Avropa İttifaqı və BMTİP Azərbaycanda sosial sahibkarlıq üzrə siyasətlərin müzakirəsinə start verir
Avropa İttifaqı və BMTİP Azərbaycanda sosial sahibkarlıq üzrə siyasətlərin müzakirəsinə start verir Avropa İttifaqı və BMTİP Azərbaycanda sosial sahibkarlıq üzrə siyasətlərin müzakirəsinə start verir
Bakı, 24 fevral 2022-ci il –  Avropa İttifaqı (Aİ) və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda sosial sahibkarlığın inkişafına dəstək məqsədilə sahə üzrə siyasətlərin müzakirələrinə başlayır.
Bu istiqamətdə, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi çərçivəsində “Sosial sahibkarlıq siyasətləri – qlobal mənzərə” vebinarı təşkil olunub. Vebinarın məqsədi ölkədə sosial sahibkarlıq ekosisteminin inkişafı üçün siyasət dialoquna başlamaqdır. Sözügedən vebinar sahə üzrə siyasi çərçivənin müxtəlif aspektlərini, sosial sahibkarlıq üzrə anlayışlar, sosial müəssisələr üçün biznes modellər və çətinliklər, o cümlədən siyasətlərin inkişafı istiqamətində ən yaxşı təcrübələrin müzakirəsini əhatə edib.
Tədbir sosial sahibkarlar, rəsmi şəxslər, bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələri, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları, biznesə dəstək qurumları, beynəlxalq və yerli ekspertlər, həmçinin sahə üzrə digər mütəxəssisləri bir araya gətirib.
“Vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları, sosial sahibkarlıq vasitəsilə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında əsas tərəflərə çevrilə bilərlər. Bunun üçün sosial sahibkarların inkişafına şərait yaradan qanuni çərçivəyə ehtiyac var. Həmçinin, sosial sahibkarların doğru seçimlər edə bilməsi üçün onların potensiallarının artırılması və dəstəklənməsi lazımdır. Bu layihə, sözügedən iki məsələnin həllinə də yönələcək”, deyə Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin Əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Viktor Boykov tədbirdə bildirib.
“Sahibkarlıq - dayanıqlı inkişaf üçün vacib təşviqedici amil ola bilər. Xüsusilə, sosial sahibkarlar bazar imkanlarını araşdırmağa və iqtisadi, sosial və ətraf mühitlə bağlı çətinliklərə yenilikçi və dayanıqlı həll yolları yaratmağa yönəlirlər. Bu səbəbdən, biz inanırıq ki, sosial sahibkarlar 2030-cu il Gündəliyi, eləcə də Azərbaycanda dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında töhfə verməkdə mühüm rola sahibdirlər”, BMTİP-nin Azərbaycandakı Rezident nümayəndəsinin müavini Çaru Bist vurğulayıb.
Vebinar zamanı sosial sahibkarlıq siyasətləri üzrə ekspertlər öz təcrübələrini, habelə müxtəlif ölkələrdəki ekosistemlərə dair oxşar və fərqli cəhətləri paylaşıblar. İştirakçılar yerli sosial sahibkarlıq hekayəsi barədə də ətraflı öyrəniblər.
İlkin tədbirin davamı olaraq, layihə müəyyən mövzular üzrə daha interaktiv seminarların keçirilməsini nəzərdə tutur. Burada iştirakçılar sosial sahibkarlıq sahəsi üzrə siyasət sənədlərinin hazırlanması prosesinə birbaşa töhfə verə biləcəklər.
Qeyd edilməlidir ki, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi bu layihə, BMTİP tərəfindən həyata keçirilir. Layihə - siyasətlərin formalaşdırılması, yerli inkişafa dəstək və sosial innovasiyanın təşviqi sahələrində
VCT-lərin iştirakının artırılması məqsədilə təşkilatların potensialının gücləndirilməsini hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_3ae7052a92c9e2b59df65c3f7_o.jpg
Baku, 24 February 2022 – The European Union (EU) and UNDP launch policy discussions to support development of social entrepreneurship in Azerbaijan.
‘Social Enterprise Policy – a Global Landscape’ webinar was held as part of the EU-funded ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project. The webinar intended to kick-off a policy dialogue aimed at advancing social enterprise ecosystem in Azerbaijan. The webinar covered various aspects of policy framework ranging from definitions and business models of social enterprises to challenges and best practices in policy development.
The event brought together over 100 people from a wide range of stakeholders including social entrepreneurs, high-level officials, government representatives, civil society organisations (CSOs), business support agencies, international and local experts, and other ecosystem players.
“Through social entrepreneurship CSOs can become key players in achieving sustainable development goals (SDGs). For this there is a need of a legal framework that enables social entrepreneurs to thrive. Also, there is a need to build capacities of social entrepreneurs so they can make the right choices. This project will address these two challenges as well”, mentioned Victor Bojkov, the Head of the Cooperation Department of the EU Delegation to Azerbaijan.
“Entrepreneurship can be an important driver for sustainable development. Especially social entrepreneurs aim to explore market opportunities and to create innovative sustainable solutions for economic, social, and environmental challenges. Thus, we strongly believe that social entrepreneurs have a key role to play in contributing to advancing the 2030 Agenda and contributing to the SDGs in Azerbaijan”, said Charu Bist, UNDP Deputy Resident Representative.
During the webinar, a panel of international social enterprise policy experts shared their learnings and experiences, and showcased differences and similarities of social enterprise ecosystems in various countries. The participants also learnt about a story of a local social entrepreneur from Azerbaijan.
Following this introductory event, the project will host more focused and interactive workshops where participants will have a chance to contribute to the development of policy papers in the area of social entrepreneurship.
This project is funded by the EU and implemented by UNDP, and it aims to help increase CSOs capacities to engage in policy-making processes, foster local development, and promote social entrepreneurship and social innovation.