Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova NATO Baş katibinin müavini ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova NATO Baş katibinin müavini ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova NATO Baş katibinin müavini ilə görüşüb
Yanvarın 22-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova NATO Baş katibinin müavini Radmila Şekerinskanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla NATO arasında 30 ildən artıq müddətdə davam edən əməkdaşlıq vurğulanaraq, Alyansın beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasında oynadığı rol yüksək qiymətləndirilib.
Söhbət zamanı, tərəflər arasında mövcud davamlı və məzmunlu siyasi dialoqun əhəmiyyəti vurğulanaraq, bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin NATO mənzil-qərargahına səfərləri, NATO-nun sabiq Baş katibi Yens Stoltenberqin 2024-cü ildə Azərbaycana səfəri, aparılan danışıqlar və müntəzəm təmaslar tərəfdaşlığa yeni dinamika gətirib və bu addımlar siyasi dialoqun intensivliyinin göstəricisi kimi qiymətləndirilib. Azərbaycanın NATO üçün etibarlı və öhdəliklərinə sadiq tərəfdaş olduğu qeyd edilərək, ölkəmizin Alyansın Əfqanıstandakı sülhməramlı əməliyyatlarda fəaliyyəti, regional nəqliyyat-logistika mərkəzi kimi əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə daha sonra Azərbaycanın Alyansın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə diqqətə çatdırılaraq, bildirilib ki, ölkəmiz hazırda NATO üzvü olan 10 dövlətə və 2 tərəfdaş ölkəyə təbii qaz tədarük edir ki, bu da enerji təhlükəsizliyinin milli təhlükəsizliyin ayrılmaz hissəsinə çevrildiyi bir dövrdə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Spiker həmçinin Azərbaycanın Orta Dəhlizdə mühüm tranzit rolunu vurğulayaraq, bunun regionda sabitliyə və əməkdaşlığa mühüm töhfə verdiyini qeyd edib.
Sahibə Qafarova Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinə toxunaraq, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin öz suverenliyini bərpa edərək, bölgədə yeni reallıqlar yaratdığını bildirib. Qeyd olunub ki, məhz Azərbaycan sülh təşəbbüsü ilə çıxış edib, Vaşinqton Sammitindən sonra Ermənistanla əməkdaşlığın irəlilədilməsi üzrə ardıcıl və praktik addımlar atıb.
NATO Baş katibinin müavini Radmila Şekerinska Alyansın Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm verdiyini və tərəflər arasındakı sıx siyasi dialoqu yüksək qiymətləndirdiyini bildirərək, bu münasibətlərin yeni Tərəfdaşlıq Proqramı çərçivəsində daha da dərinləşəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, Azərbaycanın NATO ilə əməkdaşlığa və Alyansın üzv ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin təminin olunması istiqamətində verdiyi mühüm töhfələrə görə təşəkkürünü çatdırıb və tərəfdaşlığın gələcəkdə də uğurla davam edəcəyini vurğulayıb.
Baş katibin müavini Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh və münasibətlərin normallaşdırılması üzrə proses ilə bağlı təbriklərini çatdırıb.
Söhbətdə Milli Məclislə NATO Parlament Assambleyası arasında əlaqələrin əhəmiyyəti qeyd olunub, gələcək əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_20dc781e772cf4bfadb43a9f6_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with a delegation led by Deputy Secretary General of NATO Radmila Šekerinska on 22 January.
That the co-operation between Azerbaijan and NATO had lasted for longer than 30 years was emphasised at the meeting; praise was offered for the role of the Alliance in maintaining international peace and security
During the conversation, the parties high-lit the importance of their continuing consistent and substantive dialogue, saying that the visits of President Ilham Aliyev to the NATO Headquarters, the visit of the former Secretary General of NATO Jens Stoltenberg to Azerbaijan in 2024 as well as the negotiations held and the regular contacts had injected a new dynamic in the partnership; those moves were described as tokens of the intensity of the political dialogue. Azerbaijan was described as a reliable NATO partner who stays committed to her obligations; they underlined the activity of our country in the Alliance’s peacekeeping operations in Afghanistan as well as her significance as a regional transport and logistical hub.
Azerbaijan’s contribution to the energy security of the Alliance was broached as the meeting continued; it was mentioned that our country currently exports natural gas to 10 Member States and 2 Partner Countries of NATO, which is especially substantial in a period when energy security has become an inseparable component of national security. The Speaker, besides, pointed up Azerbaijan’s key transit role in the Middle Corridor, which, according to her, contributes to stability and co-operation in the region materially.
Addressing the peace process between Azerbaijan and Armenia, Sahiba Gafarova recalled our country’s having recovered her sovereignty and created new realia in the region under the leadership of President Ilham Aliyev. It was pointed out that it was Azerbaijan to have come up with a peace initiative and taken consistent and practical steps to further co-operation with Armenia in the wake of the Washington Summit.
Deputy Secretary General of NATO Radmila Šekerinska said that the Alliance attached a special importance to the furtherance of the relations with Azerbaijan and valued the political dialogue of the parties highly; she said she was certain that the relations would grow deeper yet eventually within the frameworks of the new Partnership Programme. She also thanked for Azerbaijan’s input in the co-operation with NATO and the maintenance of the energy secretaries of the Alliance’s Member Countries, stressing that the partnership would continue developing successfully from now on.
The Deputy Secretary General offered congratulations on the peace and normalisation process between Azerbaijan and Armenia.
The importance of the links between the Milli Majlis and the NATO Parliamentary Assembly was emphasised, and forthcoming co-operation prospects were reviewed in the course of the conversation.