https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_38ef18ab8852893c6f01715ca_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzində media nümayəndələri üçün kibermaarifləndirmə təlimi təşkil olunub. Təlim Mərkəzin “CyberCollab” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.
Təlimin əsas məqsədi rəqəmsallaşan dünyada mövcud kibertəhdidlərə qarşı media nümayəndələrinin məlumatlılığını artırmaq, media qurumlarına yönələn hücum növləri və onlardan qorunma yolları barədə praktiki biliklər təqdim etmək olub.
Təlimdə İRİA-nın informasiya təhlükəsizliyi üzrə ekspertləri tərəfindən sessiyalar keçirilib. Sessiyalarda aktual kibertəhdidlər, sosial mühəndislik hücumları üzrə real nümunələr, eləcə də rəqəmsal təhlükəsizliyin təmin olunması ilə bağlı tövsiyələr iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Eyni zamanda son dövrlərdə geniş istifadə olunan süni intellekt əsaslı platformalardan istifadə zamanı kibertəhlükəsizlik qaydalarına riayət edilməsinin vacibliyi barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin təşəbbüsü ilə cari il ərzində media nümayəndələrinin kiberməlumatlılığının artırılması məqsədilə artıq üçüncü belə tədbir həyata keçirilir. Ümumilikdə, il ərzində 100-dən çox media nümayəndəsi bu təlimlərə cəlb olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_38ef18ab8852893c6f01715ca_o.jpg
В Центре кибербезопасности Азербайджана, действующем при Агентстве инноваций и цифрового развития (İRİA), был организован тренинг по киберпросвещению для представителей медиа. Тренинг прошел в рамках проекта Центра CyberCollab.
Главная цель тренинга заключалась в повышении осведомленности представителей медиа о существующих киберугрозах в цифровом мире, а также в предоставлении практических знаний о типах атак, направленных на медиаструктуры, и способах защиты от них.
На тренинге эксперты по информационной безопасности İRİA провели сессии. В ходе сессий до сведения участников были доведены актуальные киберугрозы, реальные примеры атак по социальной инженерии, а также рекомендации по обеспечению цифровой безопасности. В то же время была предоставлена подробная информация о важности соблюдения правил кибербезопасности при использовании платформ на основе искусственного интеллекта, получивших широкое распространение в последнее время.
Отметим, что это уже третье подобное мероприятие в этом году, направленное на повышение киберосведомленности представителей медиа, инициированное Агентством инноваций и цифрового развития и Центром кибербезопасности Азербайджана. В общей сложности в течение года в этих тренингах приняли участие более 100 представителей медиа.