https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_aa1a3a6030bc89e2b11d3761d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) təşkilatçılığı, Türkiyənin Konya Texniki Universiteti, Qazaxıstanın Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universiteti, Satbayev adına Qazax Milli Tədqiqat Texniki Universiteti, Özbəkistanın Geologiya Elmləri Universiteti, Rumıniyanın Kənd Təsərrüfatı Elmləri və Baytarlıq Təbabəti Banats Universitetinin elmi tərəfdaşlığı ilə “Dayanıqlı gələcək: Yer elmləri və ekologiyanın inteqrasiyalı inkişafı” mövzusunda I Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Konfransın açılış mərasimində BDU-nun elm və innovasiya üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov bildirib ki, hazırda Azərbaycan qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və “yaşıl iqtisadiyyat”a keçid üçün strateji mexanizmlərin işlənib hazırlanması məsələlərində fəal mövqe tutur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də “dayanıqlı artan rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyat” və “təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi” beş əsas prioritetdəndir. Prorektor diqqətə çatdırıb ki, son illər BDU-da ətraf mühitin mühafizəsi, iqlim dəyişmələri ilə mübarizə istiqamətində elmi-tədqiqiat işləri, ekoloji maarifləndirmə və ekoloji məsuliyyətin artırılması üçün layihələr həyata keçirilir. BDU Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi (DİM) və bu məqsədlərlə əlaqəli 169 hədəf istiqamətində öz fəaliyyətini genişləndirir. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu ilə birgə BDU-nun nəzdində ECOLEAD Klinikası, ekoloji maarifləndirmə və tədqiqat mərkəzi, tələbə və tədqiqatçıların ətraf mühitin qorunması sahəsində daha geniş məlumat və təcrübə qazanmalarını təmin edən "Eko Məkan", Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış Ekoenerji Məntəqəsi fəaliyyət göstərir. BDU dünya universitetləri ilə əməkdaşlıq edərək bakalavr, magistratura və doktorantura səviyyələrində 15-dən çox ikili diplom proqramı həyata keçirir. BDU-nun sənaye müəssisələri ilə əlaqələrinin inkişafı nəticəsində son 5 ildə 120-dən çox milli və beynəlxalq qrant və müqavilə əsasında layihə həyata keçirilib, 700-dən çox tələbə, doktorant, gənc tədqiqatçı layihələrdə təmsil olunub: “BDU Yer elmləri sahəsində yeni məktəblərin yaranmasında, beynəlxalq əlaqələrin və elmi tədqiqatların genişlənməsində maraqlıdır. İlk dəfədir keçirilən konfransda bu il Azərbaycan, Türkiyə, Almaniya, Pakistan, Rumıniya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Mali, Çin, İsrail, Lüksemburq da daxil olmaqla 12 ölkə təmsil olunur. Konfransın proqramına 280 məruzə daxil edilib. İnanırıq ki, konfrans Yer elmləri sahəsində alimlər və gənc tədqiqatçılar üçün mühüm platforma olacaq, yeni elmi prioritetlər müəyyən edəcək”.
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov isə konfransın regionun strateji və dayanıqlı inkişafına, ekologiyanın qorunmasına xidmət etdiyini bildirib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb. Hazırda ölkəmizin ekosistemi üçün ən vacib məsələlərdən birinin Xəzər dənizi ilə əlaqədar olduğunu deyən BANM rektoru konfansda ekologiya, geologiya, coğrafiya istiqamətləri üzrə ən aktual məsələlərə toxunulacağına əminliyini bildirib.
BDU-nun Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə, Coğrafi ekologiya kafedrasının professoru Şövqisəfa Göyçayski, Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru vəzifəsini icra edən dosent Zaur İmrani, Neft və Qaz İnstitutunun icraçı direktoru, professor Vaqif Qurbanov, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişafı Mərkəzinin direktoru, BDU-nun Bioekologiya kafedrasının dosenti Firuzə Sultan-zadə, Türkiyənin Konya Texniki Universitetinin professorları Ekrem Tusat, Muzaffer Kahveci, Qazaxıstanın Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin UNESCO-nun dayanıqlı inkişaf üzrə kafedrasının müdiri, dosent Tursynkul Bazarbayeva, Qazaxıstanın Satbayev adına Qazax Milli Tədqiqat Texniki Universitetinin professoru Göhfər Bişimbayeva çıxışlarında qlobal iqlim dəyişikliklərinin davamlı inkişafa təsiri, qarşıda dayanan əsas çağırışlara dair fikirlərini bildiriblər.

