BDU və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə "Böyük yolun davamı" mövzusunda konfrans keçirilib
BDU və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə "Böyük yolun davamı" mövzusunda konfrans keçirilib BDU və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə "Böyük yolun davamı" mövzusunda konfrans keçirilib
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Qərbi Azərbaycan İcmasının (QAİ) birgə təşkilatçılığı ilə "Böyük yolun davamı" mövzusunda konfrans keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Universitetdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstünü ziyarət edib, önünə gül dəstələri düzüblər. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi hörmət və ehtiramla yad edilib. Sonra Qərbi Azərbaycana həsr edilmiş sərgi ilə tanışlıq olub.
Tədbir BDU-nun akt zalında davam edib. Dövlət himni səsləndirilib, Ulu Öndər Heydər Əliyev və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişaf mərhələsini səciyyələndirən əsas cəhətlərdən biri Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi strateji sülhyaratma siyasətidir. Suverenlik konsepsiyası və tarixi ədalətin bərpasına yönəlmiş Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyası da dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindəndir. Qərbi Azərbaycan məsələsi həm Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin aktiv fazasında, həm də tarixi Zəfərimizdən sonrakı mərhələdə Prezident İlham Əliyevin sülh ritorikasında dönə-dönə müraciət etdiyi və ortaya qətiyyətli mövqe qoyduğu bir mövzudur. Azərbaycan dünya birliyində artıq yalnız enerji resurslarına malik ölkə kimi deyil, öz milli maraqlarını qorumağı bacaran, beynəlxalq hüquqa əsaslanan və strateji düşünən ölkə kimi qəbul olunur: “Dövlət başçımız Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsini revizionist deyil, hüquqi-humanitar problem kimi formalaşdırıb. Bu mövqe sülh yolu ilə qayıdış, beynəlxalq hüquq və insan haqları çərçivəsində, ləyaqətli qayıdış, tarixi aktlara və sənədlərə əsaslanaraq qayıdış kimi üç əsas prinsip üzərində qurulub. Bu, təkcə tarixi yaddaş problemi deyil, artıq həm də konstitusion hüquqların bərpası məsələsidir. Prezident İlham Əliyevin mövqeyi yalnız tarixi-faktoloji deyil, həm də humanitar hüquq aspekti ilə bağlıdır”.
Rektor vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Qərbi Azərbaycana qayıdışla bağlı mövqe və baxışlarını bir çox çıxışlarında, xüsusilə 2022-ci il dekabrın 24-də İcmanın rəhbər heyəti ilə görüşündə və sonuncu dəfə cari il noyabrın 3-də  AMEA-nın 80 illik yubileyindəki çıxışında bir daha bəyan edib. Bu çıxış Qərbi Azərbaycan məsələsinin elmi əsaslandırılması baxımından strateji əhəmiyyətli sənəd kimi qiymətləndirilə bilər: “Bu çıxışla Prezident İlham Əliyev elm və təhsil müəssisələrinə Qərbi Azərbaycan məsələsinin dövlət siyasətinin tərkib hissəsi, onun elmi əsaslandırılmasının milli vəzifə olmasına dair açıq mesaj verib. Bakı Dövlət Universiteti də sistemli elmi-tədqiqat işləri aparmaqla, akademik, sosial-mədəni layihələrlə bu istiqamətdə əhəmiyyətli töhfələr verəcək. Ötən il BDU-da yaradılan Qərbi Azərbaycan Araşdırmalar Mərkəzi bu istiqamətdə fəaliyyətimizdə xüsusi rol oynayacaq. Bakı Dövlət Universiteti Qərbi Azərbaycan məsələsində əsas intellektual mərkəzlərdən biri rolunu oynaya bilər. Universitetin bu prosesə potensial töhfəsi xüsusi tədqiqat mərkəzinin yaradılması, multidissiplinar elmi layihələrin icrası, beynəlxalq konfrans və simpoziumların təşkili, Qərbi Azərbaycanla bağlı xüsusi kurs və proqramların tədrisi və digər tədbirlərdən ibarət olacaq. Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyası müasir mərhələdə yalnız siyasi iradə deyil, eyni zamanda elmi əsaslandırma, akademik tədqiqatlar və beynəlxalq hüquqi arqumentlər tələb edir. Bu baxımdan ali təhsil müəssisələrinin və elmi-tədqiqiat institutlarının üzərinə mühüm tarixi məsuliyyət düşür”.
