurulub və APA nümayəndə heyəti Şəbəkənin işində müntəzəm təmsil olunur.
Parlamentin spikeri qeyd edib ki, dünyadakı mövcud çətinliklər və münaqişələr fonunda mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun təşviqi artıq seçim deyil, bir zərurətdir. Çünki qlobal sülhə və rifaha nail olmaq, ilk növbədə, xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı anlaşmanın qurulmasından keçir. Bu mənada Asiya regionu zəngin irsi ilə böyük potensiala malikdir. Regionun müxtəlifliyi ölkələrimiz arasında bölücü xətt kimi deyil, bizi daha da yaxınlaşdıran və dialoqumuzu məzmunlu edən dəyər kimi qəbul edilməlidir.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqun sadiq tərəfdaşı olduğunu vurğulayaraq, ölkəmizin BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı Forumu, Qlobal Bakı Forumu və Dünya Dini Liderlərinin Sammiti kimi mötəbər tədbirlərə ev sahibliyi etməklə bu prosesə davamlı töhfələr verdiyini bildirib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə başladılmış “Bakı Prosesi” çərçivəsində keçirilmiş Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu BMT tərəfindən mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq üçün əsas qlobal platforma kimi tanınır. 2024-cü ilin mayında keçirilən 6-cı Forum çərçivəsində Milli Məclis tərəfindən təşkil olunmuş Parlamentlərarası Konfrans isə bu dialoqa "parlament ölçüsü" qazandırıb.
Milli Məclisin sədri 2025-ci ilin iyulunda Parlamentlərarası İttifaq tərəfindən təşkil edilən Parlament Sədrlərinin Altıncı Ümumdünya Konfransındakı çıxışı zamanı həmin qurumu mədəniyyətlərarası dialoqu gələcək gündəliyinə və fəaliyyətinə daxil etməyə çağırdığını xatırladıb. O, APA-nın bu məsələnin həlli istiqamətindəki səylərinin təqdirəlayiq olduğunu bildirib.
APA-nın gündəliyində prioritet yer tutan iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə məsələsinə toxunan Milli Məclisin sədri bildirib ki, 2024-cü ildə COP29-a uğurla ev sahibliyi edən Azərbaycan müxtəlif tərəflər arasında körpülər quraraq qlobal həmrəyliyə nail olub. Regionun digər bir dövləti olan qardaş Türkiyənin COP31-ə yüksək səviyyədə ev sahibliyi edəcəyinə inam ifadə olunaraq, onun bu sahədəki fəaliyyətinin qlobal iqlim hədəflərinə çatmaqda mühüm rol oynayacağı vurğulanıb.
Çıxışında bölgəmizin 2026-cı ildə ev sahibliyi edəcəyi digər mühüm hadisənin — bu ilin mayında Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının əhəmiyyətini vurğulayan parlamentin sədri Sahibə Qafarova, davamlı şəhərsalmanın qlobal inkişafın gündəliyi ilə sıx əlaqəli olduğunu deyib. O, APA-ya üzv olan bütün ölkələri bu Forumda fəal iştirak etməyə dəvət edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_df75aecbe0c62944ee425d372_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is in the Kingdom of Bahrain on an official visit delivered a speech at the 16th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly (the APA) on 26 January.
In her address, the Speaker of the Milli Majlis mentioned the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan having assumed the APA chairmanship at the 14th plenary session held in Baku in February 2024. Our country was making energetic endeavours during her chairmanship tenure to deepen co-operation and dialogue within the format of the Assembly. That was a token of the importance that Azerbaijan attaches to the APA as a considerable inter-parliamentary platform. Sahiba Gafarova emphasised that the Assembly has already become an important multilateral institute of constructive dialogue and solidarity by the 20th anniversary of its establishment that is marked this current year.
