Oktyabrın 19-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkmənistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanmammet Elyasovla görüşüb.
Sahibə Qafarova səfiri salamlayaraq, onu ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib, onun fəaliyyəti dövründə ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyinə inamını bildirib. Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanı qardaş Türkmənistanla ortaq mədəniyyət, tarix, dil və xalqlarımız arasında əlaqələr birləşdirir. Azərbaycan Türkmənistanla bütün sahələrdə əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verir və bu il diplomatik münasibətlərimizin yaradılmasının 30 illiyini qeyd etdik.
Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafından danışaraq, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin inkişafında böyük rol oynadığını qeyd edib. O, bildirib ki, ölkələrimiz arasında imzalanmış 100-dən çox dövlətlərarası və hökumətlərarası sənəd münasibətlərimizin hüquqi bazasını fromalaşdırıb. Bu sənədlər arasında “Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan arasında Strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə” ölkələrimizin hərtərəfli əməkdaşlığının daha da inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinin inkişafında hər iki ölkənin parlamentlərinin rolundan danışan Sahibə Qafarova cari ilin iyun ayında Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakı Konfransında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Türkmənistan Milli Qenqeşi(parlament) Məclisinin sədri Gülşat Məmmədova ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayıb. O, qanunverici orqanların əlaqələrinin inkişafında parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, mütəmadi qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi parlamentlərarası əlaqələrlə yanaşı, digər sahələrdə də münasibətlərimizin inkişafına öz töhfələrini verir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını işğaldan azad etməsi və bununla da BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrasını təmin etməsi, beynəlxalq münasibətlər sistemindəki ikili standartlar, Azərbaycanın sülh səyləri və Ermənistanın uğursuz təxribatları barədə danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan tezliklə Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanmasının tərəfdarıdır. Lakin Ermənistanın təxribatları sülh prosesinə mane olur və onu yubadır.
Azərbaycanda fəaliyyət göstərməkdən məmnunluğunu bildirən Türkmənistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanmammet Elyasov spikerin təbrikinə görə təşəkkürünü ifadə edib və iki ölkənin qanunverici orqanları arasındakı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. O, Şuşaya səfərinin onda yaratdığı təəssüratları bölüşərək, bu şəhərin qədim mədəniyyət ocağı olmasından, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə görülmüş və görüləcək işlərlə tanışlığından danışıb.
Səfir bildirib ki, Türkmənistan qardaş Azərbaycanla münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinə böyük önəm verir. Bu əlaqələrin inkişafında parlamentlərarası münasibətlər də mühüm rol oynayır.
Səfir xalqlarımızı dərin tarixi köklərin, mənəvi və mədəni dəyərlərin birləşdirdiyini və ölkəmizdə diplomatik fəaliyyət göstərdiyi müddətdə qarşılıqlı əlaqələrin daha da inkişaf etməsi üçün bütün səylərini səfərbər edəcəyini qeyd edib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri səfirin azərbaycanca danışmasını yüksək qiymətləndirib, bunun Azərbaycan mədəniyyətinə və dilinə böyük sevginin göstəricisi olduğunu diqqətə çatdırıb.

Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met on 19 October with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Turkmenistan to Azerbaijan Gurbanmammet Elyasov.
An exchange of greetings was followed by Sahiba Gafarova congratulating Gurbanmammet Elyasov on the beginning of his diplomatic posting in our country and said she was certain that the Azerbaijani-Turkmen relations would continue progressing during his ambassial tenure. Azerbaijan’s bonds with the brotherly Turkmenistan rest on the shared culture, history and language as well as the nations’ linkage. Azerbaijan attaches a great importance to furthering her all-encompassing relations with Turkmenistan, with our diplomatic relations turning thirty years in 2022.
Then, Mrs Gafarova touched upon the vast role of the high-status reciprocal visits in the advancement of our relationship which rests on a legal foundation made up of more than a hundred inter-state and inter-governmental documents inked to date. Amongst them is one of utmost significance for our all-embracing connexions, namely, the declaration of bilateral strategic partnership.
The two parliaments’ contributions to the progress of the Azerbaijani-Turkmen links were brought up as well. Mrs Gafarova recalled fondly her meeting with Chair of the Mejlis (Assembly) of the Turkmen Milli Geňeş (parliament) Gulshat Mammedowa as she had had come to Azerbaijan for the Baku Conference of the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network in July this year. Besides, Sahiba Gafarova underscored the significance of the work done by the inter-parliamentary relations groups in the context of the evolution of the legislatures’ association. She said that the periodical two-way visits pushed the inter-parliamentary connexions forth and more – they bore well on our interaction in other areas, too.
Sahiba Gafarova also talked about how Azerbaijan had de-occupied her own lands at the 44 days’ Patriotic War and, while at it, had enforced the pertaining resolutions of the UN Security Council. Double standards used in the system of international relations, Azerbaijan’s efforts to achieve peace and Armenia’s fruitless provocations were mentioned as well. Azerbaijan is keen on signing a peace accord with Armenia as soon as practically but Armenia’s provocations obstruct and delay the peace process, according to Mrs Gafarova.
The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Turkmenistan to Azerbaijan Gurbanmammet Elyasov said he was glad of his appointment to our country, thanked Sahiba Gafarova for the congratulations and commended the co-operation going between our parliaments. He shared his impressions of a trip taken to Shusha and described the latter as an ancient cultural oasis. He had found out about the work already done and to be done yet in the liberated territories, Mr Elyasov added.
Turkmenistan finds it essential to bolster her relations with the brotherly Azerbaijan further; those relations are greatly promoted also by the parliamentary interaction and relations, in the opinion of the Turkmen ambassador.
Mr Elyasov, too, brought up the subject of the deep historical roots and unity of moral and cultural values uniting our peoples. He said then that he intended to make every possible effort during his tenure in Azerbaijan to make sure that the relations progressed.
The Chair of the Milli Majlis praised the fact that the Ambassador spoke Azerbaijani. That showed the great love for the Azerbaijani culture and language, in her opinion.