“SİMA İmza”nın tərəfdaş sayı 100-ə çatdı
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza vasitəsilə xidmətlərini rəqəmsallaşdıran qurumların sayı 100-ə çatıb. Rəqəmsal imzanın 100-cü tərəfdaşı “Azerconnect” şirkəti olub.
2022-ci ildə istifadəyə verilmiş “SİMA İmza” bu günədək bir çox dövlət və özəl qurumların etibar etdiyi rəqəmsal platformaya çevrilərək vergi, gömrük, ədliyyə, təhsil, səhiyyə, bank, sığorta, onlayn ticarət və s. kimi sahələrdə tətbiq edilməyə başlanılıb.
SİMA  rəqəmsal imza sayəsində vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulub, xidmət göstərənlərin iş yükü və xərcləri azalıb. Hazırda “SİMA İmza”dan Azərbaycan vətəndaşları, Azərbaycanda qanuni əsasla yaşayan əcnəbilər, fərdi sahibkarlar, hüquqi şəxslər və dövlət qurumları istifadə edə bilirlər. İmzanı əldə etmək üçün hər hansı fiziki daşıyıcıya və ya xidmət məntəqəsinə getməyə ehtiyac yoxdur. Sadəcə mobil tətbiqi yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir.
Qeyd edək ki, “SİMA İmza” tətbiqinin yüklənilmə sayı 5.5 milyonu ötüb. SİMA İmza ilə 1000-dən çox elektron xidmətə əlçatanlıq təmin edilib. Yeni nəsil rəqəmsal imza haqqında daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Çağrı Mərkəzi vasitəsilə əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b455e2b7fbd90b2cfc9cc8977_o.jpg
The number of institutions that have digitized their services using the next-generation “SİMA İmza” signature has reached 100. The 100th partner of the digital signature ecosystem is Azerconnect.
Launched in 2022, “SİMA İmza” has become a trusted digital platform for numerous public and private institutions. It is now actively used across a wide range of sectors, including taxation, customs, justice, education, healthcare, banking, insurance, e-commerce, and more.
Through the SİMA digital signature, citizens’ dependence on service centers has been eliminated, while service providers have reduced both workload and operational costs. Currently, “SİMA İmza” is available to Azerbaijani citizens, foreign nationals legally residing in Azerbaijan, individual entrepreneurs, legal entities, and government institutions. There is no need for any physical token or visit to a service point to obtain the signature—simply downloading the mobile application and completing registration is sufficient.
It should be noted that the number of downloads of the “SİMA İmza” application has exceeded 5.5 million. Through SİMA İmza, access to more than 1,000 electronic services has been provided. More detailed information about the new-generation digital signature is available on the sima.az website and via the “157” Call Center.