https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_4c151cec04ac545fd25e31b0e_o.jpg
Yelo Bank 2025-ci ilin yekununa dair maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Rəqəmlərə nəzər yetirdikdə ötən il Bank üçün böyümə və sabit inkişaf ili kimi yadda qalıb. Xüsusilə kredit və depozit portfelində, aktivlərdə və faiz gəlirlərində əhəmiyyətli artım müşahidə olunub. Belə ki:
- 2025-ci ilin sonuna Yelo Bank-ın aktivləri 1 mlrd 515 mln manat təşkil edib. Bu da əvvəlki ilin sonu ilə müqayisədə 18% - 235 mln manatdan çox artım deməkdir.
- Bankın kredit portfeli böyüyüb: 2025-ci il ərzində kredit portfeli 154 mln manat və ya 16% artımla 1 mlrd 89 mln manata yüksəlib.
- Artımın mühüm hissəsini biznes kreditləri təşkil edib: biznes kredit portfeli 15%, yəni 86 mln-dan çox artımla 673 mln manatı keçib. Bank real sektorun maliyyələşdirilməsində aktiv mövqeyini qoruyaraq il ərzində mikro bizneslərə 418 mln manat vəsait ayırıb. İlin sonuna mikrokredit portfelinin həcmi 417,5 mln manat təşkil edib, bu da 2024-cü ilin analoji dövründən 20%, 70 mln manat çoxdur.
- İstehlak kreditləri portfeli də əhəmiyyətli dərəcədə artıb: il ərzində 26 mindən çox müştəriyə istehlak krediti verilib, nəticədə bu istiqamət üzrə portfelin həcmi 68 mln manat, yəni 20%-lik artımla 415 mln manatı ötüb.
- Yelo Bank-ın əmanətləri cəlbedici olmağa davam edib: 2025-ci ilin sonunda Bankın əmanət portfeli 1.1 mlrd təşkil edib. Bu göstərici 2024-cü ilin sonu ilə müqayisədə 165 mln manat və ya 18% çoxdur. 2025-ci ildə portfeldəki 11 mindən çox fiziki şəxsin əmanətləri 809 mln manat təşkil edib.
- 2025-ci ildə faiz gəlirləri də artıb. İl ərzində 28 mln manatdan çox - 19% artan faiz gəlirləri 180 mln manata yüksəlib. Qeyri-faiz gəlirləri isə 20 mln manatı ötüb.
- Bankın kapital mövqeyi xeyli güclənib: hesabat dövründə məcmu kapital 175 mln manat təşkil edib, bu da əvvəlki ilin eyni dövründən 18%, yəni 26 mln manat çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 13.62%, birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı isə 9.48% olmaqla, hər iki göstərici üzrə tələb olunan normanı üstələyir.
- Bankın 2025-ci ildə xalis mənfəəti isə 31.3 mln manat təşkil edib.
Bankın İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov 2025-ci ilin göstəricilərini belə şərh edib: "2025-ci il Yelo Bank üçün dayanıqlı böyümə və sabit inkişaf ili oldu. İlin əvvəlindən qarşıya qoyduğumuz hədəfləri tamamladıq və hətta bəzi göstəricilərdə gözləntiləri üstələyə bildik. Kredit portfelində, xüsusilə biznes kreditlərində müşahidə olunan ikirəqəmli artım real sektorun maliyyələşdirilməsinə verdiyimiz töhfəni gücləndirdi. Əmanətlərdəki yüksəliş isə fiziki müştərilərin Yelo Bank-a güvənərək gələcəklərini bizimlə planlaşdırdıqlarını göstərir. Bu il innovativ bank həllərinin tətbiqi, mövcud xidmətlərimizin daha da rahatlaşdırılması əsas prioritetlərimiz olacaq. İnanırıq ki, 2026-cı il inkişaf imkanları ilə zəngin bir il olacaq və Yelo Bank müştərilərinə daha parlaq bankçılıq təcrübəsi təqdim etməklə bazarda mövqeyini daha da möhkəmləndirəcək."
Bank xidmətlərinə aid əlavə suallarınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya Facebook, Instagram , Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_4c151cec04ac545fd25e31b0e_o.jpg
Yelo Bank has announced its financial results for the 2025 fiscal year. The figures reflect a year characterized by sustainable expansion and stability for the Bank. Notably, significant growth was recorded across the loan and deposit portfolios, total assets, and interest income.
Key Financial Highlights:
Total Assets: By the end of 2025, Yelo Bank's assets reached AZN 1 billion 515 million, representing an 18% increase (over AZN 235 million) compared to the end of the previous year.
Loan Portfolio: The Bank’s total loan portfolio grew by 16% (AZN 154 million), reaching AZN 1 billion 89 million.
Business Lending: Business loans accounted for a major portion of this growth, exceeding AZN 673 million—a 15% (over AZN 86 million) increase. Maintaining its commitment to the real economy, the Bank allocated AZN 418 million to micro-businesses throughout the year. The micro-loan portfolio ended the year at AZN 417.5 million, up 20% (AZN 70 million) from 2024.
Consumer Loans: The consumer loan segment also saw impressive growth. Over 26,000 customers were served during the year, pushing the portfolio to over AZN 415 million, a 20% (AZN 68 million) year-on-year increase.
Deposit Portfolio: Yelo Bank continues to be a trusted choice for depositors. The total deposit portfolio reached AZN 1.1 billion at year-end, an 18% (AZN 165 million) increase from 2024. Deposits from over 11,000 retail customers accounted for AZN 809 million of the total.
Income Performance: Interest income rose by 19% (over AZN 28 million) to AZN 180 million. Non-interest income exceeded AZN 20 million.
Capital Strength: The Bank significantly strengthened its capital position. Total capital reached AZN 175 million, an 18% (AZN 26 million) increase. The Total Capital Adequacy Ratio stood at 13.62%, while the Tier 1 Capital Adequacy Ratio was 9.48%—both comfortably exceeding regulatory requirements.
Net Profit: Yelo Bank concluded 2025 with a net profit of AZN 31.3 million.
Anar Hasanov, CEO of Yelo Bank, commented on the 2025 results:
"2025 was a year of sustainable growth and resilience for Yelo Bank. We successfully met our strategic targets and even exceeded expectations in several key areas. The double-digit growth in our loan portfolio, particularly in business lending, underscores our commitment to supporting the real sector. Furthermore, the rise in deposits reflects the deep trust our retail customers place in us. For the coming year, our primary focus will remain on implementing innovative banking solutions and enhancing customer convenience. We believe 2026 will bring even more opportunities for growth, and Yelo Bank will continue to strengthen its market position by delivering an even brighter banking experience to our clients."