https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_35b0c1fde8181811e1425a528_o.jpg
Azərbaycanda mikro və kiçik biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində aparıcı banklardan biri olan AccessBank Almaniyanın kooperativ bankı BANK IM BISTUM ESSEN eG-dən 7 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit xətti cəlb edib.
Üç il müddətinə strukturlaşdırılmış bu maliyyələşdirmə mikro və kiçik sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə yönəlib və ölkədə biznesin inkişafına, eləcə də yeni iş yerlərinin yaradılmasına töhfə verəcək.
Bu əməliyyat beynəlxalq maliyyə institutlarının AccessBank-a olan yüksək etimadını bir daha təsdiqləyir və Bankın Azərbaycanda dayanıqlı sahibkarlığın, real sektorun inkişafının və maliyyə inklüzivliyinin təşviqinə dair strateji öhdəliyini əks etdirir.
AccessBank beynəlxalq maliyyələşdirmə mənbələrini şaxələndirməyə və genişləndirməyə davam edərək ölkə üzrə sahibkarların dəstəklənməsi imkanlarını gücləndirir, Azərbaycanın iqtisadi inkişafına və məşğulluğun artımına real töhfə verir.
BANK IM BISTUM ESSEN eG sosial, qeyri-kommersiya və dayanıqlılıq yönümlü təşkilatlara xidmət göstərən Alman kooperativ bankıdır. Bank FAIR BANKING prinsipinə sadiqdir və müştərilərə ədalətli məsləhətlərin verilməsini, etimada əsaslanan münasibətlərin qurulmasını öhdəsinə götürür. Bankın 5 200 üzvü arasında xəstəxanalar, fondlar, mənzil-tikinti assosiasiyaları və qeyri-kommersiya təşkilatları kimi qurumlarla yanaşı, vəsaitlərinin dəyərlərinə uyğun şəkildə idarə olunmasını istəyən fərdi müştərilər də yer alır.
BIB-in fəaliyyətində əsas istiqamətlərdən biri inkişaf maliyyələşdirməsidir: Bank 2007-ci ildən etibarən mikromaliyyələşdirmə və maliyyə inklüzivliyi sahəsində aktiv fəaliyyət göstərir. Bank iki mikromaliyyə fondu vasitəsilə indiyədək 40-dan çox ölkədə mikromaliyyə institutlarına ümumilikdə təxminən 1,2 milyard ABŞ dolları məbləğində maliyyə vəsaiti təqdim etmiş və bununla da çoxsaylı insanların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına uzunmüddətli töhfə vermişdir.
Əlavə məlumat üçün: www.bib-fairbanking.de.
AccessBank Azərbaycanın mikromaliyyələşdirmə bazarında lider olaraq, 2002-ci ildən kiçik və orta bizneslərə xidmət göstərir. Bankın səhmdarları sırasında Asiya İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası kimi beynəlxalq təşkilat və qurumlar yer alır. Bankın 14-ü Bakıda, 24-ü bölgələrdə olmaqla, 38 filialı fəaliyyət göstərir və MKOB-lar üçün əlçatan maliyyələşdirmə imkanlarını təqdim etməyə davam edir. Filiallar haqqında əlavə məlumat linkdə təqdim edilir: http://bit.ly/accessbank-filiallar.
*AccessBank QSC Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı tərəfindən 25 oktyabr 2002-ci il tarixli 245 saylı lisenziya əsasında fəaliyyət göstərir. Bankın Baş ofisi Bakı şəhəri, Yasamal rayonu, Tbilisi prospekti 3 ünvanında yerləşir

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_35b0c1fde8181811e1425a528_o.jpg
AccessBank, один из ведущих банков Азербайджана в сфере финансирования микро- и малого бизнеса, привлек кредитную линию в размере 7 млн долларов США от немецкого кооперативного банка BANK IM BISTUM ESSEN eG.
Финансирование предоставлено сроком на три года и будет направлено на расширение доступа микро- и малых предпринимателей к финансовым ресурсам, что будет способствовать развитию бизнеса и созданию новых рабочих мест по всей стране.
Данная сделка подтверждает высокий уровень доверия международных финансовых институтов к AccessBank и отражает стратегическую приверженность банка развитию устойчивого предпринимательства, реального сектора экономики и финансовой инклюзии в Азербайджане.
AccessBank продолжает диверсифицировать и расширять свою базу международного фондирования, укрепляя возможности по поддержке предпринимателей по всей стране и внося значимый вклад в экономическое развитие и рост занятости.
BANK IM BISTUM ESSEN eG — немецкий кооперативный банк, специализирующийся на обслуживании социальных, некоммерческих и ориентированных на устойчивое развитие организаций. В своей деятельности банк придерживается принципов FAIR BANKING, обеспечивая честный и прозрачный подход к финансовым услугам и выстраивая долгосрочные, доверительные отношения с клиентами. В состав 5 200 членов банка входят медицинские учреждения, фонды, жилищные кооперативы и некоммерческие организации, а также частные клиенты, стремящиеся управлять своими средствами в соответствии с этическими и социальными ценностями.
Одним из ключевых направлений деятельности BANK IM BISTUM ESSEN eG является финансирование развития. Банк активно работает в сфере микрофинансирования и финансовой инклюзии с 2007 года. Посредством двух специализированных микрофинансовых фондов банк предоставил порядка 1,2 млрд долларов США микрофинансовым организациям в более чем 40 странах мира, внеся значимый вклад в улучшение качества жизни и расширение экономических возможностей населения.