https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b3e846e87ee677c40d83c2b3a_o.jpg
Qlobal biznes dünyasının ən nüfuzlu tribunalarından olan “Forbes Middle East” jurnalı bu dəfə diqqətini Azərbaycanın sürətlə dəyişən iqtisadi mənzərəsinə yönəldib. Bir ekosisteminin baş icraçı direktoru, Kapital Bank-ın Müşahidə Şurasının sədri Fərid Məmmədov nüfuzlu nəşrdə dərc olunan məqaləsində Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun yüksəlişi və ölkənin regional innovasiya habına çevrilməsi vizyonunu təqdim edib. Məqalə sadəcə bir iqtisadi təhlil deyil, eyni zamanda Azərbaycanın qlobal rəqəmsal arenadakı yeni yerinin manifesti xarakteri daşıyır.
Yazıda Fərid Məmmədov ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi fonunda maliyyə texnologiyalarının oynadığı həlledici rolu xüsusi vurğulayıb. O qeyd edib ki, Azərbaycan artıq resurs əsaslı iqtisadiyyatdan, bilik və texnologiya əsaslı yeni bir eraya keçid edir. Bu transformasiyanın dəstəkçilərindən biri də insanların həyat tərzini kökündən dəyişən, bankçılıq və gündəlik xidmətləri vahid çətir altında birləşdirən Qafqazın ilk tam inteqrasiyalı rəqəmsal ekosistemi olan Bir ekosistemidir. Müəllif məqaləsində rəqəmsal həllərin sadəcə biznes proseslərini deyil, cəmiyyətin maliyyə vərdişlərini necə müsbətə doğru dəyişdiyini qlobal auditoriyanın diqqətinə çatdırır.
Məqalənin ən yaddaqalan məqamlarından biri Fərid Məmmədovun gələcək vizyonu ilə bağlıdır: “Bizim hədəfimiz rəqəmsal xidmətlər təklif etməklə yanaşı, sərhədləri aşan və qlobal bazarlara inteqrasiya edə bilən dayanıqlı texnoloji infrastruktur qurmaqdır. Bu gün Azərbaycan regionda rəqəmsal inkişafın əsas liderlərindən biri kimi çıxış edir və innovasiya ixrac edən ölkəyə çevrilmək yolundadır”. Qeyd edək ki, Forbes nəşrində yer alan bu fikirlər Azərbaycanın investisiya cəlbediciliyini və texnoloji potensialını beynəlxalq işgüzar dairələrə çatdırmaq baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b3e846e87ee677c40d83c2b3a_o.jpg
Одно из самых авторитетных изданий глобального делового сообщества – Forbes Middle East – на этот раз обратило внимание на стремительно меняющийся экономический ландшафт Азербайджана. В статье, опубликованной в престижном журнале, генеральный директор экосистемы Bir, председатель Наблюдательного совета Kapital Bank Фарид Мамедов представил свое видение роста ненефтяного сектора страны и трансформации Азербайджана в региональный инновационный хаб. Материал носит не только аналитический характер, но и выступает своего рода манифестом нового места Азербайджана на глобальной цифровой арене.
В публикации Фарид Мамедов особо подчеркивает ключевую роль финансовых технологий в процессе диверсификации национальной экономики. По его словам, Азербайджан уверенно переходит от ресурсной модели развития к новой эпохе, основанной на знаниях и технологиях. Одним из драйверов этой трансформации стала экосистема Bir – первая на Кавказе полностью интегрированная цифровая экосистема, объединяющая банковские и повседневные сервисы под единым цифровым пространством и кардинально меняющая образ жизни людей. Автор обращает внимание международной аудитории на то, как цифровые решения не только оптимизируют бизнес-процессы, но и формируют более устойчивые и современные финансовые привычки в обществе.
Одним из самых запоминающихся моментов статьи стало высказывание Фарида Мамедова о стратегическом видении будущего: «Наша цель – не просто предлагать цифровые сервисы, а выстраивать устойчивую технологическую инфраструктуру, способную выходить за пределы национальных границ и интегрироваться в глобальные рынки. Сегодня Азербайджан выступает одним из лидеров цифрового развития в регионе и уверенно движется к статусу страны-экспортёра инноваций».
Отметим, что публикация в Forbes Middle East имеет стратегическое значение с точки зрения продвижения инвестиционной привлекательности Азербайджана и демонстрации его технологического потенциала международным деловым кругам.