Oktyabrın 19-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkmənistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanmammet Elyasovla görüşüb.
Sahibə Qafarova səfiri salamlayaraq, onu ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib, onun fəaliyyəti dövründə ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyinə inamını bildirib. Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanı qardaş Türkmənistanla ortaq mədəniyyət, tarix, dil və xalqlarımız arasında əlaqələr birləşdirir. Azərbaycan Türkmənistanla bütün sahələrdə əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verir və bu il diplomatik münasibətlərimizin yaradılmasının 30 illiyini qeyd etdik.
Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafından danışaraq, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin inkişafında böyük rol oynadığını qeyd edib. O, bildirib ki, ölkələrimiz arasında imzalanmış 100-dən çox dövlətlərarası və hökumətlərarası sənəd münasibətlərimizin hüquqi bazasını fromalaşdırıb. Bu sənədlər arasında “Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan arasında Strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə” ölkələrimizin hərtərəfli əməkdaşlığının daha da inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinin inkişafında hər iki ölkənin parlamentlərinin rolundan danışan Sahibə Qafarova cari ilin iyun ayında Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakı Konfransında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Türkmənistan Milli Qenqeşi(parlament) Məclisinin sədri Gülşat Məmmədova ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayıb. O, qanunverici orqanların əlaqələrinin inkişafında parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, mütəmadi qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi parlamentlərarası əlaqələrlə yanaşı, digər sahələrdə də münasibətlərimizin inkişafına öz töhfələrini verir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını işğaldan azad etməsi və bununla da BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrasını təmin etməsi, beynəlxalq münasibətlər sistemindəki ikili standartlar, Azərbaycanın sülh səyləri və Ermənistanın uğursuz təxribatları barədə danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan tezliklə Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanmasının tərəfdarıdır. Lakin Ermənistanın təxribatları sülh prosesinə mane olur və onu yubadır.
Azərbaycanda fəaliyyət göstərməkdən məmnunluğunu bildirən Türkmənistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanmammet Elyasov spikerin təbrikinə görə təşəkkürünü ifadə edib və iki ölkənin qanunverici orqanları arasındakı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. O, Şuşaya səfərinin onda yaratdığı təəssüratları bölüşərək, bu şəhərin qədim mədəniyyət ocağı olmasından, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə görülmüş və görüləcək işlərlə tanışlığından danışıb.
Səfir bildirib ki, Türkmənistan qardaş Azərbaycanla münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinə böyük önəm verir. Bu əlaqələrin inkişafında parlamentlərarası münasibətlər də mühüm rol oynayır.
Səfir xalqlarımızı dərin tarixi köklərin, mənəvi və mədəni dəyərlərin birləşdirdiyini və ölkəmizdə diplomatik fəaliyyət göstərdiyi müddətdə qarşılıqlı əlaqələrin daha da inkişaf etməsi üçün bütün səylərini səfərbər edəcəyini qeyd edib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri səfirin azərbaycanca danışmasını yüksək qiymətləndirib, bunun Azərbaycan mədəniyyətinə və dilinə böyük sevginin göstəricisi olduğunu diqqətə çatdırıb.

19-го октября председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с чрезвычайным и полномочным послом Туркменистана в Азербайджане Гурбанмамметом Эльясовым.
После обмена приветствиями Сагиба Гафарова поздравила Гурманмаммета Эльясова с началом дипломатической миссии в нашей стране и выразила уверенность в том, что азербайджано-туркменские отношения будут продолжать своё развитие за время его посольской деятельности. Азербайджан с братским Туркменистаном объединяют общие культура, история и язык, а также связи их народов. Азербайджан придаёт большое значение развитию всесторонних связей с Туркменистаном, а нашим дипломатическим отношениям в этом году исполняется тридцать лет.
Затем была отмечена большая роль взаимных визитов высокого уровня в прогрессе взаимоотношений, правовая база которых состоит из более ста подписанных по сию пору межгосударственных и межправительственных документов. В ряду этих документов – декларация о стратегическом партнёрстве между странами, обладающая особенной важностью для наших исчерпывающих связей.
Был затронут и вклад двух парламентов в прогресс азербайджано-туркменских отношений. Г-жа Гафарова с удовольствием вспомнила свою встречу с председателем Меджлиса Милли Генгеша (парламента) Туркменистана Гюльшат Мамедовой, которая находилась в Баку для участия в проведённой в июле этого года Бакинской конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения. Сагиба Гафарова подчеркнула значимость работы, которую ведут группы межпарламентских связей, в русле эволюции взаимосвязей законодательных ассамблей двух государств. Так же, регулярные встречные визиты не просто способствуют развитию межпарламентских связей, но и благотворно влияют на наши отношения в иных сферах, по мнению Сагибы Гафаровой.
После этого речь зашла об освобождении Азербайджаном собственных земель от оккупации по итогам продлившейся 44 дня Отечественной войны, что означало и исполнение соответствующих резолюций Совета безопасности ООН. Говорилось и о двойных стандартах в системе международных отношений, об усилиях Азербайджана добиться мира и о бесплодных провокациях Армении. Азербайджан является сторонником скорейшего подписания мирного соглашения с Арменией, но вот, провокации со стороны последней мешают мирному процессу и задерживают его ход, по словам г-жи Гафаровой.
Чрезвычайный и полномочный посол Туркменистана в Азербайджане Гурбанмаммет Эльясов сказал, что рад своему назначению в нашу страну, поблагодарил Сагибу Гафарову за поздравления и одобрительно отозвался о сотрудничестве между нашими парламентами. Делясь своими впечатлениями от поездки в Шушу, г-н Эльясов сказал, что этот город – древний очаг культуры, и что он узнал о работе, уже сделанной на освобождённых землях, и о той, что ещё предстоит там выполнить.
Туркменистан считает весьма важным ещё большее развитие своих связей с братским Азербайджаном. Эти связи в значительной степени продвигаются и двусторонними межпарламентскими отношениями, во мнении г-на Эльясова.
Он тоже затронул объединяющие наши народы глубокие исторические корни и единство моральных и культурных устоев, сказав вслед за этим, что в течение своей дипломатической миссии в Азербайджане намерен прилагать все возможные усилия к дальнейшему прогрессу взаимосвязей.
В ходе разговора председатель Милли Меджлиса высоко оценила то, что посол говорит на азербайджанском, что, по её мнению, показывает большую любовь к азербайджанским культуре и языку.