https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_430cacc774d05f00df860d130_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin magistratura pilləsində 2025–2026-cı tədris ilindən “Aqrar sığorta” fənninin tədrisinə başlanılıb.
“Aqrar sığorta” fənni çərçivəsində tələbələr müxtəlif təbiət hadisələri və digər amillərin əkin sahələri üçün yaratdığı risklər, həmin risklərin qiymətləndirilməsi, sığorta hadisələrinin araşdırılması və zərərin hesablanması metodikalarını mənimsəyirlər.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda dövlət dəstəyi ilə təqdim olunan aqrar sığorta mexanizmində sığorta hadisələrinin araşdırılması və zərərlərin düzgün hesablanması mühüm əhəmiyyət daşıyır. Zərər çəkmiş təsərrüfatlara sığorta ödənişləri məhz bu hesablamalar əsasında müəyyən edilir.
BDU-da “Aqrar sığorta” fənninin tədrisinə həsr olunmuş açıq dərsdə Biologiya fakültəsinin dekanı, biologiya elmləri doktoru, professor Afət Məmmədova dünyada baş verən iqlim dəyişikliklərinin təbiətə və aqrar sahəyə təsirinə diqqət çəkib. O bildirib ki, təbiət risklərinin düzgün qiymətləndirilməsi kənd təsərrüfatı üçün olduqca vacibdir. Professorun sözlərinə görə, bu fənnin tədrisi fakültə məzunlarının əlavə biliklər əldə etməsinə, onların ixtisas imkanlarının genişlənməsinə və biliklərinin praktik sahələrdə tətbiqinə şərait yaradacaq.
Fənnin bilavasitə tədrisi ilə məşğul olan tanınmış mütəxəssis, müstəqil aqrar sığorta eksperti Zülfü Məmmədov ölkəmizdə tətbiq edilən aqrar sığorta mexanizmi, onun üstünlükləri və kənd təsərrüfatı üçün əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Ekspert qeyd edib ki, son illər iqlim dəyişiklikləri səbəbindən dolu, şiddətli küləklər, quraqlıq və digər təbiət hadisələrinin sayı əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Belə şəraitdə bitkilərə və əkin sahələrinə dəyən zərərin düzgün qiymətləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Açıq dərsdə BDU-nun Biologiya fakültəsinin magistr tələbəsi Aysun Əsədlinin "Məhsuldarlığın təyini metodikası" mövzusunda təqdimatı dinlənilib. Təqdimatda bitki zərərlərinin araşdırılması zamanı görüləcək tədbirlər, onların ardıcıllığı, diqqət yetirilməli əsas məqamlar və digər vacib məsələlər ətraflı izah olunub.
Qeyd edək ki, BDU-da aqrar sığortaya dair sözügedən fənnin gələcəkdə bakalavr pilləsində də tədrisi nəzərdə tutulur. Bu addım ölkənin aparıcı elm ocaqlarından biri olan BDU-da müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasına, onların praktiki təcrübə qazanmasına və aqrar sığorta sistemində fəal iştirakına geniş imkanlar yaradacaq.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_430cacc774d05f00df860d130_o.jpg
На уровне магистратуры биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) с 2025–2026 учебного года началось преподавание предмета «Аграрное страхование».
В рамках предмета «Аграрное страхование» студенты изучают риски, создаваемые различными природными явлениями и другими факторами для сельскохозяйственных угодий, оценку этих рисков, расследование страховых случаев и методы расчета убытков. Следует отметить, что расследование страховых случаев и правильный расчет убытков имеют большое значение в механизме аграрного страхования. Страховые выплаты пострадавшим хозяйствам определяются именно на основе этих расчетов.
На открытом занятии, посвященном преподаванию предмета «Аграрное страхование», декан факультета, профессор Афет Мамедова обратила внимание на влияние изменения климата в мире на природу и сельскохозяйственный сектор. Она отметила, что правильная оценка природных рисков очень важна для сельского хозяйства. По словам профессора, преподавание этого предмета создаст условия для приобретения выпускниками факультета дополнительных знаний, расширения их профессиональных компетенций и применения полученных знаний на практике.
Известный специалист, эксперт по страхованию Зульфу Мамедов, преподающий этот предмет, предоставил информацию о прикладном механизме аграрного страхования, его преимуществах и значении для сельского хозяйства. Эксперт отметил, что количество стихийных бедствий значительно возросло из-за изменения климата. В таких условиях правильная оценка ущерба растениям и обрабатываемым землям имеет особое значение.
На открытом занятии прослушана презентация студентки факультета Айсун Эседли на тему «Методология определения продуктивности».
Отметим, что в будущем предмет «Аграрное страхование» в БГУ планируется преподавать и на уровне бакалавриата.