https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_2512725f687a0a9c3f2749c65_o.jpg
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev Cenevrədə Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin 35-ci Yüksək Səviyyəli Toplantısı çərçivəsində dövrümüzün ən aktual çağırışlarından biri olan qlobal mənzil böhranının həllinə dair birgə yanaşmalara həsr olunmuş panel müzakirəsində çıxış edib.
Panel müzakirəsi zamanı iqlim dəyişikliyi, məcburi köçkünlük və demoqrafik dəyişikliklərin mənzil məsələsini şəhər gündəliyinin mərkəzinə çıxardığı vurğulanıb. Bu kontekstdə Anar Quliyev mənzilin ayrıca bir sahə kimi deyil, təhlükəsiz, inklüziv və dayanıqlı şəhər və yaşayış məskənlərinin əsas sütunu kimi nəzərdən keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Komitə sədri Azərbaycanın əlçatan mənzil sahəsində əldə etdiyi təcrübəni, həmçinin “Yenidən və daha yaxşı qur” prinsipi əsasında Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərində həyata keçirilən yenidənqurma işlərini və əhalinin doğma torpaqlara qayıdışını təmin edən transformativ yanaşmaları iştirakçılarla bölüşüb. Bildirib ki, mənzil sahəsində mövcud çağırışlar heç bir ölkə tərəfindən təkbaşına həll edilə bilməz. Bu baxımdan o, beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq, həmkarlarını 17–22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasında iştiraka dəvət edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_2512725f687a0a9c3f2749c65_o.jpg
Глава Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре, национальный координатор WUF13 Анар Гулиев в рамках участия в 35-м Высокоуровневом заседании Международного центра Низами Гянджеви выступил на панельной дискуссии, посвященной совместным подходам к решению одного из самых актуальных вызовов современности - глобального жилищного кризиса.
В ходе панельной дискуссии было отмечено, что изменение климата, вынужденное перемещение населения и демографические изменения выдвигают жилищный вопрос в центр городской повестки. В этом контексте Анар Гулиев подчеркнул важность рассмотрения жилья не как отдельной сферы, а как одного из ключевых столпов безопасных, инклюзивных и устойчивых городов и населенных пунктов.
Председатель Комитета поделился опытом Азербайджана в сфере доступного жилья, а также рассказал о восстановительных и реконструкционных работах, проводимых в Карабахе и Восточном Зангезуре на основе принципа «восстановление лучше, чем было», и о трансформационных подходах, обеспечивающих возвращение населения на родные земли.
Он отметил, что существующие вызовы в жилищной сфере не могут быть решены ни одной страной в одиночку. В этой связи Анар Гулиев подчеркнул значение международного сотрудничества и пригласил коллег принять участие в 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству, которая пройдет в Баку 17–22 мая 2026 года.