https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a0b5d96235e36a799cf17bae6_o.jpg
Qarabağ Zəfərinin 5 illiyinin qeyd edildiyi 2025-ci il dünya azərbaycanlılarının yaddaşına qürur, birlik və milli ruh ili kimi həkk olunub. Soydaşlarımız Zəfərimizlə bağlı 81 ölkədə 100-ə yaxın tədbir təşkil etməklə Azərbaycanın onlar üçün misilsiz qürur mənbəyi olduğunu, yola saldığımız ilin tariximizin unudulmaz mərhələsinə çevrildiyini nümayiş etdiriblər.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin ənənəyə uyğun 31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təşkil etdiyi “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı videokonfransda Zəfər ilinin ruhu hiss olunub, görüş soydaşlarımızda Vətənə olan sonsuz sevginin parlaq təzahürünə çevrilib.
Görüşdə 86 ölkədən 1000-ə yaxın soydaşımız iştirak edib.
Videokonfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və şəhidlərin əziz xatirəsinin yad olunması ilə başlayıb.
DİDK sədri Fuad Muradov soydaşlarımızı salamlayıb, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi diaspor siyasətinin uğurlu nəticələrindən danışıb, diasporumuzun 2025-ci ildə birlik və iradəsini, milli gücünü bir daha dünyaya nümayiş etdirdiyini qeyd edib.
Konfransda komitənin və Azərbaycan diasporunun 2025-ci ildəki fəaliyyətini əks etdirən videohesabat təqdim olunub, xaricdəki icmalarımızı fərqləndirən, fəaliyyətlərinə dəyər qatan layihələr barədə danışılıb. Nəzərə çatdırılıb ki, hazırda dünyanın 20 ölkəsində 31 Azərbaycan Evi, 15 Koordinasiya Şurası, yüzlərlə diaspor təşkilatı, 24 ölkədə 90-dan çox həftəsonu Azərbaycan məktəbi, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan Qarabağ adlı həftəsonu məktəbləri uğurla fəaliyyət göstərir.
Soydaşlarımız Prezident İlham Əliyevi doğum günü münasibətilə təbrik edib, dünya azərbaycanlılarına daim həssas münasibət və qayğı göstərən dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildirib, hər zaman Azərbaycanın və onun siyasi rəhbərliyinin yanında olduqlarını bəyan ediblər.
Çıxış edənlər dünya azərbaycanlılarının birlik və həmrəylik içində, koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərdiklərini, Zəfərin 5 iliyinin hər bir soydaşımız üçün qürurun, sevincin və milli birliyin zirvəsi olduğunu dilə gətirib, həmrəylik və sülh çağırışlarını səsləndiriblər. Dünya azərbaycanlıları 2026-cı ilin yeni ideyalar, yeni məqsədlər və yeni başlanğıclar ili olacağına ümidlərini ifadə ediblər.
Daha sonra Azərbaycan dilinin və mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliğinə, Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə verilən mühüm töhfələrə, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrinin inkişafındakı səmərəli işlərinə görə bir qrup diaspor üzvü “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə təltif olunub.
Görüşdə Azərbaycan mədəniyyətini dünyada tanıtdıran diaspor üzvlərinin iştirakı ilə müxtəlif musiqi nömrələri nümayiş olunub, soydaşlarımızı birliyə, həmrəyliyə çağıran Diaspor Himni səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a0b5d96235e36a799cf17bae6_o.jpg
2025 год, когда отмечалось 5-летие Победы в Карабахе, остался в памяти азербайджанцев мира, как год гордости, единства и национального духа. Организовав в 81 стране около 100 мероприятий, посвященных Победе, наши соотечественники продемонстрировали, что Азербайджан является для них источником несравненной гордости, что уходящий год стал незабываемым этапом нашей истории.
На видеоконференции под названием “Будем едины и солидарны!”, которую Государственный комитет Азербайджанской Республики по работе с диаспорой по традиции организовал по случаю 31 декабря – Дня солидарности азербайджанцев мира, ощущался дух года Победы, встреча превратилась в яркое олицетворение бесконечной любви наших соотечественников к Родине.
Во встрече приняли участие около 1000 наших соотечественников из 86 стран.
Видеоконференция началась с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и почтения светлой памяти шехидов.
Председатель ГКРД Фуад Мурадов, поприветствовав гостей, говорил об успешных результатах диаспорской политики, осуществляемой Президентом Ильхамом Алиевым, подчеркнул, что в 2025 году наша диаспора еще раз продемонстрировала миру единство и волю, национальную мощь.
На конференции был представлен видеоотчет, отражающий деятельность комитета и азербайджанской диаспоры в 2025 году, доведены до внимания проекты, отличающие наши сообщества за рубежом, свидетельствующие об их продуктивной деятельности. Отмечено, что в настоящее время в 20 странах мира успешно действуют 31 Дом Азербайджана, 15 координационных советов, сотни диаспорских организаций, а в 24 странах - более 90 азербайджанских воскресных школ, а также воскресные школы "Карабах", созданные по инициативе Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой.
Наши соотечественники поздравили Президента Ильхама Алиева с днем рождения, поблагодарили главу государства, постоянно проявляющего чуткое отношение к азербайджанцам мира и заботу о них, заявили, что всегда находятся рядом с Азербайджаном и его политическим руководством.
Выступавшие констатировали, что азербайджанцы мира осуществляют координированную деятельность, демонстрируя единство и солидарность, что 5-летие Победы – вершина, гордости, радости и национального единства для всех наших соотечественников, призывали к солидарности и миру. Азербайджанцы мира выразили надежду, что 2026 год станет годом новых идей, новых целей и новых начинаний.
Затем группа членов диаспоры за продвижение азербайджанского языка и культуры в зарубежных странах, важный вклад в деятельность азербайджанской диаспоры, плодотворную работу в области развития двусторонних и многосторонних связей нашей страны на международной арене была награждена медалью Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
На встрече были представлены различные музыкальные номера с участием членов диаспоры, популяризирующих в мире азербайджанскую культуру, прозвучал гимн диаспоры, призывающий наших соотечественников к единству и солидарности.