QAİ-nin İdarə Heyətinin sədri, Milli Məclisin üzvü Əziz Ələkbərli Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyasının əsasının Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu bildirib. O qeyd edib ki, son üç il ərzində Qərbi Azərbaycan İcması bir çox mühüm uğurlara imza atıb. Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsi Azərbaycan Prezidentinin, dövlətinin, xarici siyasətinin real və prioritet istiqamətidir: “Son bir ildə Prezident İlham Əliyev Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsini ardıcıl şəkildə gündəmdə saxlayıb. İl ərzində 9 dəfə yerli və beynəlxalq platformalarda Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsi qaldırılıb. QAİ son üç il ərzində Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ildə verdiyi tapşırıqlara əsaslanaraq fəaliyyət göstərib. Noyabrın 3-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyində Prezident İlham Əliyevin etdiyi çıxış isə növbəti mərhələ üçün qarşımızda duran vəzifələri açıq şəkildə müəyyənləşdirdi. Bu günə qədər beynəlxalq təşkilatlara və onların rəhbərlərinə 119 müraciət məktubu ünvanlamışıq və bu müraciətlərin heç biri cavabsız qalmayıb. Eyni zamanda, İcmanın hazırladığı 11 sənəd BMT Təhlükəsizlik Şurasının, Baş Assambleyanın, İqtisadi və Sosial Şuranın rəsmi sənədi kimi BMT-yə üzv olan bütün dövlətlər arasında təşkilatın bütün rəsmi dillərində yayılıb. Qərbi Azərbaycan İcmasının Qərbi Azərbaycan həqiqətlərinin tədqiqi və təbliği istiqamətində fəaliyyəti ardıcıl şəkildə davam edir. İcma cari ildə Ermənistan və bir sıra beynəlxalq təşkilatların Azərbaycana qarşı atdıqları addımlarla bağlı 35 bəyanatla çıxış edib. Eyni zamanda, müxtəlif xarici nümayəndələrlə 78 görüş keçirilib".
İcma sədri qeyd edib ki, Bakı Dövlət Universitetinin ev sahibliyi etdiyi “Böyük yolun davamı” adlı möhtəşəm sərgi və konfransın əsas məqsədi tələbələrə, xüsusilə gənc nəslə Qərbi Azərbaycan həqiqətlərini çatdırmaq, tarixi irsimizi və milli yaddaşımızı təbliğ etməkdir: “BDU-da Qərbi Azərbaycan Araşdırmalar Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması çox böyük uğurdur. BDU-nun çox böyük elmi potensialı var. Əminəm ki, BDU-nun Qərbi Azərbaycan Araşdırmalar Mərkəzi Qərbi Azərbaycan İcmasının bu istiqamətdə fəaliyyəti üçün elmi baza funksiyasını yerinə yetirəcək”.
AMEA-nın vitse prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru Rasim Əliquliyev, BDU-nun Ümumi dilçilk kafedrasının müdiri, QAİ-nin Ziyalılar Şurasının sədr müavini Nizami Cəfərov, QAİ Qadınlar Şurasının sədri, millət vəkili Məlahət İbrahimqızı çıxışlarında Qərbi Azərbaycan həqiqətlərinin tanıdılması baxımından konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb, bu istiqamətdə müxtəlif elm sahələri üzrə tədqiqatların gücləndirilməsinə ehtiyac olduğunu bildiriblər.
Konfrans çərçivəsində Qərbi Azərbaycan İcması İdarə Heyətinin sədri, Milli Məclisin üzvü Əziz Ələkbərli və tədqiqatçı Səbuhi Hüseynovun müəllifliyi ilə ərsəyə gəlmiş “Qərbi Azərbaycan irsi: Ermənistanda azərbaycanlılara məxsus qəbiristanlıqların sistemli qaydada dağıdılmasının nəticələri və beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə dair hesabat və materiallar” kitabının I cildinin də təqdimatı olub. Kitab barədə məlumat verən BDU-nun Qərbi Azərbaycan Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Xalid Niyazov qeyd edib ki, tədqiqatın məqsədi Ermənistan Respublikasında azərbaycanlılara məxsus maddi-mədəni irsin ən mühüm komponentlərindən biri olan qəbiristanlıqların vəziyyətini sənədləşdirmək, həyata keçirilən diskriminasiya siyasətinin onların vəziyyətinə təsirini qiymətləndirməkdir. Hesabat həmçinin Ermənistanda azərbaycanlıların maddi-mədəni irsinə qarşı törədilən vandalizm aktlarının tarixi diamikasını təsvir edir, bu fəaliyyətin nəticələrinin hüquqi aspektlərini araşdırır və beynəlxalq hüquqa əsasən Ermənistanın məsuliyyət daşımalı olduğu müddəaları irəli sürür.
Konfransın sonunda BDU-nun Mədəniyyət-Yaradıcılıq Mərkəzinin Qərbi Azərbaycana həsr etdiyi bədii kompozisiya nümayiş olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_605644c3962a099b3e093e8b2_o.jpg
Состоялась конференция «Продолжение Великого пути», организованная совместно Бакинским государственным университетом (БГУ) и Общиной Западного Азербайджана (ОЗА).
