https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_cea91871895d0e674b0ef64da_o.jpg
23 yanvar–27 mart tarixlərində dünya şöhrətli fotoqraf və fotojurnalist Reza Deqatinin (REZA) “Yüksələn işıq” adlı fotosərgisi Bakıda, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu Terminal 1-in beynəlxalq uçuşlar ərazisində nümayiş etdirilir. Layihə AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) və Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu, eləcə də “Boeing” şirkətinin dəstəyi ilə həyata keçirilir və hava limanının beynəlxalq zona üzrə mədəni proqramı çərçivəsində təqdim olunur.
“Yüksələn işıq” sərgisi Azərbaycanı REZA-nın özünəməxsus bədii baxış bucağından təqdim edərək ölkənin zəngin tarixi irsinin müasir həyatın ritmi ilə harmonik vəhdətini əks etdirir. Geniş beynəlxalq auditoriya üçün hazırlanmış bu vizual hekayə vasitəsilə Azərbaycanın mədəni, sosial və insani siması nümayiş olunur.
Sərginin Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda təşkil edilməsi xüsusi rəmzi məna daşıyır. Regionun ən iri aviasiya qovşaqlarından biri olan və hər gün dünyanın müxtəlif ölkələrindən onminlərlə sərnişini qəbul edən aeroport mədəni dialoq üçün unikal platforma, eyni zamanda Azərbaycanın vizual təqdimatında ilk təmas nöqtəsi rolunu oynayır. Sərginin Terminal 1-in beynəlxalq zonasında yerləşdirilməsi onun qlobal miqyasını və beynəlxalq yönümlü xarakterini vurğulayır.
“Azərbaycan Hava Yolları”, “Boeing” və Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun layihəyə verdiyi dəstək tərəfdaşların mədəni təşəbbüslərin beynəlxalq aviasiya mühitinə inteqrasiyasına və aviasiyanın mədəni mübadilə üçün körpü rolunun gücləndirilməsinə dair ortaq baxışını əks etdirir. Vizual düşüncə xətti kimi qurulan sərgi Azərbaycanı onun insanları, təbiəti və gündəlik həyatı vasitəsilə kəşf etməyə imkan yaradır. REZA-nın fotoları məkanın ruhunu, ənənələrin davamlılığını və müasir Azərbaycanın mədəni müxtəlifliyini incə detallarla çatdırır.
Sərgidə REZA-nın müəllifi olduğu 44 fotoəsər nümayiş etdirilir. Ekspozisiyanın xüsusi bölməsi UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil edilmiş abidələrə həsr olunub. Buraya Bakının İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu və Şirvanşahlar Sarayı, Qobustan Qaya Sənəti Mədəni Landşaftı, eləcə də Şəki Xan Sarayı daxildir.
“Yüksələn işıq” adını daşıyan bu sərgi Azərbaycanın tarixini, mədəniyyətini və insan hekayələrini vahid bir baxışda əks etdirir. Bu layihə vasitəsilə biz ölkəmizi təkcə məkan kimi deyil, öz zəngin dəyərləri və mədəni yaddaşı ilə qonaqlarımıza tanıdırıq”, – deyə “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Samir Rzayev bildirib. O, həmçinin qeyd edib ki, mədəni təşəbbüslər AZAL-ın fəaliyyətinin ümumi inkişaf xətti ilə uzlaşır və aviaşirkətin texniki modernləşmə strategiyasını tamamlayır: “Bu il AZAL donanmasına yeni nəsil “Boeing 787-9 Dreamliner” təyyarəsi qoşulacaq. İnanıram ki, bu addım sərnişinlərimizin xəyallarındakı səyahətləri gerçəkləşdirməyə mühüm töhfə verəcək”.
“Aviasiya insanları həm marşrutlar, həm də ortaq təcrübələr vasitəsilə birləşdirir”, – deyə “Boeing” şirkətinin Türkiyə və Mərkəzi Asiya üzrə icraçı direktoru Aysem Sarğın bildirib. Onun sözlərinə görə, “Yüksələn işıq” sərgisinə dəstək verməklə “Boeing” səyahətçilərin Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti, tarixi və insani hekayələri ilə tanış ola biləcəyi bir məkanın yaradılmasından qürur duyur. Bu sərgi “Boeing”in əsas dəyərlərini əks etdirir: şirkətin təyyarələri yalnız səyahəti mümkün etmir, eyni zamanda dünyada insanları, mədəniyyətləri və ideyaları bir-biri ilə əlaqələndirir”.
Mədəni dialoq və səyahətin insani ölçüsü ideyası sərginin müəllifi, fotoqraf REZA-nın bədii baxışında da öz dolğun ifadəsini tapır.
“Yüksələn işıq” Azərbaycanın ruhuna və əzabı dözümlülüyə, qaranlığı isə işığa çevirə bilmiş bir xalqa həsr olunmuş şahidliyimdir. Şair Ruminin dediyi kimi, “Yara işığın içinizə axdığı yerdir”. Bu şəkillər vasitəsilə mən qədim irsinə sadiq qalaraq gələcəyə doğru addımlayan insanları müşahidə edirəm,” – deyə REZA bildirib.
REZA insan hekayələrinə və sosial kontekstə fokuslanan əsərləri ilə tanınan dünya şöhrətli fotoqraf və fotojurnalistdir. O, 40 ildən artıq peşəkar fəaliyyəti ərzində 100-dən çox ölkədə çalışaraq müasir tarixdə baş verən mühüm hadisələri sənədləşdirib. REZA Azərbaycanda da geniş fəaliyyət göstərib, ölkənin yaxın tarixində mühüm mərhələləri — XX əsrin sonlarında baş verən faciəli hadisələri, məcburi köçkünlərin talelərini, I və II Qarabağ müharibələrini öz obyektivi ilə əks etdirib.
