“SİMA İmza”nın tərəfdaş sayı 100-ə çatdı
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza vasitəsilə xidmətlərini rəqəmsallaşdıran qurumların sayı 100-ə çatıb. Rəqəmsal imzanın 100-cü tərəfdaşı “Azerconnect” şirkəti olub.
2022-ci ildə istifadəyə verilmiş “SİMA İmza” bu günədək bir çox dövlət və özəl qurumların etibar etdiyi rəqəmsal platformaya çevrilərək vergi, gömrük, ədliyyə, təhsil, səhiyyə, bank, sığorta, onlayn ticarət və s. kimi sahələrdə tətbiq edilməyə başlanılıb.
SİMA  rəqəmsal imza sayəsində vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulub, xidmət göstərənlərin iş yükü və xərcləri azalıb. Hazırda “SİMA İmza”dan Azərbaycan vətəndaşları, Azərbaycanda qanuni əsasla yaşayan əcnəbilər, fərdi sahibkarlar, hüquqi şəxslər və dövlət qurumları istifadə edə bilirlər. İmzanı əldə etmək üçün hər hansı fiziki daşıyıcıya və ya xidmət məntəqəsinə getməyə ehtiyac yoxdur. Sadəcə mobil tətbiqi yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir.
Qeyd edək ki, “SİMA İmza” tətbiqinin yüklənilmə sayı 5.5 milyonu ötüb. SİMA İmza ilə 1000-dən çox elektron xidmətə əlçatanlıq təmin edilib. Yeni nəsil rəqəmsal imza haqqında daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Çağrı Mərkəzi vasitəsilə əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b455e2b7fbd90b2cfc9cc8977_o.jpg
Количество организаций, цифровизировавших свои услуги с помощью нового поколения цифровой подписи SİMA, достигло 100. 100-м партнёром цифровой подписи стала компания Azerconnect.
Запущенная в 2022 году, «SİMA İmza» на сегодняшний день превратилась в надёжную цифровую платформу, которой доверяют многочисленные государственные и частные структуры. Она уже применяется в таких сферах, как налогообложение, таможня, юстиция, образование, здравоохранение, банковский сектор, страхование, электронная коммерция и других.
Благодаря цифровой подписи SİMA устранена зависимость граждан от сервисных центров, а также снижены рабочая нагрузка и расходы поставщиков услуг. В настоящее время «SİMA İmza» доступна гражданам Азербайджана, иностранным гражданам, законно проживающим в Азербайджане, индивидуальным предпринимателям, юридическим лицам и государственным органам. Для получения подписи не требуется физический носитель или посещение сервисного пункта — достаточно загрузить мобильное приложение и пройти регистрацию.
Отметим, что количество загрузок приложения «SİMA İmza» превысило 5,5 миллиона. Посредством «SİMA İmza» обеспечен доступ более чем к 1 000 электронным услугам. Более подробную информацию о цифровой подписи нового поколения можно получить на сайте sima.az, а также через Call-центр «157».