https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_d9550a421c8a4ce179a2ad96c_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri “Windows” əməliyyat sistemi ilə işləyən kompüterləri hədəf alan yeni məlumat oğurluğu proqramı aşkar edib və ona “Stealka” adını veriblər. “Stealka” yoluxmuş cihazlardan login və şifrələr, ödəniş kartı məlumatları və kriptovalyuta cüzdanı məlumatları da daxil olmaqla böyük həcmdə məxfi məlumatı gizlincə toplayır.
Kaspersky-nin məlumatına görə, bu troyanla ən çox istifadəçi Rusiyada qarşılaşıb. Bununla belə, zərərli proqramın hücumları Türkiyə, Braziliya, Almaniya və Hindistan da daxil olmaqla digər ölkələrdə də aşkar edilib.
Cihaza necə daxil olur. Təcavüzkarlar stileri (oğurluq proqramı), məsələn, kompüter oyunları üçün saxta modlar və yayınma fəndləri, müxtəlif proqramlar üçün aktivatorlar kimi maskalayırlar. Onlar zərərli proqramı əsasən “GitHub” və ya “SourceForge” kimi məşhur platformalarda və ya oyun resurslarını təqlid edənlər də daxil olmaqla təcavüzkarlar tərəfindən yaradılan zərərli veb-saytlarda yayırlar. Saxta səhifələr çox real görünə bilər ki, bu da onların süni intellekt vasitəsilə yaradılmaq ehtimalını göstərir. Potensial qurbanların sayıqlığını azaltmaq üçün saxta resurslardan birində yoluxmuş faylı yükləməzdən əvvəl onun guya "təhlükəsizlik həlli" tərəfindən skan edilməsi simulyasiya edilib.
Təhlükə nədən ibarətdir? “Stealka” başqa bir stiler – “Rabbit Stealer” əsasında yaradılıb və yoluxmuş cihazdan login və şifrələri, ödəniş məlumatlarını, sistem məlumatlarını – əməliyyat sistemi versiyasını, quraşdırılmış tətbiqlərin siyahısını və işə salınmış prosesləri – toplaya bilir. Troyan bir qayda olaraq quraşdırılmış brauzerlərdəki məlumatları oğurlayır. “Stealka” həmçinin kompüter ekranının görüntülərini çəkmək və bəzi hallarda yoluxmuş kompüterə mayner yükləmək kimi digər funksiyalara da malikdir.
“Brauzer məlumatlarına əlavə olaraq, “Stealka” müxtəlif mənbələrdən – kriptovalyuta cüzdanlarından, messencerlərdən, e-poçt müştərilərindən, qeyd tətbiqlərindən və oyun layihələrindən məxfi məlumatları oğurlayır. Bundan əlavə, təcavüzkarlar zərərli proqramı yaymaq üçün giriş məlumatları kimi artıq ələ keçirilmiş məlumatlardan istifadə edə bilərlər. Xüsusilə, hadisələrin birində hücum edənlərin ələ keçirilmiş hesabdan stilerlə yoluxmuş GTA V modunu ixtisaslaşmış veb-sayta yüklədiyinə dair dəlillər tapmışıq”, - deyə Kaspersky-nin kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssisi Artyom Uşkov bildirib.
Kaspersky həlləri bu təhlükədən qoruyur və zərərli proqramı “Trojan-PSW.Win64.Stealka.gen” kimi aşkarlayır.
Riskləri minimuma endirmək üçün Kaspersky istifadəçilərə tövsiyə edir:
- rəsmi mağazalardan proqramların yalnız lisenziyalı versiyalarını yükləyin;
- əlavə hesab təhlükəsizliyi üçün ikifaktorlu identifikasiyanı qurun;
- texnologiyalarının effektivliyi müstəqil testlərlə təsdiqlənmiş satıcının etibarlı təhlükəsizlik həllindən, məsələn, Kaspersky Premium-dan istifadə edin.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_d9550a421c8a4ce179a2ad96c_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили новую вредоносную программу для кражи данных и назвали её Stealka. Стилер нацелен на компьютеры с операционной системой Windows. Stealka незаметно собирает большие объёмы конфиденциальной информации с заражённых устройств, в том числе логины и пароли, данные платёжных карт и криптовалютных кошельков.
По данным «Лаборатории Касперского», больше всего пользователей, столкнувшихся с троянцем, зафиксировано в России. Однако атаки зловреда обнаружены и в других странах — в том числе в Турции, Бразилии, Германии, Индии.
Как попадает на устройство. Атакующие маскируют стилер, например под ненастоящие моды и читы для компьютерных игр, активаторы для различных программ. Распространяют зловред в основном на популярных платформах, таких как GitHub или SourceForge, или же на вредоносных сайтах, созданных злоумышленниками и мимикрирующих в том числе под игровые ресурсы. Фальшивые страницы могут выглядеть очень правдоподобно — вероятно, для их разработки прибегали к ИИ-инструментам. При этом, чтобы усыпить бдительность потенциальных жертв, на одном из поддельных ресурсов перед скачиванием имитировался процесс сканирования заражённого файла якобы «защитным решением».
Чем опасен. Stealka был создан на основе другого стилера — Rabbit Stealer — и может собирать на заражённом устройстве конфиденциальную информацию, включая логины и пароли, платёжные данные, сведения о системе, в частности версию ОС, список установленных приложений, запущенных процессов. Однако в основном троянец крадёт данные из установленных браузеров. Stealka обладает и другой функциональностью, например он может делать снимки экрана компьютера, а в некоторых случаях — дополнительно загружать на скомпрометированный ПК майнер.
«Помимо информации из браузеров, Stealka крадёт конфиденциальные сведения из множества других источников — криптокошельков, мессенджеров, почтовых клиентов, приложений для создания заметок, игровых проектов. При этом для распространения зловреда злоумышленники могут использовать уже похищенные данные людей, например учётные. В частности, мы обнаружили признаки того, что в одном из случаев атакующие загрузили на специализированный сайт заражённый стилером мод для игры GTA V — со скомпрометированного аккаунта», — комментирует Артём Ушков, эксперт по кибербезопасности в «Лаборатории Касперского».
Решения «Лаборатории Касперского» защищают от данной угрозы и детектируют вредоносное ПО как Trojan-PSW.Win64.Stealka.gen.
Чтобы минимизировать риски, «Лаборатория Касперского» рекомендует пользователям:
- скачивать только лицензионные версии программ из официальных магазинов;
- настроить двухфакторную аутентификацию для дополнительной безопасности аккаунтов;
- использовать надёжное защитное решение от вендора, эффективность технологий которого подтверждается независимыми тестами, такое как Kaspersky Premium.