https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_c2077c859924120ec3379a23f_o.jpg
Yanvarın 23-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol Sosiasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Milli Məclisə gəlib.
Qonaqlar parlamentin plenar iclas zalı ilə tanışlıqdan sonra Milli Məclisdə Heydər Əliyev Muzeyində olublar, Fransina Armenqol burada Xatirə kitabını imzalayıb.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol Sosiasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında geniş tərkibdə görüş olub.
Görüşdə bu səfərin İspaniya parlament sədrinin Azərbaycana ilk səfəri kimi xüsusi əhəmiyyəti vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin 2025-ci ilin mayında İspaniya Krallığına ilk rəsmi səfərindən sonra həyata keçirilən bu səfər İspaniya ilə Azərbaycan arasında parlamentlərarası əlaqələrin inkişafına göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir. Söhbət zamanı bu səfərin həm parlamentlərimiz arasında, həm də ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Qeyd edilib ki, xüsusən son dövrlərdə ölkələrimiz arasında fəal siyasi dialoqun müşahidə olunması çox mühüm məqamdır. Belə ki, İspaniyanın Baş naziri cənab Pedro Sançezin 2024-cü ilin noyabrında COP29 tədbiri çərçivəsində ölkəmizə işgüzar səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevlə görüşdə əlaqələrin genişləndirilməsi üçün bir sıra mühüm birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub. Bu dialoqun davam etdirilməsi, qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin həyata keçirilməsi bizə imkan verəcək ki, birgə səylərimizlə əlaqələrimizi daha da inkişaf etdirək.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafını təşviq etmək üçün iki ölkə arasındakı müqavilə-hüquq bazanın genişləndirilməsi, ölkələrimiz arasında münasibətlərdə iqtisadi əməkdaşlığın rolu, İspaniya şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyəti, bərpa olunan enerji, təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Parlamentlərarası əməkdaşlığın mühüm rolundan danışan Milli Məclisin sədri parlamentlərimiz arasında əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətini qeyd edib, Azərbaycan parlamentində Azərbaycan-İspaniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun fəaliyyətini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri qonağa Azərbaycanın Avropaya bərpaolunan enerji resurslarının ixracı istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr, Azərbaycanın hazırda Orta Dəhlizdə tranzit ölkə kimi mühüm rolu, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinin gedişi barədə məlumat verib.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ötən ilin avqustunda Vaşinqton Zirvə Görüşündən sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında de fakto sülh bölgəmizdəki reallıqları tamamilə dəyişdirib. Azərbaycan və Prezident İlham Əliyev bölgəmizdəki bu tamamilə yeni sülh və təhlükəsizlik reallığının müəllifidir. Milli Məclisin sədri Vaşinqtonda sülh müqaviləsinin paraflanmasından sonra tezliklə iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanacağına inamını ifadə edib.
Azərbaycanda səfərdə olmaqdan məmnunluğunu bildirən İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol Sosias Bakıda ziyarət etdiyi Zəfər Muzeyi və ölkəmizdə gördüyü inkişaf barədə təəssüratlarını bölüşüb.
O, İspaniyanın Azərbaycanın suverenliyini dəstəklədiyini və onunla müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Parlament sədri ölkələrimiz arasında iqtisadi sahədə mövcud olan münasibətlərin, o cümlədən enerji sektorunda əməkdaşlığın önəmindən danışıb, ispan şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinə hazır olduqlarını qeyd edib.
Söhbət zamanı parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdən sonra qonaqlar Milli Məclisin foyesində yaradılmış və 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr edilmiş “Zəfər guşəsi” ilə tanış olublar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_c2077c859924120ec3379a23f_o.jpg
23-го января находящаяся в нашей стране с официальным визитом делегация во главе с председателем Конгресса Депутатов Королевства Испания Франсиной Арменголь Сосиас прибыла в Милли Меджлис.
После ознакомления гостей с залом пленарных заседаний парламента они побывали в Музее Гейдара Алиева, где Франсина Арменголь подписала Памятную книгу.
Затем состоялась встреча в расширенном составе спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой и делегации, возглавляемой председателем Конгресса Депутатов Королевства Испании Франсиной Арменголь Сосиас.
На встрече подчёркивалось особое значение этого визита в Азербайджан как первого для спикера парламента Испании. Было сказано, что этот визит, последовавший за первым официальным визитом спикера Милли Меджлиса Азербайджана в Королевство Испания в мае 2025-го года, является ярким примером внимания, уделяемого развитию межпарламентских связей между Испанией и Азербайджаном. В ходе беседы выражалась уверенность в том, что этот визит внесёт вклад в дальнейшее укрепление отношений сотрудничества – как между нашими парламентами, так и нашими странами.
Как отмечалось, весьма важным фактором является активный диалог между нашими странами, особенно явный в последние периоды. Так, на встрече с Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым в ходе рабочего визита Премьер-министра Испании господина Педро Санчеса в нашу страну в рамках мероприятия COP29 в ноябре 2024-го года было достигнуто согласие о реализации ряда важных совместных инициатив по расширению связей. Продолжение этого диалога, а также осуществление встречных визитов и встреч позволят нам совместными усилиями далее развивать наши отношения.
На встрече состоялся обмен мнениями о расширении договорно-правовой базы между двумя странами для стимулирования развития двустороннего сотрудничества, как и о роли экономического взаимодействия в отношениях между нашими странами, деятельности испанских компаний в Азербайджане и значимости сотрудничества в сферах возобновляемой энергетики, образования, науки и культуры.
Говоря о важной роли межпарламентского сотрудничества, спикер Милли Меджлиса отметила значение встречных визитов для развития связей между нашими парламентами и отметила деятельность рабочей группы в азербайджанском парламенте по межпарламентским связям Азербайджан–Испания.
Спикер Милли Меджлиса проинформировала гостью об осуществляемых Азербайджаном проектах экспорта возобновляемых энергетических ресурсов в Европу, о важной роли, которую Азербайджан в настоящее время играет как транзитная страна в Срединном Коридоре, а также о ходе мирного процесса между Азербайджаном и Арменией.
Спикер Сагиба Гафарова отметила, что де-факто мир между Азербайджаном и Арменией после Вашингтонского Саммита в августе прошлого года полностью изменил реалии в нашем регионе. Азербайджан и Президент Ильхам Алиев являются авторами этой всецело новой реальности мира и безопасности в нашем регионе. Спикер Милли Меджлиса выразила уверенность в том, что вслед за парафированием мирного договора в Вашингтоне между двумя странами вскоре будет подписан мирный договор.
Засвидетельствовав удовлетворение своим пребыванием в Азербайджане, председатель Конгресса Депутатов Королевства Испания Франсина Арменголь Сосиас поделилась впечатлениями от посещённого ею Музея Победы и увиденного в нашей стране развития.
Она отметила, что Испания поддерживает суверенитет Азербайджана и заинтересована в развитии сотрудничества с ним в различных областях.
Председатель парламента говорила о важности существующих между нашими странами отношений в экономической сфере, коснувшись, в том числе, значимости сотрудничества в энергетическом секторе, отметив также готовность к дальнейшему расширению деятельности испанских компаний в Азербайджане.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о перспективах роста межпарламентских связей и об иных вопросах, представляющих обоюдный интерес.
После встречи гости ознакомились с устроенном в фойе Милли Меджлиса «уголком Победы», посвящённым 44-дневной Отечественной войне.