Talking about the work done over the two years past, Speaker Sahiba Gafarova mentioned the expansion of the ranks of the organisation during the Azerbaijani chairmanship. For instance, the Consultative Council of the Sultanate of Oman became a full member of the APA whilst the Council of the Republic of the National Assembly of the Republic of Belarus was granted an observer status in the organisation at the 15th plenary session in Baku last year. More international organisations hold the observer status in the APA as well; the Association of Secretaries General of Arab Parliaments was granted the status.
Sahiba Gafarova remarked that special attention was paid during the Azerbaijani chairmanship to issues of institutional development; besides, the Bureau meetings were resumed and are held within the frameworks of the Standing Committee meetings now. It was said that that, in turn, makes it possible to consider and discuss more promptly matters put on the agenda of the organisation. At the same time, as was stressed in the speech, close attention was given also to developing new mechanisms that would bolster the Assembly’s activities; amongst others, Azerbaijan fielded the initiative of establishing the Women’s Affairs Commission. Besides, as was then said, a consensus on the decision to form the ABA Budget was achieved during our chairmanship, which mattered for enhancement of the capabilities of the Assembly.
As was mentioned in the address, extensive work was carried out on improving the co-ordinating mechanisms of the APA; 4 co‑ordination meetings of the organisation were arranged in the format of the Inter‑Parliamentary Union during our chairmanship. Those meetings were effective in terms of strengthening co-operation and co-ordination with regards to international matters of common interest.
As the Speaker of the Milli Majlis emphasised, heightened attention was also devoted during the chairmanship of Azerbaijan to the issues of strengthening the role of the APA in parliamentary diplomacy and increasing its authority in the international arena. She said that she deemed advancement of the co-operation between the APA and other inter-parliamentary organisations an efficient means to achieve such a goal. For instance, fruitful ties were built between the APA and the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement wherein Azerbaijan is chairing currently, with the APA Delegation regularly becoming engaged in the activities of the Network.
According to the Speaker of Parliament, promotion of inter-cultural and inter-civilisation dialogue is no longer a choice but a must in view of the difficulties and conflicts present in the world. Achieving global peace and prosperity depends firstly on building trust and mutual understanding amongst nations, after all. The Asian Region has a great potential in this context thanks to its wealth of heritage. The diversity of the region should not be viewed as dividing lines amongst our countries; rather, it ought to be viewed as a value that brings us closer together and completes our dialogue contently.
Speaker Sahiba Gafarova emphasised in her speech Azerbaijan’s commitment to inter-cultural dialogue, highlighting also our country’s continuous contribution to this process and mentioning in this relation the country having hosted such influential events as the UN Alliance of Civilisations Forum, the Baku Global Forum and the Global Summit of Religious Leaders. It was mentioned that the UN had recognised as the main global platform of inter-cultural and inter-civilisation dialogue the Global Forum on Intercultural Dialogue held under the aegis of the ‘Baku process’ initiated by President of Azerbaijan Ilham Aliyev. As regards the International Parliamentary Conference which the Milli Majlis organised on the sidelines of the 6th Forum in May 2024, it added the ‘parliamentary dimension’ to that dialogue.
The Speaker of the Milli Majlis reminded the assembly that, as she had spoken at the 6th World Conference of Speakers of Parliament organised by the Inter-Parliamentary Union in July 2025, she had called on that organisation to add inter-cultural dialogue to its future agenda and activity scope. According to her, the relevant solution endeavours of the APA are highly commendable.
Turning then to the matter of tackling climate change, which is a priority item on the APA agenda, the Speaker of the Milli Majlis remarked that Azerbaijan, which successfully hosted COP29 in 2024, was able to secure global solidarity by building bridges between different sides. Confidence was expressed that friendly Türkiye, another state of the region, will also host COP31 at a high level, and it was stressed that its efforts in this area will play an important role in achieving global climate goals.
Emphasising in her speech the significance of another important event that our region will host in 2026, namely the 13th session of the World Urban Forum in Baku in May of this year, Speaker of Parliament Sahiba Gafarova said that sustainable urbanisation is closely linked to the global development agenda. She invited all the APA Member Countries to take an active part in this Forum.
The APA chairmanship was ceded officially to the Council of Representatives of the Kingdom of Bahrain.