https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b3c56b28fa314d9e78a6a2a07_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrası bayram günləri üçün kosmik hava proqnozunu açıqlayıb.
Kafedranın məlumatına görə, hazırda Günəş aktivliyi orta səviyyədədir. Günəş səthində müxtəlif bölgələrdə M sinif (R1-R2- radiosiqnalların yayılmasında əngəllər yarada bilən) alışmalar olsa da, bunun Yerə təsiri olmayacaq. Mövcud koronoqraf görüntülərində Yerə yönəlmiş tac kütlə atılması müşahidə edilməyib. Digər sinif alışmaların olma ehtimalı çox azdır.
Geomaqnit qasırğanın gücünü göstərən Kp əmsalı dekabrın 31-i, yanvarın 1-7-də aşağı səviyyədə - 1-4 intervalında olacaq. Bu da geomaqnit sahənin fon səviyyəsində olacağını göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b3c56b28fa314d9e78a6a2a07_o.jpg
Кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) обнародовала прогноз космической погоды на праздничные дни.
По данным кафедры, солнечная активность в настоящее время находится на среднем уровне. Хотя на поверхности Солнца наблюдаются вспышки класса М (R1-R2, которые могут мешать распространению радиосигналов), это не повлияет на Землю. Корональных выбросов массы, направленных на Землю, не наблюдалось. Вероятность вспышек других классов очень низка.
Коэффициент Kp, указывающий на силу геомагнитной бури, 31 декабря и 1-7 января будет на низком уровне — в диапазоне 1-4. Это указывает на то, что геомагнитное поле будет на фоновом уровне.