Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi dənizçilər üçün onlayn təlim imkanı yaradıb
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi dənizçilər üçün onlayn təlim imkanı yaradıb Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi dənizçilər üçün onlayn təlim imkanı yaradıb
Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının (BDT) MSC.560(108) nömrəli qətnaməsi rəhbər tutulmaqla, Beynəlxalq Məcəllənin müvafiq cədvəlinə yeni tələb əlavə edilib. Sözügedən tələb “Zorakılıq və qısnama hallarının, o cümlədən seksual qısnama, bullinq və seksual hücum hallarının qarşısının alınmasına və onlara cavab tədbirlərinin görülməsinə töhfə vermək” mövzusunu əhatə edir.
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin (DDLA) həyata keçirdiyi yeniliyə əsasən “Bütün dənizçilər üçün təhlükəsizlik üzrə tanışlıq, ilkin hazırlıq və təlimat” xüsusi hazırlıq şəhadətnaməsi əldə etmiş şəxslər qeyd olunan yeni tələbə uyğun hissə üzrə biliklərini onlayn formatda artırmaq imkanı əldə edirlər. Dənizçilər DDLA-nın yeni istifadəyə verdiyi “My Cabinet” rəqəmsal platformasına daxil olaraq “Təlimlər bölməsi”ndə müvafiq proqramda iştirak edə və təlimi uğurla başa vurduqdan sonra iştirakla bağlı elektron sertifikat əldə edə bilərlər. Həmin sənəd əsasında “Bütün dənizçilər üçün təhlükəsizlik üzrə tanışlıq, ilkin hazırlıq və təlimat” xüsusi hazırlıq şəhadətnaməsini təlimlərdə iştirak olmadan birbaşa imtahanla yeniləmək imkanı yaranacaq.
Bu hazırlıq üzrə ilk dəfə təlim keçən şəxslər isə yalnız DDLA-nın uyğunluq haqqında şəhadətnamə verdiyi təlim-tədris mərkəzlərində təşkil olunan əyani təlimlərdə iştirak etməlidirlər.
Məlumat üçün bildirək ki, cari il ərzində beynəlxalq tələblərə uyğun dənizçilərin bilik və bacarıqlarının artırılması üçün yeni təlimlərin “My Cabinet” platformasına yerləşdirilməsi  nəzərdə tutulur.
Beynəlxalq standartlara uyğun təlimlərin təşkili və rəqəmsal formada istifadəyə verilməsi Azərbaycan dənizçilərinin daxili və beynəlxalq sularda təhlükəsiz, fasiləsiz və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə fəaliyyət göstərməsinə, dəniz mühitində sağlam və təhlükəsiz iş şəraitinin formalaşdırılmasına, eyni zamanda dənizçilik sektorunda idarəetmənin səmərəliliyinin artırılmasına mühüm töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, istifadəçilər “My Cabinet” platformasına DDLA-nın rəsmi internet səhifəsində təqdim olunan “Şəxsi kabinet” bölməsi, həmçinin birbaşa keçid linki vasitəsilə daxil ola bilərlər.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_236f6e0a675d2bd9f61be6f1e_o.jpg
Based on Resolution No. MSC.560(108) of the International Maritime Organization (IMO), a new requirement has been added to the relevant table of the International Code. This requirement covers the topic of “Contributing to the prevention of and response to violence and harassment, including sexual harassment, bullying, and sexual assault.”
According to the innovation implemented by the State Maritime and Port Agency (SMPA), individuals who have obtained the Special Training Certificate on “Personal Safety and Social Responsibilities / Basic Safety Familiarization, Basic Training and Instruction for All Seafarers” are now given the opportunity to enhance their knowledge in line with the new requirement in an online format. Seafarers can log in to the SMPA’s newly launched “My Cabinet” digital platform, participate in the relevant program under the “Training” section, and upon successful completion of the training, receive an electronic certificate of participation. Based on this document, it will be possible to renew the Special Training Certificate on “Basic Safety Familiarization, Basic Training and Instruction for All Seafarers” directly through an examination, without attending additional training sessions.
Those who are undergoing this training for the first time, however, must participate only in in-person trainings organized at training and education centers that have been issued a certificate of compliance by the SMPA.
For information, it should be noted that within the current year, the placement of new trainings on the “My Cabinet” platform aimed at enhancing seafarers’ knowledge and skills in accordance with international requirements is planned.
The organization of trainings in line with international standards and their availability in digital format will make a significant contribution to ensuring that Azerbaijani seafarers operate safely, continuously, and in compliance with international standards in both domestic and international waters, to the formation of a healthy and safe working environment at sea, and to increasing the efficiency of management in the maritime sector.
It should also be noted that users can access the “My Cabinet” platform through the “Personal Cabinet” section available on the official website of the SMPA, as well as via the direct access link.