https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_236c66a8cd74ab329cff5aca4_o.jpg
24 dekabr 2025-ci ildə Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyası Muslim Maqomayev adına «Gənc Şairlər» uşaq layihəsinin Yeni il münasibətilə möhtəşəm bayram konsertinə ev sahibliyi edib.
Bu axşam xüsusilə əlamətdar olub, çünki layihə fəaliyyətinin tam bir ilini tamamlayıb — il boyunca uşaqlar yaradıcılıqla, inkişafla, yeni kəşflərlə və səmimi poeziyası ilə bizi sevindiriblər.
Konserti layihənin rəhbəri Lala Həsənova — Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Dünya Yazıçılar Təşkilatının WOW üzvü açıb. Çıxışı zamanı o, layihə ideyasına verdiyi dəstəyə və tədbirin uğurla keçirilməsində göstərdiyi köməyə görə Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasının direktoru Səidə Tağızadəyə təşəkkürünü bildirib.
Bayram proqramında 35-dən çox uşaq öz çıxışlarını təqdim edib. Konsertdə poeziya, vokal, musiqi, teatr və rəqs nömrələri bir araya gələrək tamaşaçılara unudulmaz anlar yaşadıb.
Səhnədə çıxış edənlər: Tamerlan Məmmədov, Cahan İsgəndərli, Kamal İsgəndərli, Tamerlan İsgəndərli, İradə Hasılova, Banu Qorçiyeva, Esmar İbadova, Diana Xanməmmədli, Cənnət Məmmədova, Mikayıl Məmmədov, Sevmi Məmmədova, Emiliya Məmmədova, Alisa Tişkeviç, Məryəm Babayeva, Yasmin Dayanova, Narmin Allahverdiyeva, Məryəm Abbasova, Abbas Abbasov, Xədicə Nağıyeva, Xədicə Xəlilova, Ümid Qulizadə, Əzizə Məmmədova, Raul Tağızadə, Elmira Əsədova, Amina Hüseynbəylı, Safiya Omarova, İmran Şıxıyeva, Albert Bloxin, Fateh Məmmədov, İbrahim Alimzadə, Fatimə Kərimli, Məryəm Məmmədova, Fərəxhanım Məmmədova, Tamilə Əhmədova.
Axşamın təşkilində Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyası və «Gənc Şairlər» layihəsi təşkilatçı kimi çıxış edib, həmçinin «Baku Gips Making» studiyası təşkilati dəstək göstərib. Bu əməkdaşlıq sayəsində belə möhtəşəm bir axşam gerçəkləşib.
Konsertin finalında Şaxta babanın parlaq səhnəyə çıxışı zalı əsl Yeni il möcüzəsi atmosferi ilə doldurub. O, uşaqları qarşıdan gələn Yeni il münasibətilə təbrik edib, onlara yaradıcılıq ilhamı və özünəinam arzulayıb, həmçinin xatirə hədiyyələri təqdim edib.
«Gənc Şairlər» layihəsi fəaliyyətinin ilk ilində uşaqlar üçün tamamilə ödənişsiz yaradıcı platforma olaraq böyük əhəmiyyət kəsb edib, gənc istedadları bir araya gətirir və Azərbaycanın uşaq ədəbiyyatının inkişafında mühüm rol oynayır. Belə təşəbbüslər gələcək nəsildə oxuculuq mədəniyyətinin formalaşmasına yardım edir və milli ədəbi irsin qorunub saxlanmasına, inkişafına töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_236c66a8cd74ab329cff5aca4_o.jpg
24 декабря в Азербайджанской государственной детской филармонии имени Муслима Магомаева состоялся праздничный новогодний концерт детского проекта «Gənc Şairlər», приуроченный к празднованию Нового года.
Этот вечер стал особенно значимым, ведь проекту исполнился ровно один год — год творчества, роста, открытий и искренней детской поэзии.
Концерт открыла руководитель проекта Лала Гасанова — член Союза писателей Азербайджана и Всемирной организации писателей (WOW). В своём приветственном слове она выразила благодарность директору Азербайджанской государственной детской филармонии Саиде Тагизаде за поддержку идеи проекта и содействие в организации мероприятия.
В праздничной программе приняли участие более 35 детей. Концерт объединил поэтические, вокальные, музыкальные, театральные и танцевальные номера.
Перед зрителями выступили: Тамерлан Мамедов, Джахан Искендерли, Кямал Искендерли, Тамерлан Искендерли, Ирада Хасилова, Бану Горчиева, Эсмар Ибадова, Диана Ханмамедли, Дженнет Мамедова, Микаил Мамедов, Севми Мамедова, Эмилия Мамедова, Алиса Тишкевич, Марьям Бабаева, Ясмин Даянова, Нармин Аллахвердиева, Марьям Аббасова, Аббас Аббасов, Хадиджа Нагиева, Хадиджа Халилова, Умуд Гулизаде, Азиза Мамедова, Рауль Тагизаде, Эльмира Асадова, Амина Гусейнбейли, Сафия Омарова, Имран Шихиева, Альберт Блохин, Фатех Мамедов, Ибрагим Алимзаде, Фатима Керимли, Марьям Мамедова, Фарахханум Мамедова, Тамилла Ахмедова.
В организации концерта приняли участие детский проект «Gənc Şairlər», Азербайджанская государственная детская филармония, а также студия «Baku Gips Making».
Завершением вечера стало яркое появление Деда Мороза, которое наполнило зал атмосферой настоящего новогоднего волшебства. Он поздравил юных участников с наступающим Новым годом, пожелал им вдохновения, уверенности в своих силах и новых творческих достижений, а также вручил детям памятные подарки.
Проект «Gənc Şairlər» за первый год своей деятельности стал значимой и доступной для детей на бесплатной основе творческой площадкой, объединяющей юные таланты и играющей важную роль в развитии детской литературы в Азербайджане. Подобные инициативы способствуют формированию читательской культуры у подрастающего поколения и вносят вклад в сохранение и развитие национального литературного наследия.