В БГУ проходит I Международная конференция «Устойчивое будущее: интеграционное развитие наук о Земле и экологии»
В БГУ проходит I Международная конференция «Устойчивое будущее: интеграционное развитие наук о Земле и экологии» В БГУ проходит I Международная конференция «Устойчивое будущее: интеграционное развитие наук о Земле и экологии»
В Бакинском государственном университете (БГУ) началась I Международная научная конференция «Устойчивое будущее: интеграционное развитие наук о Земле и экологии».
Мероприятие организовано БГУ и проводится в партнерстве с Конийским техническим университетом Турции, Казахским национальным университетом им. аль-Фараби Казахстана, Казахским национальным исследовательским техническим университетом им. К.И. Сатпаева Казахстана, Университетом геологических наук Узбекистана, Банатским университетом сельскохозяйственных наук и ветеринарной медицины Румынии.
На церемонии открытия конференции проректор БГУ Гусейн Мамедов отметил, что в настоящее время Азербайджан занимает активную позицию в обеспечении глобальной энергетической безопасности и разработке стратегических механизмов перехода к «зеленой экономике». В документе «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития» в число пяти основных приоритетов входят «устойчиво растущая конкурентоспособная экономика» и «страна с чистой окружающей средой и «зеленым ростом». Проректор обратил внимание на то, что БГУ проводит научную работу по охране окружающей среды, борьбе с изменением климата, реализует проекты по повышению экологической осведомленности и экологической ответственности. БГУ расширяет свою деятельность в направлении 17 Целей устойчивого развития Генеральной Ассамблеи ООН и 169 задач, связанных с этими целями. Так, совместно с Генеральной прокуратурой при БГУ действуют клиника ECOLEAD, созданы «Эко-пространство» и Экоэнергетический пункт. БГУ реализует более 15 программ двойного диплома в сотрудничестве с мировыми университетами. В результате развития связей БГУ с промышленными предприятиями за последние 5 лет было реализовано более 120 национальных и международных грантовых и контрактных проектов, в которых приняли участие более 700 студентов, докторантов и молодых исследователей: «БГУ заинтересован в создании новых школ в области наук о Земле, расширении международных связей и исследований. В этом году на конференции, которая проводится впервые, представлены 12 стран, включая Азербайджан, Турцию, Германию, Пакистан, Румынию, Казахстан, Узбекистан, Кыргызстан, Мали, Китай, Израиль и Люксембург. Программа конференции включает 280 докладов. Мы считаем, что конференция станет важной платформой для ученых и молодых исследователей в области наук о Земле и определит новые научные приоритеты».
Ректор Бакинской высшей нефтяной школы Эльмар Гасимов отметил, что конференция служит стратегическому и устойчивому развитию региона и охране окружающей среды, и пожелал мероприятию успехов. Отметив, что одним из важнейших вопросов для экосистемы страны в настоящее время является проблема Каспийского моря, ректор Бакинской высшей нефтяной школы выразил уверенность, что конференция позволит рассмотреть наиболее актуальные вопросы в области экологии, геологии и географии.
Далее на мероприятии выступили заведующий кафедрой полезных ископаемых БГУ Васиф Бабазаде, профессор кафедры географической экологии Шовгисефа Гейчайский, исполняющий обязанности генерального директора Института географии Министерства науки и образования Заур Имрани, исполнительный директор Института нефти и газа Вагиф Гурбанов, директор Республиканского центра развития детей и молодежи, доцент кафедры биоэкологии БГУ Фируза Султанзаде, профессора Конийского технического университета Экрем Тусат и Музаффер Кахведжи, заведующий отделом устойчивого развития ЮНЕСКО Казахского национального университета им. аль-Фараби Турсынкуль Базарбаева, профессор Казахского национального технического университета им. К.И. Сатпаева Гёхфер Бишимбаева.