Qazaxıstan Səfiri və Azərbaycan Prezidentinin Köməkçisi əməkdaşlığı müzakirə ediblər
Qazaxıstan Səfiri və Azərbaycan Prezidentinin Köməkçisi əməkdaşlığı müzakirə ediblər Qazaxıstan Səfiri və Azərbaycan Prezidentinin Köməkçisi əməkdaşlığı müzakirə ediblər
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xarici Siyasət üzrə Köməkçisi Hikmət Hacıyevlə görüş keçirib. Tərəflər ötən il ərzində ikitərəfli əməkdaşlığın yekunlarını nəzərdən keçirib və yaxın perspektiv üçün planları müzakirə ediblər.
Alim Bayel qarşılıqlı səfərlərin yüksək dinamikasını əməkdaşlığın intensivliyinin mühüm göstəricisi kimi qeyd edib. Son üç il ərzində Qazaxıstan Prezidenti K. Tokayev Azərbaycana altı dəfə səfər edib, Prezident İ. Əliyev isə Qazaxıstana beş dəfə səfərdə olub.
Qeyd olunub ki, 8 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan və Ermənistan arasında uzun illər davam edən münaqişəyə son qoyulub. Sülh yolu ilə nizamlanmaya dair tarixi Bəyannamə imzalanıb. Qazaxıstan da sülh prosesinə öz töhfəsini verərək 2024-cü ildə Azərbaycan–Ermənistan danışıqları üçün platforma təqdim edib. Rəmzi və praktiki əhəmiyyət daşıyan fakt ondan ibarətdir ki, 30 il ərzində ilk dəfə Azərbaycan ərazisindən Ermənistana buraxılan yük məhz Qazaxıstan buğdası olub. Tərəflər kommunikasiyaların bundan sonra da açılmasının vacibliyini qeyd ediblər.
2025-ci ilin əhəmiyyətli hadisələrindən biri Azərbaycanın Mərkəzi Asiya liderlərinin zirvə görüşləri formatına tamhüquqlu şəkildə qoşulması olub. Qazaxıstan bu prosesə hərtərəfli dəstək göstərib. Qazaxıstanın lideri Kasım-Jomart Tokayev Azərbaycan mətbuatına verdiyi şərhdə Azərbaycanın C5 + ABŞ formatında iştirakını görməkdən məmnun olacağını bildirib.
Tərəflər birgə investisiya fondunun imkanlarından istifadə etməklə iqtisadi və sənaye kooperasiyasının gücləndirilməsinin zəruriliyini, nəqliyyat-logistika və enerji əməkdaşlığının bundan sonra da inkişaf etməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Həmçinin beynəlxalq və regional gündəliyə dair məsələlər müzakirə edilib. Qazaxıstanın və Azərbaycanın Avrasiya məkanında yeni geosiyasi və geoiqtisadi arxitekturanın formalaşdırılmasında birlikdə fəal iştirak etməsi qeyd olunub.

Посол Казахстана и Помощник Президента Азербайджана обсудили сотрудничество
Посол Казахстана и Помощник Президента Азербайджана обсудили сотрудничество Посол Казахстана и Помощник Президента Азербайджана обсудили сотрудничество
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель встретился с Помощником Президента Азербайджанской Республики по внешней политике Хикметом Гаджиевым. Стороны подвели итоги двустороннего сотрудничества за истекший год и обсудили планы на ближайшую перспективу.
Алим Байель отметил высокую динамику взаимных визитов как важный показатель интенсивности кооперации. За последние три года Президент Казахстана К. Токаев посетил Азербайджан шесть раз, а Президент И. Алиев побывал в Казахстане с пятью визитами.
Было отмечено, что 8 августа 2025 г. поставлена точка в многолетнем конфликте между Азербайджаном и Арменией. Подписана историческая Декларация о мирном урегулировании. Казахстан также внес свой вклад в мирный процесс, предоставив в 2024 году площадку для азербайджано-армянских переговоров. Символическое и практическое значение имеет тот факт, что первым за 30 лет грузом, допущенным в Армению через территорию Азербайджана, стала именно казахстанская пшеница. Стороны отметили важность дальнейшей разблокировки коммуникаций.
Значимым событием 2025 года стало полноценное включение Азербайджана в формат саммитов лидеров Центральной Азии. Казахстан всесторонне содействовал этому процессу. Лидер Казахстана Касым-Жомарт Токаев в комментарии азербайджанской прессе отметил, что был бы рад видеть Азербайджан в формате C5 + США.
Стороны подчеркнули необходимость усиления экономической и промышленной кооперации с использованием совместного инвестиционного фонда, важность дальнейшего развития транспортно-логистического и энергетического сотрудничества. Также были обсуждены вопросы международной и региональной повестки дня. Было отмечено, что Казахстан и Азербайджан вместе активно участвуют в построении новой геополитической и геоэкономической архитектуры на Евразийском пространстве.