https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_3f69fa4ae72fdc32f1436be61_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin Psixologiya kafedrasının müəllimləri Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunun Elm-Tədris Mərkəzində keçirilən icbari təlim proqramı çərçivəsində mühazirə deyiblər.
Psixologiya kafedrasının dosenti, psixologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yamən Vəliyeva “Dindirmənin psixoloji tərəfləri” mövzusunda mühazirə keçib. Mühazirədə dindirmə prosesində psixoloji amillərin rolu, ünsiyyət və davranış mexanizmləri, emosional tənzimləmə və psixoloji təsir vasitələrinin elmi əsasları ətrafında təhlillər aparılıb. Dindirmə prosesində subyektiv və obyektiv faktorların qarşılıqlı təsiri, eləcə də psixoloji yanaşmaların hüquqi praktikada tətbiq imkanları akademik baxımdan şərh edilib.
Keçirilən növbəti təlimdə isə Psixologiya kafedrasının müəllimi, eklektik psixoterapiyanın supervayzeri David Poladov "Təzyiq altında qərarvermə" mövzusunda danışıb. Təlimdə qərarvermə proseslərinin psixoloji strukturu, stres və təzyiq şəraitində idrak mexanizmlərinin dəyişməsi, koqnitiv qərəzlərin formalaşması və bu proseslərin süni intellekt əsaslı qərarvermə sistemləri ilə əlaqəsi elmi müstəvidə təhlil olunub. Mühazirə çərçivəsində insan psixologiyası ilə müasir texnoloji yanaşmaların qarşılıqlı əlaqəsi, eləcə də analitik sistemlərin qərarvermə proseslərində rolu nəzəri və tətbiqi aspektlərdən izah edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_3f69fa4ae72fdc32f1436be61_o.jpg
Преподаватели факультета социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) прочитали лекции в рамках обязательной учебной программы, проходившей в Научно-учебном центре Генеральной прокуратуры.
Лекция на тему «Психологические аспекты допроса» была прочитана доцентом кафедры психологии Ямен Велиевой. В лекции был проанализирован роль психологических факторов в процессе допроса, коммуникативно-поведенческие механизмы, эмоциональная регуляция и научные основы инструментов психологического воздействия. С научной точки зрения были рассмотрены взаимовлияние субъективных и объективных факторов в процессе допроса, а также возможности применения психологических подходов в юридической практике.
На следующем тренинге преподаватель кафедры психологии Давид Поладов выступил на тему «Принятие решений под давлением». В ходе тренинга на научном уровне был проведен анализ психологической структуры процессов принятия решений, изменений когнитивных механизмов в условиях стресса и давления, формирования когнитивных искажений, а также связи этих процессов с системами принятия решений на основе искусственного интеллекта. Объяснена взаимосвязь человеческой психологии и современных технологических подходов, а также роль аналитических систем в процессах принятия решений с теоретической и прикладной точек зрения.