Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova NATO Baş katibinin müavini ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova NATO Baş katibinin müavini ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova NATO Baş katibinin müavini ilə görüşüb
Yanvarın 22-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova NATO Baş katibinin müavini Radmila Şekerinskanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla NATO arasında 30 ildən artıq müddətdə davam edən əməkdaşlıq vurğulanaraq, Alyansın beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasında oynadığı rol yüksək qiymətləndirilib.
Söhbət zamanı, tərəflər arasında mövcud davamlı və məzmunlu siyasi dialoqun əhəmiyyəti vurğulanaraq, bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin NATO mənzil-qərargahına səfərləri, NATO-nun sabiq Baş katibi Yens Stoltenberqin 2024-cü ildə Azərbaycana səfəri, aparılan danışıqlar və müntəzəm təmaslar tərəfdaşlığa yeni dinamika gətirib və bu addımlar siyasi dialoqun intensivliyinin göstəricisi kimi qiymətləndirilib. Azərbaycanın NATO üçün etibarlı və öhdəliklərinə sadiq tərəfdaş olduğu qeyd edilərək, ölkəmizin Alyansın Əfqanıstandakı sülhməramlı əməliyyatlarda fəaliyyəti, regional nəqliyyat-logistika mərkəzi kimi əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə daha sonra Azərbaycanın Alyansın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə diqqətə çatdırılaraq, bildirilib ki, ölkəmiz hazırda NATO üzvü olan 10 dövlətə və 2 tərəfdaş ölkəyə təbii qaz tədarük edir ki, bu da enerji təhlükəsizliyinin milli təhlükəsizliyin ayrılmaz hissəsinə çevrildiyi bir dövrdə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Spiker həmçinin Azərbaycanın Orta Dəhlizdə mühüm tranzit rolunu vurğulayaraq, bunun regionda sabitliyə və əməkdaşlığa mühüm töhfə verdiyini qeyd edib.
Sahibə Qafarova Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinə toxunaraq, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin öz suverenliyini bərpa edərək, bölgədə yeni reallıqlar yaratdığını bildirib. Qeyd olunub ki, məhz Azərbaycan sülh təşəbbüsü ilə çıxış edib, Vaşinqton Sammitindən sonra Ermənistanla əməkdaşlığın irəlilədilməsi üzrə ardıcıl və praktik addımlar atıb.
NATO Baş katibinin müavini Radmila Şekerinska Alyansın Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm verdiyini və tərəflər arasındakı sıx siyasi dialoqu yüksək qiymətləndirdiyini bildirərək, bu münasibətlərin yeni Tərəfdaşlıq Proqramı çərçivəsində daha da dərinləşəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, Azərbaycanın NATO ilə əməkdaşlığa və Alyansın üzv ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin təminin olunması istiqamətində verdiyi mühüm töhfələrə görə təşəkkürünü çatdırıb və tərəfdaşlığın gələcəkdə də uğurla davam edəcəyini vurğulayıb.
Baş katibin müavini Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh və münasibətlərin normallaşdırılması üzrə proses ilə bağlı təbriklərini çatdırıb.
Söhbətdə Milli Məclislə NATO Parlament Assambleyası arasında əlaqələrin əhəmiyyəti qeyd olunub, gələcək əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_20dc781e772cf4bfadb43a9f6_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 22-го января встретилась с делегацией, возглавляемой заместителем Генерального секретаря НАТО Радмилой Шекеринска.
На встрече подчёркивалось, что сотрудничество между Азербайджаном и НАТО длится дольше 30 лет; высоко была оценена роль Альянса в обеспечении международных мира и безопасности.
В ходе беседы стороны отметили важность идущего между ними последовательного и содержательного политического диалога, заявив, что визиты Президента Ильхама Алиева в штаб-квартиру НАТО, визит бывшего Генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга в Азербайджан в 2024-м году, а также проведённые переговоры и регулярные контакты придали партнёрству новую динамику; эти шаги были расценены в качестве показателя интенсивности политического диалога. Азербайджан был охарактеризован как надёжный и верный своим обязательствам партнёр НАТО; отмечалась деятельность нашей страны в миротворческих операциях Альянса в Афганистане, а также её значение как регионального транспортно-логистического узла.
Затем на встрече отмечался вклад Азербайджана в энергетическую безопасность Альянса, и было сказано, что наша страна в текущее время осуществляет поставки природного газа в 10 государств-членов и в 2 страны-партнёра НАТО, что особо существенно в период, когда энергетическая безопасность стала неотъемлемой частью национальной безопасности. Спикер также подметила ключевую транзитную роль Азербайджана в Срединном Коридоре, что, по её словам, значительно способствует стабильности и сотрудничеству в регионе.
Затронув мирный процесс между Азербайджаном и Арменией, Сагиба Гафарова упомянула восстановление нашей страной своего суверенитета и создание ею новых реалий в регионе под руководством Президента Ильхама Алиева. Было подчёркнуто, что именно Азербайджан выступил с мирной инициативой и предпринял последовательные и практические шаги по продвижению сотрудничества с Арменией после Вашингтонского Саммита.
Заместитель Генерального секретаря НАТО Радмила Шекеринска сказала, что Альянс придаёт особое значение развитию отношений с Азербайджаном и высоко ценит интенсивный политический диалог между сторонами; она выразила уверенность в дальнейшем углублении этих отношений в рамках новой Программы Партнёрства. Она также выразила благодарность за значительный вклад Азербайджана в сотрудничество с НАТО и в обеспечение энергетической безопасности стран-членов Альянса, подчеркнув, что партнёрство будет успешно развиваться и впредь.
Заместитель Генерального секретаря озвучила поздравления в связи с процессом мира и нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
В ходе беседы отмечалась важность связей между Милли Меджлисом и Парламентской Ассамблеей НАТО, а также рассматривались перспективы предстоящего сотрудничества.