https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b3e846e87ee677c40d83c2b3a_o.jpg
Qlobal biznes dünyasının ən nüfuzlu tribunalarından olan “Forbes Middle East” jurnalı bu dəfə diqqətini Azərbaycanın sürətlə dəyişən iqtisadi mənzərəsinə yönəldib. Bir ekosisteminin baş icraçı direktoru, Kapital Bank-ın Müşahidə Şurasının sədri Fərid Məmmədov nüfuzlu nəşrdə dərc olunan məqaləsində Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun yüksəlişi və ölkənin regional innovasiya habına çevrilməsi vizyonunu təqdim edib. Məqalə sadəcə bir iqtisadi təhlil deyil, eyni zamanda Azərbaycanın qlobal rəqəmsal arenadakı yeni yerinin manifesti xarakteri daşıyır.
Yazıda Fərid Məmmədov ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi fonunda maliyyə texnologiyalarının oynadığı həlledici rolu xüsusi vurğulayıb. O qeyd edib ki, Azərbaycan artıq resurs əsaslı iqtisadiyyatdan, bilik və texnologiya əsaslı yeni bir eraya keçid edir. Bu transformasiyanın dəstəkçilərindən biri də insanların həyat tərzini kökündən dəyişən, bankçılıq və gündəlik xidmətləri vahid çətir altında birləşdirən Qafqazın ilk tam inteqrasiyalı rəqəmsal ekosistemi olan Bir ekosistemidir. Müəllif məqaləsində rəqəmsal həllərin sadəcə biznes proseslərini deyil, cəmiyyətin maliyyə vərdişlərini necə müsbətə doğru dəyişdiyini qlobal auditoriyanın diqqətinə çatdırır.
Məqalənin ən yaddaqalan məqamlarından biri Fərid Məmmədovun gələcək vizyonu ilə bağlıdır: “Bizim hədəfimiz rəqəmsal xidmətlər təklif etməklə yanaşı, sərhədləri aşan və qlobal bazarlara inteqrasiya edə bilən dayanıqlı texnoloji infrastruktur qurmaqdır. Bu gün Azərbaycan regionda rəqəmsal inkişafın əsas liderlərindən biri kimi çıxış edir və innovasiya ixrac edən ölkəyə çevrilmək yolundadır”. Qeyd edək ki, Forbes nəşrində yer alan bu fikirlər Azərbaycanın investisiya cəlbediciliyini və texnoloji potensialını beynəlxalq işgüzar dairələrə çatdırmaq baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b3e846e87ee677c40d83c2b3a_o.jpg
Forbes Middle East, one of the most influential platforms in the global business world, has turned its spotlight on Azerbaijan’s rapidly changing economic landscape. In a featured article for the prestigious publication, Farid Mammadov, CEO of Bir Ecosystem and Chairman of the Supervisory Board of Kapital Bank, presented a vision for the rise of Azerbaijan’s non-oil sector and the country's transformation into a regional innovation hub. The article serves not merely as an economic analysis, but as a manifesto for Azerbaijan’s new position in the global digital arena.
In the piece, Farid Mammadov emphasizes the crucial role of financial technologies in diversifying the national economy. He notes that Azerbaijan is transitioning from a resource-based economy to a new era driven by knowledge and technology. A key driver of this transformation is the Bir Ecosystem – the first fully integrated digital ecosystem in the Caucasus – which is fundamentally changing lifestyles by uniting banking and daily services under a single umbrella. The author highlights to a global audience how digital solutions are positively shifting societal financial habits, going beyond simply optimizing business processes.
One of the most compelling points in the article is Farid Mammadov’s vision for the future: “Our goal is not only to offer digital services but also to build a resilient technological infrastructure capable of crossing borders and integrating into global markets. Today, acting as one of the key leaders of digital development in the region, Azerbaijan is on the path to becoming a country that exports innovation.”
These insights, featured in Forbes, hold strategic importance in conveying Azerbaijan’s investment appeal and technological potential to international business circles.