Sülhün təşviqi və mədəni dialoqun inkişafına verdiyi töhfələrə görə REZA Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “Dostluq” ordeni ilə təltif olunub.
REZA-nın yaradıcılığı bir çox nüfuzlu beynəlxalq mükafatlarla qiymətləndirilib. O, Nyu-York Beynəlxalq Fotoqrafiya Mərkəzinin “Infinity Award”, “Lucie Award”, fotoqrafiyaya verdiyi töhfələrə görə “HIPA Award”, Missuri Universitetinin Fəxri Medalı kimi mükafatların laureatıdır. REZA, həmçinin Paris Amerika Universitetinin fəxri doktoru, “Ashoka Senior Fellow” və Fransanın Milli “Şərəf Legionu”nun zabitidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_cea91871895d0e674b0ef64da_o.jpg
С 23 января по 27 марта в Международном аэропорту Гейдар Алиев проходит фотовыставка «The Rising Light» всемирно известного фотографа и фотожурналиста Резы Дегати (REZA). Проект реализуется при поддержке авиакомпании Azerbaijan Airlines (AZAL), Международного аэропорта Гейдар Алиев, входящих в AZCON Holding, и компании Boeing и является частью культурной программы, представленной в международном пространстве бакинского аэропорта — Терминале 1.
Проект «The Rising Light» раскрывает Азербайджан через уникальный авторский взгляд Резы Дегати, в работах которого богатое историческое наследие страны органично переплетается с ритмом современной жизни. Ориентированный на широкую международную аудиторию, визуальный проект раскрывает культурные, социальные и гуманитарные аспекты Азербайджана.
Выбор Международного аэропорта Гейдар Алиев в качестве выставочного пространства носит символичный характер: один из крупнейших авиационных узлов региона, ежедневно принимающий десятки тысяч пассажиров со всего мира, становится платформой культурного диалога и первой точкой визуального знакомства с Азербайджаном. Размещение проекта в международном пространстве Терминала-1 подчеркивает его масштаб и глобальную направленность.
Поддержка проекта со стороны Azerbaijan Airlines, компании Boeing и Международного аэропорта Гейдар Алиев отражает общее стремление партнеров интегрировать подобные инициативы в международное авиационное пространство, расширяя роль авиации как проводника культурных ценностей. Выставка выстроена как визуальный рассказ о стране — через людей, ландшафты и повседневную жизнь. Работы REZA передают характер среды, устойчивость традиций и разнообразие культурных проявлений, формирующих современный облик Азербайджана.
Экспозиция объединяет 44 фотоработы REZA. Отдельный раздел выставки посвящен памятникам, включенным в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО. В их числе – Государственный историко-архитектурный заповедник Ичеришехер и Дворец Ширваншахов в Баку, культурный ландшафт наскального искусства Гобустана, а также Дворец Шекинских ханов.
«Выставка «The Rising Light» в целостном визуальном формате раскрывает историю, культуру и человеческие истории Азербайджана. Посредством этого проекта мы представляем нашу страну гостям не просто как географическое пространство, а как носителя богатых ценностей и глубокой культурной памяти», — отметил председатель Правления ЗАО Azerbaijan Airlines Самир Рзаев. Он также подчеркнул, что культурные инициативы органично вписываются в общую стратегию развития AZAL и дополняют программу технической модернизации авиакомпании:
«В этом году флот AZAL пополнится самолетом нового поколения Boeing 787-9 Dreamliner. Уверен, что этот шаг внесет значимый вклад в реализацию путешествий мечты наших пассажиров».
«Авиация соединяет людей не только через направления, но и через общий опыт», — отметила Айсем Саргын, управляющий директор Boeing по Турции и Центральной Азии. – «Поддерживая выставку «The Rising Light», компания Boeing с гордостью помогает создать пространство, в котором путешественники со всего мира могут соприкоснуться с богатой культурой, историей и человеческими историями Азербайджана. Эта выставка отражает нашу веру в то, что самолеты Boeing делают больше, чем просто обеспечивают путешествия, — они соединяют людей, культуры и идеи по всему миру».
Эту идею культурного диалога и человеческого измерения путешествий продолжает личное художественное высказывание автора выставки — фотографа REZA.
««The Rising Light» — это мое свидетельство о душе Азербайджана — народа, который сумел превратить страдание в стойкость, а тьму — в свет. Как учил поэт Руми: «Рана — это место, через которое в тебя проникает Свет». Через эти фотографии я свидетельствую о народе, который чтит свое древнее наследие и одновременно строит свое будущее», - отметил Реза Дегати.
REZA — всемирно признанный фотограф и фотожурналист, известный своим вниманием к человеческим историям и социальным контекстам. За более чем 40 лет профессиональной деятельности он работал более чем в 100 странах, документируя ключевые события современной истории. В разные годы REZA неоднократно работал в Азербайджане, запечатлевая ключевые моменты новейшей истории страны, включая трагические события конца XX века, судьбы беженцев, а также Первую и Вторую Карабахские войны. За вклад в укрепление мира и развитие культурного диалога он был награжден орденом «Достлуг» Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Работы REZA удостоены престижных международных наград, включая Infinity Award Международного центра фотографии в Нью-Йорке, Lucy Award, награду HIPA за вклад в развитие фотографии и Почетную медаль Университета Миссури. Он также является обладателем почетной степени Американского университета в Париже, старшим стипендиатом Ashoka и кавалером Национального ордена «За заслуги» Франции.