Bakı Dövlət Universitetində (BDU) tanınmış kimyaçı alim, professor Hacalı Nəcəfoğlunun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Koordinasiya kimyasında yeni yanaşmalar” mövzusunda Respublika elmi konfransı öz işinə başlayıb.
Konfransın açılış mərasimində BDU rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, Universitetin tanınmış məzunu, professor Hacalı Nəcəfoğlu ölkəmizdə kimya elminin inkişafına böyük töhfələr vermiş, Azərbaycan elminin, mədəniyyətinin təbliğində, o cümlədən BDU-nun dünya miqyasında nüfuzunun yüksəldilməsində xidmətlər göstərmiş elm adamıdır. Rektor diqqətə çatdırıb ki, 1972-1977-ci illərdə BDU-nun Kimya fakültǝsindǝ təhsil alan Hacalı Nəcəfoğlu Azǝrbaycan Milli Elmlǝr Akademiyasının akademik M. Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Quruluş kimyası elmi-tədqiqat laboratoriyasında işǝ başlayıb. Görkǝmli alim, professor Xudu Mǝmmǝdovun elmi rǝhbǝrliyi ilə 1983-cü lidǝ namizǝdlik dissertasiyasını müdafiǝ edib. 1985-ci ildǝ BDU-nun Qeyri-üzvi kimya kafedrasında laboratoriya müdiri vəzifəsinə təyin olunub. 1985-1992-ci illərdə BDU-nun Qeyri-üzvü kimya kafedrasında baş laborant, baş mühǝndis, aparıcı elmi işçi və asissent vǝzifǝlǝrindǝ işləyib. 1992-ci ildən qardaş Türkiyədə elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirib, 1992-1995-ci illərdə Ərzurum Atatürk Universitetində müǝllim kimi çalışıb. 1995-ci ildən indiyədək isə Türkiyənin Qars Qafqaz Universitetində çalışır.
Rektor qeyd edib ki, professor Hacalı Nəcəfoğlu kristalloqrafiya sahəsində tanınmış alim olmaqla bərabər, dövlətçilik ənənələrinin, Ulu Öndər Heydər Əliyev irsinin mahir təbliğatçılarından biridir. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamları ilə “Tǝrǝqqi”, "Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə" və "Azǝrbaycan Xalq Cumhuriyyǝtinin 100 illiyi (1918-2018)" medalları ilə təltif edilib. Onun rǝhbǝrliyi altında 21 magistr, 11 fǝlsǝfǝ doktoru dissertasiyası müdafiǝ edilib. O, 5 kitabın müǝllifi, 7 kitabın redaktoru, 2 kitabın tǝrcümǝçisi, 230-dan çox elmi mǝqalǝnin müǝllifidir: “Bu konfrans vətənpərvər, azərbaycançılıq ideyası ilə yoğrulmuş ziyalımızın fəaliyyətinə həsr olunub. İnanıram ki, gənc tədqiqatçı və tələbələrimiz həm professor Hacalı Nəcəfoğlunun elmi və təşkilatçılıq fəaliyyəti ilə yaxından tanış olacaq, həm də konfransda oxunacaq məruzələrdən faydalanacaqlar”.
Sonra professor Hacalı Nəcəfoğlu haqqında videoçarx təqdim olunub.
Milli Məclis sədrinin müavini, akademik Rafael Hüseynov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Mahirə Nağıqızı, Türkiyənin Qəbzə Universitetinin Kimya fakültəsinin dekanı, professor Ramazan Altuntaş, Mirze Uluqbəy adına Özbək Milli Tədqiqat Universitetinin Kimya fakültəsinin dekanı, professor Saxnuza Kadirova, Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasının baş elmi işçisi, professor İmaməddin Əmiraslanov, Atatürk Universitetinin professoru Hasan Seçen, BDU-nun Kristalloqrafiya, mineralogiya və geokimya kafedrasının müdiri Kərim Rəhimov, Qars Qafqaz Universitetinin dosenti Elif Öztürkkan, BDU-nun Kimya fakültəsinin dekanı Fuad Kərimli çıxışlarında professor Hacalı Nəcəfoğlunun Azərbaycanda və Türkiyədə kimya elminin inkişafında, Türk dünyasının elm-təhsil sahəsində şəbəkələşməsində xidmətlərini vurğulayıblar. Çıxışlarda qeyd olunub ki, görkəmli alim yalnız kimya sahəsində deyil, Azərbaycanın mədəniyyəti, dili, ədəbiyyatı, ümummilli mövzularla bağlı çoxsaylı yazıları, çıxışları ilə daim ölkəmizin həqiqətlərini tanıdıb, vətəndaş kimi öz borcunu layiqincə yerinə yetirib.
