https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7b7bfec5bb975034d74d189e2_o.jpg
Energetika Nazirliyində növbəti enerji auditoru ixtisası attestatının təqdim olunması məqsədilə görüş keçirilib. Görüşdə iştirak edən energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov “MSN Enerji Xidmətləri” MMC-nin nümayəndəsi Ağaliyev Nicat Namiq oğluna binalarda (qurğularda) enerji auditinin həyata keçirilməsi üzrə ixtisas attestatını təqdim edib.
Nazir müavini enerji auditlərinin enerji səmərəliliyinin artırılmasında və enerjidən daha səmərəli istifadə yollarının müəyyənləşdirilməsində mühüm rolunu vurğulayıb. Eyni zamanda, iştirakçılar qanunvericiliyin tələbləri, attestasiyadan keçmiş auditorların bu tələblərin icrasındakı rolu, məcburi enerji auditi subyektləri üzrə mövcud proseslər və qarşıda duran vəzifələr ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Nicat Ağaliyevə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulanıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Qanunundan irəli gələn tələblərə uyğun olaraq 18-19 dekabr tarixlərində təsərrüfat subyektlərində və binalarda enerji auditinin həyata keçirilməsi ixtisas kateqoriyaları üzrə növbəti attestasiya keçirilib. Hər iki ixtisas kateqoriyası üzrə ümumilikdə beş nəfərin iştirak etdiyi attestasiyalarda yalnız bir nəfər – Ağaliyev Nicat Namiq oğlu uğur qazanaraq ixtisas attestatına layiq görülüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7b7bfec5bb975034d74d189e2_o.jpg
A meeting was held at the Ministry of Energy to present the next qualification certificate for an energy auditor. During the meeting, Deputy Energy Minister Elnur Soltanov presented a qualification certificate for conducting energy audits in buildings (facilities) to Nicat Agaliyev, a representative of MSN Energy Services LLC.
The Deputy Minister emphasized the important role of energy audits in increasing energy efficiency and identifying more efficient ways of using energy. At the same time, the participants exchanged views on the requirements of the legislation, the role of certified auditors in implementing these requirements, the existing processes related to entities subject to mandatory energy audits, and the tasks ahead. Nicat Agaliyev was wished success in his future activities.
In accordance with the requirements arising from the Law of the Republic of Azerbaijan onEfficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency, the next certification was conducted on 18–19 December for the professional categories of conducting energy audits in economic entities and buildings. A total of five individuals participated in the certifications across both professional categories, and Nicat Agaliyev successfully passed and was awarded the qualification certificate.