https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_c2077c859924120ec3379a23f_o.jpg
Yanvarın 23-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol Sosiasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Milli Məclisə gəlib.
Qonaqlar parlamentin plenar iclas zalı ilə tanışlıqdan sonra Milli Məclisdə Heydər Əliyev Muzeyində olublar, Fransina Armenqol burada Xatirə kitabını imzalayıb.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol Sosiasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında geniş tərkibdə görüş olub.
Görüşdə bu səfərin İspaniya parlament sədrinin Azərbaycana ilk səfəri kimi xüsusi əhəmiyyəti vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin 2025-ci ilin mayında İspaniya Krallığına ilk rəsmi səfərindən sonra həyata keçirilən bu səfər İspaniya ilə Azərbaycan arasında parlamentlərarası əlaqələrin inkişafına göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir. Söhbət zamanı bu səfərin həm parlamentlərimiz arasında, həm də ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Qeyd edilib ki, xüsusən son dövrlərdə ölkələrimiz arasında fəal siyasi dialoqun müşahidə olunması çox mühüm məqamdır. Belə ki, İspaniyanın Baş naziri cənab Pedro Sançezin 2024-cü ilin noyabrında COP29 tədbiri çərçivəsində ölkəmizə işgüzar səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevlə görüşdə əlaqələrin genişləndirilməsi üçün bir sıra mühüm birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub. Bu dialoqun davam etdirilməsi, qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin həyata keçirilməsi bizə imkan verəcək ki, birgə səylərimizlə əlaqələrimizi daha da inkişaf etdirək.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafını təşviq etmək üçün iki ölkə arasındakı müqavilə-hüquq bazanın genişləndirilməsi, ölkələrimiz arasında münasibətlərdə iqtisadi əməkdaşlığın rolu, İspaniya şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyəti, bərpa olunan enerji, təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Parlamentlərarası əməkdaşlığın mühüm rolundan danışan Milli Məclisin sədri parlamentlərimiz arasında əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətini qeyd edib, Azərbaycan parlamentində Azərbaycan-İspaniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun fəaliyyətini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri qonağa Azərbaycanın Avropaya bərpaolunan enerji resurslarının ixracı istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr, Azərbaycanın hazırda Orta Dəhlizdə tranzit ölkə kimi mühüm rolu, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinin gedişi barədə məlumat verib.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ötən ilin avqustunda Vaşinqton Zirvə Görüşündən sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında de fakto sülh bölgəmizdəki reallıqları tamamilə dəyişdirib. Azərbaycan və Prezident İlham Əliyev bölgəmizdəki bu tamamilə yeni sülh və təhlükəsizlik reallığının müəllifidir. Milli Məclisin sədri Vaşinqtonda sülh müqaviləsinin paraflanmasından sonra tezliklə iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanacağına inamını ifadə edib.
Azərbaycanda səfərdə olmaqdan məmnunluğunu bildirən İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol Sosias Bakıda ziyarət etdiyi Zəfər Muzeyi və ölkəmizdə gördüyü inkişaf barədə təəssüratlarını bölüşüb.
O, İspaniyanın Azərbaycanın suverenliyini dəstəklədiyini və onunla müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Parlament sədri ölkələrimiz arasında iqtisadi sahədə mövcud olan münasibətlərin, o cümlədən enerji sektorunda əməkdaşlığın önəmindən danışıb, ispan şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinə hazır olduqlarını qeyd edib.
Söhbət zamanı parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdən sonra qonaqlar Milli Məclisin foyesində yaradılmış və 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr edilmiş “Zəfər guşəsi” ilə tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_c2077c859924120ec3379a23f_o.jpg
The delegation led by Speaker of the Congress of Deputies of the Kingdom of Spain Francina Armengol Socias, in our country on an official visit, arrived at the Milli Majlis on 23 January.
Once shown around the plenary chamber of the Parliament, the guests went over to the Heydar Aliyev Museum where Francina Armengol signed the Memorial book.
Then, there was an expanded-format meeting of Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and the delegation headed by Speaker of the Congress of Deputies of the Kingdom of Spain Francina Armengol Socias.
The special significance of this visit to Azerbaijan as the first one for Speaker of Parliament of Spain was underlined at the meeting. It was remarked that this visit, which followed the first official visit of Speaker of the Milli Majlis of Azerbaijan to the Kingdom of Spain in May 2025, is a vivid token of attention paid to the advancement of the inter-parliamentary relations between Spain and Azerbaijan. A confidence was expressed during the conversation that this visit would contribute to the continuing strengthening of the co-operative ties between our parliaments as well as our countries.
It was said that the active dialogue of our countries, especially demonstrable over the past periods, is a very significant factor. For instance, an agreement was achieved at the meeting with President of the Republic of Azerbaijan Mr Ilham Aliyev during the working visit of Prime Minister of Spain Mr Pedro Sanchez to our country in the COP29 context in November 2024 as to undertaking a number of important joint initiatives to broaden the connections. The continuation of that dialogue as well as reciprocal visits and meetings will enable us to combine forces to continue developing our relations.
The meeting saw an exchange of views upon expanding the framework of treaties and legal instruments between the two countries with a view to stimulating the growth of bilateral co-operation as well as about the role of economic interaction in our countries’ relationship, the operation of Spanish companies in Azerbaijan and the import of co-operation in renewable energy, education, science and culture.
As she was talking about the role of inter-parliamentary co-operation, the Speaker of the Milli Majlis pointed up the significance of reciprocal visits for the advancement of our parliaments’ linkage; she also high-lit the activities of the Azerbaijani Parliament’s working group for the inter-parliamentary relations Azerbaijan-Spain.
The Speaker of the Milli Majlis informed the guest of the projects implemented by Azerbaijan to export renewable energy resources to Europe, the important role that Azerbaijan is playing as a transit country in the Middle Corridor currently and the progress of the peace process between Azerbaijan and Armenia.
Speaker Sahiba Gafarova remarked that the de factor peace between Azerbaijan and Armenia pursuant to the Washington Summit of August last year has changed our regional realia entirely. Azerbaijan and President Ilham Aliyev are the authors of this wholly new reality of peace and security in our region. The Speaker of the Milli Majlis expressed a confidence that a peace treaty would be signed between the two countries promptly following the initialling of the peace treaty in Washington, D.C.
Having witnessed her contentment with being in Azerbaijan, Speaker of the Congress of Deputies of the Kingdom of Spain Francina Armengol Socias shared the impressions from the Victory Museum she had visited and the development in our country she had seen.
She noted that Spain supports the sovereignty of Azerbaijan and is interested in advancing the co-operation with her in diverse areas.
The Speaker of Parliament talked about the importance of the economic-sector relations present between our countries and, amongst others, touched upon the significance of the co-operation in the energy sector whilst also expressing the readiness to expand Spanish companies’ activities in Azerbaijan further.
Also during the conversation there was an exchange of opinions about growth prospects of the inter-parliamentary links and about other matters of shared interest.
Following the meeting, the guests acquainted themselves with the ‘Victory Corner’ established in the foyer of the Milli Majlis and dedicated to the 44-day Patriotic War.