Sonra professor Hacalı Nəcəfoğlunun yubileyi ilə bağlı müxtəlif ölkələrdən olan alimlərin videotəbrikləri səsləndirilib.
Sonda söz yubilyara verilib. Professor Hacalı Nəcəfoğlu konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə və elmi-pedaqoji fəaliyyətinə verilən dəyərə görə təşəkkürünü bildirib, BDU-nun təhsil və iş həyatında xüsusi yerinin olduğunu, daim Azərbaycana xidmət etməkdən qürur duyduğunu bildirib: “Həyatda ilk xoşbəxtliyim BDU-ya daxil olanda olub. Burada keçirdiyim hər an, imtahanlar zamanı aldığım qiymətlər, məzun olmağım və sonra burada işə başlamağım - hamısı mənim üçün qiymətlidir”.

В Бакинском государственном университете (БГУ)состоялась Республиканская научная конференция, посвященная 70-летию со дня рождения химика, профессора Гаджалы Наджафоглу.
На церемонии открытия конференции ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что выпускник университета Гаджалы Наджафоглу является ученым, внесшим большой вклад в развитие химической науки в стране, имеющим заслуги в продвижении азербайджанской науки и культуры, а также в повышении репутации БГУ на мировом уровне. Ректор отметил, что Гаджалы Наджафоглу, учившийся в БГУ в 1972-1977 годах, начал свою карьеру в Институте катализа и неорганической химии имени академика М. Нагиева. Под научным руководством выдающегося учёного, профессора Худу Мамедова он защитил кандидатскую диссертацию в 1983 году. В 1985 году был назначен заведующим лабораторией кафедры неорганической химии БГУ. В 1985-1992 годах работал старшим лаборантом, главным инженером, ведущим научным сотрудником и ассистентом на кафедре неорганической химии БГУ. С 1992 года продолжил свою деятельность в Турции: с 1992 по 1995 год работал преподавателем в Эрзурумском университете имени Ататюрка, с 1995 года трудится в Кавказском университете Карса.
Ректор отметил, что профессор Гаджалы Наджафоглу — известный учёный в области кристаллографии, также является одним из пропагандистов традиций государственности и наследия великого Гейдара Алиева. Распоряжениями Президента Ильхама Алиева он был награжден медалями «Терегги», «За заслуги в диаспорской деятельности» и «100-летие Азербайджанской Демократической Республики (1918-2018)». Под его руководством были защищены 21 магистерская и 11 докторских диссертаций. Он является автором 5 книг, редактором 7 книг, переводчиком 2 книг и автором более 230 научных статей: «Эта конференция посвящена деятельности интеллигента, проникнутого идеей азербайджанства. Я верю, что молодые исследователи и студенты смогут познакомиться как с научной и организационной деятельностью профессора Гаджалы Наджафоглу, так и извлечь пользу из докладов, которые будут представлены на конференции».
Затем был показан видеоролик о Гаджалы Наджафоглу.
На мероприятии также выступили заместитель председателя Милли Меджлиса Рафаэль Гусейнов, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета Махира Нагыгызы, декан химического факультета Университета Гебзе (Турция) Рамазан Алтунташ, декан химического факультета Узбекского национального исследовательского университета имени Мирзо Улугбека Сахнуза Кадирова, старший научный сотрудник лаборатории наноисследований БГУ Имамеддин Амирасланов, профессор Университета Ататюрка Гасан Сечен, заведующий кафедрой кристаллографии, минералогии и геохимии БГУ Керим Рагимов, доцент Кавказского университета Карса Элиф Озтюрккан, декан химического факультета БГУ Фуад Керимли.
Были показаны видеопоздравления от ученых из разных стран по случаю юбилея профессора Гаджалы Наджафоглу.
В заключение слово было предоставлено празднованию юбилея. Он выразил благодарность за высокий уровень организации конференции и за признание его научной и педагогической деятельности, отметил, что БГУ занимает особое место в его образовательной и деловой жизни, и свою гордость службой Азербайджану.