https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_e768eb893208784abdc7fcb59_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində yanvarın 25-də bu ölkənin Şura Məclisinin sədri Əli bin Saleh Al Salehlə görüşüb.
Azərbaycan parlamentinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Əli bin Saleh Al Saleh bu səfərin ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin daha da dərinləşməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. O, ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğunu bildirərək, bu çərçivədə parlamentlərarası əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycan parlamentinin sədrinin Bəhreyn Krallığına ilk rəsmi səfərinin münasibətlərimizin daha da dərinləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparmağa imkan verəcəyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı xalqlarımızın dost ölkələrimizi birləşdirən ümumi dini və mədəni dəyərləri bölüşdüyü diqqətə çatdırılıb. Tərəflər ikitərəfli münasibətlərin bütün sahələrdə inkişafı üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayaraq, siyasi təmasların, iki dövlət arasında müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin əlaqələrin inkişafına təkan verəcəyinə inamlarını ifadə ediblər.
Görüşdə ölkələrimizin BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı kimi müxtəlif beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində müsbət əməkdaşlıq etdikləri vurğulanaraq, bu təşkilatlarda qarşılıqlı dəstək göstərilməsindən razılıq ifadə olunub.
Söhbət zamanı qanunvericilik orqanları arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan və Bəhreyn qanunvericilik orqanları arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Hər iki ölkənin parlament sədrləri səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər bu münasibətlərin daha da dərinləşməsinə töhfə verib.
Spiker Sahibə Qafarova Şura Məclisinin sədri ilə bundan əvvəlki görüşlərini, həmçinin, Əli bin Saleh Al Salehin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Manama şəhərində keçirilən konfransında iştirakını məmnunluqla xatırlayıb. Vurğulanıb ki, Bəhreyn Parlamenti bu mühüm parlament platformasının bütün konfrans və parlament tədbirlərində, o cümlədən, təşkilatın rəhbər orqanlarında təmsil olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_e768eb893208784abdc7fcb59_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Chairman of the Consultative Council of the Kingdom of Bahrain Ali bin Saleh Al Saleh as part of her official visit to this country on 25 January.
Ali bin Saleh Al Saleh welcomed the Speaker of the Parliament of Azerbaijan warmly and expressed his belief that this visit would contribute to a further deepening of the relations between our countries and parliaments. He said that his country is interested in expanding co‑operation with Azerbaijan and emphasised the importance of expanding the inter‑parliamentary ties further in this context.
Having witnessed her appreciation of the high-level hospitality, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova stressed that the first official visit of Speaker of the Azerbaijani Parliament to the Kingdom of Bahrain would allow for negotiations about deepening of our relations further.
As was remarked in the conversation, our peoples share common religious and cultural values that unite our friendly countries. Stressing the existence of a great potential for development of the bilateral relations in all areas, the parties voiced a confidence that political contacts and the exchange of reciprocal visits between the two states concerning various spheres will contribute to the development of the ties.
The positive co‑operation between our countries in the format of various international and regional organisations, such as the UN, the Organisation of Islamic Co‑operation and the Non‑Aligned Movement, was also brought u at the meeting, as was satisfaction was with the mutual support in these organisations.
The conversation addressed issues of the co‑operation between the legislative bodies. The effective co‑operative links established between the legislative bodies of Azerbaijan and Bahrain were pointed up, The reciprocal visits of Speakers of Parliament of both countries had promoted the deepening of this relationship.
Speaker Sahiba Gafarova recalled fondly her previous encounters with the Chairman of the Consultative Council, including Ali bin Saleh Al Saleh’s participation in the conference of the Non‑Aligned Movement Parliamentary Network in the city of Manama. It was emphasised that the Parliament of Bahrain is represented at all the conferences and parliamentary events of this important parliamentary platform, including in the governing bodies of the Organisation.