Niderland parlamenti və Ermənistanın Haaqadakı səfirliyi qarşısında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı aksiyalar keçirilib
Niderland parlamenti və Ermənistanın Haaqadakı səfirliyi qarşısında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı aksiyalar keçirilib Niderland parlamenti və Ermənistanın Haaqadakı səfirliyi qarşısında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı aksiyalar keçirilib
Niderlandın Haaqa şəhərində Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar silsilə aksiyalar keçirilib.
Aksiyalar Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Ana Vətən” Avropa Azərbaycanlı Qadınlar Birliyinin və Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin təşkilatçılığı ilə Niderland parlamenti və Ermənistanın Haaqadakı səfirliyi qarşısında baş tutub. Aksiyalarda Azərbaycan-Niderland “Odlar Yurdu” Cəmiyyəti də iştirak edib.
Üç saatdan çox davam edən aksiyalar zamanı 30 ağ stulun üzərində “Xocalıya Ədalət!” şüarı yazılmış posterlər nümayiş olunub və Xocalı soyqırımının ildönümləri rəqəmlərlə (1-dən 30-dək) göstərilib. Ağ rəng Niderlandda  matəm və etiraz rəmzi olduğu üçün aksiyaçılar bu vasitə ilə Niderland parlamentindən Xocalı soyqırımına hüquqi-siyasi qiymətin verilməsini tələb ediblər. Ermənistan səfirliyinin önündə isə Xocalı soyqırımının bəşəri cinayət olduğuna diqqət cəlb edilib.
Bundan başqa, Azərbaycan icması növbəti dəfə Xocalı soyqırımının tanınması məqsədilə petisiya imzalayaraq Niderland parlamentinə və müvafiq dövlət qurumlarına ünvanlayıb.
Aksiyalar Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən gerçəkləşdirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat kampaniyası çərçivəsində baş tutub.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_edd01d4b2b2b9fb71903e35d4_o.jpg
A number of rallies on the 30th anniversary of the Khojaly Genocide was held in The Hague, the Netherlands. Rallies were held in in front of the Armenian Embassy in The Hague and Dutch Parliament with the support of the State Committee on Work with Diaspora and with the organizational support of the European Azerbaijani Women's Union "Motherland” and Benelux Azerbaijanis Congress. Members of Azerbaijan-Netherlands "Land of Fire" Society also attended the rallies.
Posters with slogans “Justice for Khojaly” on 30 white chairs were demonstrated at the rally that lasted more than three hours. In the Netherlands, white color symbolizes “tragedy and protest”. That’s why rally attendees tried to draw attention to the Khojaly Genocide in this way.
The rally in front of the Armenian Embassy drew attention to the fact that the Khojaly Genocide is the crime against humanity.
The Azerbaijani community has once again signed a petition in regard to the recognition of the Khojaly Genocide and addressed it to the Dutch parliament and relevant government agencies.
Rally was held within the framework of "Justice for Khojaly!" international awareness campaign initiated by Leyla Aliyeva, vice-president of the Heydar Aliyev Foundation since 2008.