Выступая на мероприятии, ректор Эльчин Бабаев отметил, что одним из главных аспектов, характеризующих этап развития современной азербайджанской государственности, является стратегическая миротворческая политика, проводимая Президентом Ильхамом Алиевым. Идея возвращения в Западный Азербайджан также является одним из основных направлений государственной политики. Вопрос Западного Азербайджана – это тема, которую Президент Ильхам Алиев затронул и на которой изложил твердую позицию как в активной фазе армяно-азербайджанского конфликта, так и на этапе после нашей исторической Победы. Азербайджан больше не воспринимается как страна, обладающая лишь энергетическими ресурсами, а как страна, способная защищать свои национальные интересы, опираясь на международное право и стратегическое мышление: «Глава государства сформулировал вопрос о возвращении в Западный Азербайджан не как ревизионистскую, а как юридическую и гуманитарную проблему. Эта позиция основана на трех основных принципах: мирное возвращение, возвращение с достоинством в рамках международного права и прав человека, возвращение на основе исторических актов и документов. Это не только проблема исторической памяти, но и вопрос восстановления конституционных прав. Позиция Президента Ильхама Алиева связана не только с историко-фактологическими аспектами, но и с аспектами гуманитарного права».
Ректор подчеркнул, что Президент Ильхам Алиев неоднократно излагал свою позицию и взгляды на вопрос о возвращении в Западный Азербайджан в своих выступлениях, и совсем недавно — в речи по случаю 80-летия НАНА. Данная речь может быть оценена как стратегически важный документ: «Этим выступлением Президент Ильхам Алиев ясно дал понять научным и образовательным учреждениям, что вопрос Западного Азербайджана является неотъемлемой частью государственной политики, а его научное обоснование – задачей национального значения. Бакинский государственный университет внесет свой весомый вклад в это дело. Центр исследований Западного Азербайджана, созданный в БГУ в прошлом году, сыграет особую роль в нашей деятельности. Бакинский государственный университет может стать одним из главных интеллектуальных центров по вопросу Западного Азербайджана. Вклад вуза в этот процесс будет заключаться в создании специального научно-исследовательского центра, реализации междисциплинарных научных проектов, организации международных конференций и симпозиумов, преподавании курсов и программ, посвященных Западному Азербайджану, и других мероприятий. На современном этапе идея возвращения в Западный Азербайджан требует не только политической воли, но и научного обоснования, академических исследований и международно-правовой аргументации. В этом отношении вузы и научно-исследовательские институты несут важную историческую ответственность», - подытожил Эльчин Бабаев.
Председатель правления ОЗА, член Милли Меджлиса Азиз Алекперли заявил, что идея возвращения в Западный Азербайджан была выдвинута общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Оратор отметил, что за последние три года ОЗА добилось многих успехов. Вопрос возвращения в Западный Азербайджан является реальным и приоритетным направлением деятельности Президента Азербайджана, государства и внешней политики: «За последний год Президент Ильхам Алиев последовательно ставил в повестку дня вопрос возвращения в Западный Азербайджан. В течение года этот вопрос поднимался 9 раз на местных и международных площадках. ОЗА в течение последних трех лет действовала в соответствии с указаниями Президента Ильхама Алиева, данными в 2022 году. Речь Президента Ильхама Алиева по случаю 80-летия НАНА определила задачи, стоящие перед нами на следующем этапе. На сегодняшний день мы направили 119 обращений в международные организации, и ни одно из этих обращений не осталось без ответа. В то же время 11 документов, подготовленных ОЗА, были распространены среди государств-членов ООН в качестве официальных документов Совета Безопасности ООН, Генеральной Ассамблеи и Экономического и Социального Совета. Деятельность ОЗА по изучению и продвижению реалий Западного Азербайджана продолжается. Община сделала 35 заявлений относительно шагов, предпринятых Арменией и рядом международных организаций против Азербайджана в этом году. В то же время были проведены 78 встречи с представителями зарубежья».
Председатель ОЗА отметил, что главная цель выставки и конференции под названием «Продолжение Великого пути» — донести до студентов, особенно до молодого поколения, реалии Западного Азербайджана, а также популяризировать наше историческое наследие и национальную память: «Открытие Научно-исследовательского центра Западного Азербайджана в БГУ — большой успех. Я уверен, что этот центр послужит научной базой для деятельности Общины Западного Азербайджана».
На конференции также выступили вице-президент НАНА, генеральный директор Института информационных технологий Расим Алигулиев, заведующий кафедрой общей лингвистики БГУ, заместитель председателя Совета интеллигенции ОЗА Низами Джафаров, председатель Женского совета ОЗА, депутат Мелахет Ибрагимгызы.
В рамках конференции также была представлена первая часть книги «Наследие Западного Азербайджана: последствия систематического уничтожения кладбищ азербайджанцев в Армении и доклады и материалы по международной правовой ответственности», авторами которой являются председатель правления ОЗА Азиз Алекперли и исследователь Сабухи Гусейнов.