https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b73de84eb0761d74b0ac3ba22_o.jpg
29 dekabr tarixində Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Vəcihə Səmədova adına Sərgi salonunda Azərbaycan rəssamlarının əsərlərindən ibarət “İlin ən yaxşı əsəri” adlı yekun sərgi təşkil olunmuşdu.
Sərgidə Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı üzvlərinin 50-dən çox əsəri, o cümlədən rəngkarlıq, qrafika, heykəltəraşlıq və dekorativ-tətbiqi sənət əsərləri nümayiş etdirilib.
Sərgini açıq elan edən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Azərbaycanın Xalq rəssamı, professor Fərhad Xəlilov rəssamları qarşıdan gələn 31 dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi günü və Yeni ilin gəlişi münasibətilə təbrik etdi və sərgi haqda ətraflı məlumat verdi. Sərginin təşkili ilə bağlı təşkilat komitəsi tərəfindən seçilmiş İlin ən yaxşı əsəri seçilmiş rəssamı elan olundu və ona Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sertifikatı və mükafatı təqdim olundu. Bundan sonra Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının rəhbər heyəti və rəssalmarın birgə sərgiyə baxışı baş tutdu.
2025-ci ilin ən yaxşı əsərinin müəllifi istedadlı rəssam Nizami Atayevin “Toy” adlı rəngkarlıq əsəri seçilmişdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b73de84eb0761d74b0ac3ba22_o.jpg
29 декабря в выставочном зале Союза художников Азербайджана имени Ваджии Самедовой прошла итоговая выставка «Лучшая работа года», на которой были представлены произведения азербайджанских художников.
На выставке было представлено более 50 работ членов Союза Художников Азербайджана: живопись, графика, скульптура, произведения декоративно-прикладного искусства.
Открывая выставку, председатель Союза художников Азербайджана, Народный художник Азербайджана, профессор Фархад Халилов поздравил художников с приближающимся 31 декабря, Международным днем солидарности азербайджанцев, и Новым годом, а также предоставил подробную информацию о выставке. Художник, выбранный организационным комитетом выставки, был объявлен победителем в номинации «Лучшая работа года» и получил сертификат и приз от Союза художников Азербайджана. После этого руководство Союза художников Азербайджана и художники совместно осмотрели выставку.