https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_d5fb75045535ae78b4b1782ec_o.jpg
Yanvarın 25-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində Bəhreyn Nümayəndələr Şurasının sədri Əhməd bin Salman Al-Musalam ilə görüşüb.
Bəhreyn Nümayəndələr Şurasının sədri Əhməd bin Salman Al-Musalam Krallığın Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına böyük maraq göstərdiyini bildirərək, ölkələrimiz arasında siyasi və iqtisadi sahələrdə, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində mövcud əməkdaşlığın bundan sonra da ardıcıl və məqsədyönlü şəkildə davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edib.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığına ikinci dəfə səfər etdiyini qeyd edərək, ötən dövrlərdə Bəhreyn Krallığının parlament sədrlərinin də Azərbaycana səfərlərini və keçirilmiş görüşləri məmnunluqla xatırladıb. Milli Məclisin sədri hazırkı səfərin onun spiker qismində Bəhreyn Krallığına ilk rəsmi səfəri olduğunu və bu səfərin Azərbaycan ilə Bəhreyn arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünə təsadüf etdiyini bildirib. O, Azərbaycanın ötən il Bəhreyndə səfirlik açmasının ikitərəfli münasibətlərimizi yeni mərhələyə daşıdığını deyib.
Qeyd olunub ki, səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Asiya Parlament Assambleyasının 16-cı plenar iclasında da iştirak edəcək və bu platforma parlamentlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsinə mühüm töhfə verir.
Siyasi təmasların, həyata keçirilən səfər və məsləhətləşmələrin əlaqələrin dərinləşməsində mühüm rol oynadığı vurğulanaraq, iqtisadiyyat, ticarət, investisiya, turizm, təhsil sahələrində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu qeyd edilib. Xüsusən, humanitar sahələrdə əlaqələri qeyd edən Milli Məclisin sədri, ötən il Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyevanın Bəhreyn Krallığına səfəri və bu səfər çərçivəsində “MAMA – Ana təbiət” sərgisinin Manamada yüksək səviyyədə təşkil olunmasını bu istiqamətdə mövcud olan münasibətlərin yüksək səviyyəsinin göstəricisi olduğunu söyləyib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkələrimizin BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığını vurğulayaraq, bu platformalarda Bəhreyn Krallığının Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləməsini yüksək qiymətləndirib.
Dövlətlərarası əlaqələrin inkişafında parlament diplomatiyasının əhəmiyyətini qeyd edən Sahibə Qafarova, Azərbaycan və Bəhreyn parlamentləri arasında mövcud olan fəal əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. Bildirilib ki, parlamentlər həm ikitərəfli əsasda, həm də Parlamentlərarası İttifaq, Asiya Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı və Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi (QHPŞ) kimi beynəlxalq platformalar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Asiya Parlament Assambleyasında Bəhreyn parlamentinin sədrliyə namizədliyini dəstəkləyib və Assambleyaya sədrliyin Bəhreyn tərəfinə təhvil veriləcəyindən məmnunluq ifadə olunub. Eyni zamanda, QHPŞ çərçivəsində sıx əməkdaşlıqdan məmnunluq bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_d5fb75045535ae78b4b1782ec_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Chairman of the Council of Representatives of Bahrain Ahmad bin Salman Al-Musallam in the course of her official visit to the Kingdom of Bahrain on 25 January.
Saying that the Kingdom was keen on furthering the relations with Azerbaijan, Chairman of the Council of Representatives of Bahrain Ahmad bin Salman Al-Musallam indicated the interest in consistent and purposeful continuation of the existing co‑operation between our countries in the political and economic areas as well as within international organisations.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova expressed gratitude for the hospitality extended and mentioned the fact that it was for the second time that she was paying a visit to the Kingdom of Bahrain, recalling with pleasure the visits to Azerbaijan of Speakers of Parliament of the Kingdom of Bahrain in the past periods and the meetings held. Speaker of the Milli Majlis remarked that the current visit was her first official one to the Kingdom of Bahrain as Speaker and that the visit coincided with the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Bahrain. She said also that the opening of the Embassy of Azerbaijan in Bahrain last year had moved our bilateral relations to a new stage.
It was said that during the visit the Speaker of the Milli Majlis would also participate in the 16th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly and that this platform contributes materially to the expansion of inter‑parliamentary co‑operation.
It was emphasised that political contacts, visits being undertaken and consultations being held play an important role in deepening the ties; the existence of good opportunities for further development of the co‑operation in the areas of economy, trade, investments, tourism and education was underscored. In particular, the Speaker of the Milli Majlis, who referred to the connections in the humanitarian fields, said that last year’s visit to the Kingdom of Bahrain by Vice‑President of the Heydar Aliyev Foundation, Head of the IDEA Public Association Leyla Aliyeva and Head of the Baku Media Centre Arzu Aliyeva, and the ‘MAMA – Mother Nature’ exhibition organised to high standards within the itinerary of that visit in Manama indicated the high level of existing relations in this direction.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, whilst highlighting the successful collaboration between our countries in the formats of such international and regional organisations as the UN, the Organisation of Islamic Co‑operation and the Non‑Aligned Movement, expressed high appreciation of the support by the Kingdom of Bahrain for Azerbaijan’s just position on these platforms.
As she was underlining the significance of parliamentary diplomacy in the progress of inter‑state relations, Sahiba Gafarova voiced the laudatory assessment of the current active co‑operation between the parliaments of Azerbaijan and Bahrain. The successful co‑operation of the parliaments, both bilaterally and on international platforms such as the Inter‑Parliamentary Union, the Asian Parliamentary Assembly, the Parliamentary Union of the OIC Member States and the Non‑Aligned Movement Parliamentary Network (NAM PN), was mentioned as well. It was said that Azerbaijan had supported the chairmanship candidacy of the Parliament of Bahrain in the Asian Parliamentary Assembly, and contentment was expressed with that the chairmanship of the Assembly would be handed over to the Bahraini side. At the same time, satisfaction was expressed with the close co‑operation within the NAM PN.