Niderland parlamenti və Ermənistanın Haaqadakı səfirliyi qarşısında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı aksiyalar keçirilib
Niderland parlamenti və Ermənistanın Haaqadakı səfirliyi qarşısında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı aksiyalar keçirilib Niderland parlamenti və Ermənistanın Haaqadakı səfirliyi qarşısında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı aksiyalar keçirilib
Niderlandın Haaqa şəhərində Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar silsilə aksiyalar keçirilib.
Aksiyalar Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Ana Vətən” Avropa Azərbaycanlı Qadınlar Birliyinin və Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin təşkilatçılığı ilə Niderland parlamenti və Ermənistanın Haaqadakı səfirliyi qarşısında baş tutub. Aksiyalarda Azərbaycan-Niderland “Odlar Yurdu” Cəmiyyəti də iştirak edib.
Üç saatdan çox davam edən aksiyalar zamanı 30 ağ stulun üzərində “Xocalıya Ədalət!” şüarı yazılmış posterlər nümayiş olunub və Xocalı soyqırımının ildönümləri rəqəmlərlə (1-dən 30-dək) göstərilib. Ağ rəng Niderlandda  matəm və etiraz rəmzi olduğu üçün aksiyaçılar bu vasitə ilə Niderland parlamentindən Xocalı soyqırımına hüquqi-siyasi qiymətin verilməsini tələb ediblər. Ermənistan səfirliyinin önündə isə Xocalı soyqırımının bəşəri cinayət olduğuna diqqət cəlb edilib.
Bundan başqa, Azərbaycan icması növbəti dəfə Xocalı soyqırımının tanınması məqsədilə petisiya imzalayaraq Niderland parlamentinə və müvafiq dövlət qurumlarına ünvanlayıb.
Aksiyalar Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən gerçəkləşdirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat kampaniyası çərçivəsində baş tutub.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_edd01d4b2b2b9fb71903e35d4_o.jpg
В нидерландском городе Гаага проведена серия акций в связи с 30-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
Aкции были организованы Объединением азербайджанских женщин Европы “Aна Ветен” и Конгрессом азербайджанцев Бенилюкса при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой перед парламентом Нидерландов и посольством Армении в Гааге. В мероприятиях приняло участие также Aзербайджано-нидерландское общество “Oдлар Юрду”.
В ходе акций, продолжавшихся более трех часов, на 30 белых стульях демонстрировались постеры с лозунгом “Справедливость к Ходжалы!” и цифрами были указаны годовщины Ходжалинского геноцида (от 1 до 30). Белый цвет символизирует в Нидерландах скорбь и протест, поэтому участники акции таким образом потребовали у парламента Нидерландов дать политико-правовую оценку Ходжалинскому геноциду. А перед посольством Армении внимание было привлечено к тому, что Ходжалинский геноцид является преступлением против человечества.
Кроме того, азербайджанская община, в очередной раз подписав петицию с целью признания Ходжалинского геноцида, направила ее парламенту Нидерландов и соответствующим государственным структурам.
Aкции состоялись в рамках международной пропагандистской кампании “Справедливость к Ходжалы!”, проводимой с 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.